Szkoła Podstawowa nr 27 w Toruniu

Mikoaj Kopernik
autor: Sambor Radziecki
klasa IVb



WYDARZENIA SZKOLNE

Święto Kina i Teatru

27 marca 2024 r. społeczność SP27 już po raz trzeci obchodziła Święto Kina i Teatru.

Podczas zajęć uczniowie wzięli udział w quizie wiedzy o kinie i teatrze. Zabawa została przeprowadzona w klasach 4-8 przez duety ich przedstawicieli. Prowadzący quiz przebrani byli w większości za postaci z lektur szkolnych, które zostały adaptowane do warunków kinowych oraz teatralnych. Wśród postaci znaleźli się: Ada Niezgódka i profesor Ambroży Kleks („Akademia Pana Kleksa”), Dick Sowerby i Mary Lennox („Tajemniczy ogród”), Staś Tarkowski i Nelly Rawlison („W pustyni i w puszczy”), Mały Książę i Pilot („Mały Książę”) oraz Tadeusz i Zosia („Pan Tadeusz”).

Uczniowie klas 1-3 otrzymali pamiątkowe odznaki z rąk ich starszych kolegów z klasy 7.

W szkolnym hallu na parterze przy pokoju nauczycielskim znalazła się okolicznościowa wystawka złożona z cytatów słynnych postaci świata filmu oraz tematycznych publikacji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za współpracę i pomoc w zorganizowaniu akcji. Mamy nadzieję, że wszyscy będą miło wspominać teatralno-kinowo zabawę 😊

Marta Jęczmionka - Kaczorowska Lidia Bęben

„BohaterON – włącz historię!”

Zgodnie z coroczną tradycją społeczność SP27 wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię!”. Podczas okolicznościowych lekcji, które odbyły się w październiku i listopadzie, uczniowie zapoznali się z materiałami przygotowanymi przez organizatorów. Klasy 1-3 dowiedziały się, jak w dzisiejszych czasach można zostać bohaterem. Dziewczęta i chłopcy z klas 4-6 poznali historię Janki, bohaterki opowiadania „Iskra nadziei”. Klasa 7 podyskutowała o emocjach, z jakimi zmagali się powstańcy, na podstawie spotów reklamujących kampanię. Najstarsi uczniowie szkoły (klasa 8) wcielili się w redaktorów wydania specjalnego gazety „Uparte serce tego miasta”. Na załączonej fotorelacji można podziwiać efekty pracy młodych adeptów sztuki dziennikarskiej.

Nasza Szkoła otrzymała także okolicznościowe dyplomy w podziękowaniu za udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterON – włącz historię!”. Jesteśmy dumni, że również nasze działania przyczyniły się do pielęgnowania pamięci o uczestnikach wydarzeń z 1944 roku. Bardzo dziękujemy wszystkim za aktywny udział w okolicznościowych lekcjach.

Serdeczne gratulacje dla całej Społeczności Szkolnej!

DYPLOM DLA SZKOŁY

Marta Jęczmionka-Kaczorowska

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji Święta Niepodległości 9 listopada 2023 roku społeczność SP27 miała zaszczyt „powitać” w swoim gronie historyczne postaci związane z odzyskaniem przez Polskę wolności. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły patriotyczne pieśni wykonali: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Haller, Wincenty Witos oraz Zofia Kirkor-Kiedroniowa (nauczycielka, działaczka społeczna, siostra premiera Władysława Grabskiego, uważana za jedną z „Matek Niepodległości”), prezentowani przez kilkoro uczniów. Towarzyszył im uczniowski chór pod kierunkiem nauczyciela muzyki p. Kingi Andruszkiewicz. „Dostojni goście” spotkali się z widzami w szkolnej sali gimnastycznej wokół instalacji przedstawiającej tlący się kominek. Dzięki takiej oprawie uroczystość przebiegła w niesamowitym listopadowo-jesiennym nastroju.

Ciąg dalszy szkolnych obchodów Święta Niepodległości miał miejsce nazajutrz, tj. 10 listopada 2023 roku. Uczniowie wraz z nauczycielami udali się wówczas na szkolne podwórze, by zgodnie z coroczną już tradycją o godz. 11:11 w ramach akcji „Szkoła do Hymnu” wspólnie odśpiewać cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Patriotyczny nastrój udzielił się także w świetlicy szkolnej. W ramach porannych zajęć 10 listopada 2023 roku chętne dzieci przygotowały tematyczną kolorowankę XXL.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie oraz godne uczestnictwo w tegorocznych obchodach Święta Niepodległości.

Marta Jęczmionka-Kaczorowska
Kinga Andruszkiewicz

SZKOŁA PAMIĘTA

Po raz kolejny społeczność SP27 wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. Szkoła Pamięta. Tym razem wspominaliśmy poświęcenie oraz bohaterstwo harcerzy z Szarych Szeregów. Na przerwach Hania z klasy 8 oraz Tymon z klasy 7 moderowali interaktywną grę o dzielnych harcerzach. Uczestnicy gry otrzymywali pamiątkowe talony.

Przerwy upłynęły także pod znakiem koncertu. Pan Dariusz Mazurowski wraz z Natalią z klasy 4 wykonali w wersji instrumentalnej (pan Dariusz – gitara, Natalia – akordeon) piosenkę o Szarych Szeregach. Wielu uczniów oraz nauczycieli wzięło udział we wspólnym śpiewaniu.

Tegoroczna akcja bardzo zintegrowała społeczność szkolną oraz dostarczyła wielu wzruszeń i pozytywnych emocji. Dziękujemy wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do sukcesu przedsięwzięcia.

DYPLOM "SZKOŁA PAMIĘTA"

Marta Jęczmionka-Kaczorowska

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2023

18.09 w naszej szkole odbyła się akcja Sprzątanie Świata. Głównym jej celem było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Dzięki uprzejmości MPO w Toruniu zostaliśmy zaopatrzeni w gumowe rękawiczki oraz worki do segregacji śmieci. Akcję rozpoczęto prezentacją multimedialną, przygotowaną przez naszą koleżankę – Helenę Gadomską, która przypomniała nam, w jaki sposób należy segregować odpady. Następnie każda z klas wraz ze swoimi opiekunami udała się na wyznaczony wcześniej rewir, by pomóc naszej planecie i choć w niewielkim stopniu oczyścić ją z zalegających wszędzie śmieci. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie :) FOTORELACJA

Anita Popowska

Europejski Dzień Sportu Szkolnego
( European School Sport Day - ESSD)

29 września w naszej szkole świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego.

Europejski Dzień Sportu Szkolnego, to międzynarodowe święto ruchu w szkołach, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). Ideą ESSD - jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od 2015 roku w ostatni piątek września na terenie całej Europy, a także kilku krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W tym roku do wydarzenia w Polsce zgłosiło się ponad 1000 placówek!

Naszym pomysłem na celebracje aktywności fizycznej były „aktywne przerwy - przerwy na sportowo”. Czas między zajęciami w klasach postanowiliśmy wykorzystać na czynny wypoczynek, regenerację umysłu a tym samym zdrową rywalizację i dobrą zabawę.

Nasi uczniowie mogli sprawdzić się w grze w piłkę koszykowa w formule 1x1, ćwiczeniach stabilizacyjnych (plank - popularna deska), konkurencji „kółko i krzyżyk” - forma logicznego myślenia z zadaniem ruchowym. Natomiast nasi najmłodsi uczniowie wykorzystali przybory typu skakanki, piłki i obręcze hula-hop.
Podsumowaniem naszego wydarzenia były wspólne tańce grupowe, które pod przewodnictwem pani Anity i pani Ilony cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dziewcząt i chłopców.

Nasz udział w wydarzeniu, Wasza aktywność i dobra zabawa zostały nagrodzone uzyskaniem przez szkołę Certyfikatu za aktywny udział w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego. Gratulujemy.

Marcin Zawadzki

ROK SZKOLNY 2023/2024

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU


W piątek 31.marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Solidaryzując się z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem, społeczność szkolna przyszła ubrana na niebiesko. Uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez pedagoga specjalnego. Dodatkowo klasa pierwsza wykonała kolorowankę XXL, natomiast dzieci z klasy drugiej i trzeciej uzupełniły kolorowankę słynnego piłkarza Leo Messiego oraz wielkiego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta, u których zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Kinga Andruszkiewicz

550 na rożne sposoby – 550 URODZINY MIKOŁAJA KOPERNIKA NA MATEMATYCE



Na lekcji matematyki w klasach 4-8 świętowaliśmy 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Każda klasa miała inne zadanie związane z tą rocznicą. Klasa 4 wykonała graffiti liczby 550 w systemie rzymskim. Klasa 5 wylosowała ciekawostki z życia Mikołaja Kopernika, a liczby w nich zawarte zapisała w systemie rzymskim tworząc kolorowe graffiti. W klasie 6 grupy obliczały zadania z drogi, prędkości i czasu związane z życiem Mikołaja Kopernika a następnie wykonały kolorowe plakaty-przykładowe zadanie „Mikołaj Kopernik jak studiował w Krakowie pokonywał codziennie powozem trasę na uczelnię w ciągu 1/12 godziny z prędkością 550m/min. Jak daleko miał na uczelnię?”. Klasa 7 zakodowała miasto Mikołaja Kopernika w kolorowych kamieniczkach do daty jego urodzin. Klasa 8 wymyśliła rożne działania, których wynikiem była liczba 550. Wszystkie prace posłużyły do wykonania gazetek w klasach i został nagrany filmik.

Dorota Makowiecka

550 URODZINY MIKOŁAJA KOPERNIKA NA FIZYCE


23 lutego klasa 7 i 8 uczestniczyła w pokazach z fizyki z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, które odbyły się w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu. Pokazy pt. "Rewolucja kopernikańska: astronomia, fizyka, filozofia", organizowane były wspólnie przez Katedrę Dydaktyki Fizyki i Pracownię Pokazów Fizycznych. Było to super przeżycie dla wszystkich, mnóstwo doświadczeń i eksperymentów a także pytań konkursowych. Nasi uczniowie byli bardzo aktywni, Szymon z klasy 8 zdobył nagrodę a Oliwia z klasy 7 brała bezpośrednio udział w doświadczeniu. Dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawostek i teorii z życia Mikołaja Kopernika, zobaczyliśmy największe dzieło wielkiego astronoma „ O obrotach ciał niebieskich”.

Dorota Makowiecka

550 ROCZNICA URODZIN MIKOŁAJA KOPERNIKA NA HISTORII

20 lutego społeczność SP27 hucznie obchodziła 550. Urodziny naszego najsłynniejszego mieszkańca Torunia! Z tej okazji rozegraliśmy wspólnie okolicznościowy „Kopernikański Escape Room”. Cel rozgrywek polegał na tym, aby pomóc dostojnemu Solenizantowi opublikować jego wiekopomne dzieło. Wszystkie klasy wytypowały 3-osobowe drużyny uczniów – reprezentantów w kopernikańskich zmaganiach. W nagrodę uczestnicy gry wylosowali dla swoich klas specjalne kupony z przywilejami, które uczniowie mogą wykorzystać podczas wybranych zajęć lekcyjnych (np. "Dzień bez podręczników i/lub zeszytów", "Dzień pracy w grupach lub parach", "Dzień bez prac na ocenę lub IZ", "Dzień zadań interaktywnych - Quizizz, Kahoot!"). Wszyscy będziemy z przyjemnością wspominać ten wyjątkowy dzień.



Marta Jęczmionka







AKCJA RODACY-BOHATEROM

W naszej szkole odbywa się co roku akcja pt. „Rodacy Bohaterom”. Akcja ta polega na przyniesieniu produktów naszym Rodakom mieszkającym na Kresach potrzebnych do codziennego funkcjonowania jedzenia oraz środków czystości. Udział biorą nie tylko uczniowie ale, też nauczyciele. Wykonujemy również piękne, świąteczne kartki na których piszemy wspaniałe życzenia, tym którzy ratowali nasz kraj podczas wojny oraz ich rodzinom. Cieszymy się, że możemy umilić im ten czas, by nie czuli się samotni. Chcemy podziękować Rodakom za to co dla nas i dla naszego kraju zrobili. Nagrodą dla nas są uśmiechy obdarowanych. 😊

W tym roku przekazaliśmy 196 kilogramów żywności darów.

autorki: Oliwia i Malwina z klasy VII

więcej zdjęć TUTAJ

https://youtube.com/shorts/3tUj3qS1mjs?feature=share

ZNAMY PRAWA DZIECKA

Pod koniec listopada w szkole odbył się cykl zajęć, prowadzonych przez panią pedagog i wychowawców klas, poświęcony Prawom Dziecka. Uczniowie poznawali lub przypominali sobie te prawa, rozmawiali o ich znaczeniu, dyskutowali na temat ich przestrzegania w różnych krajach. Młodsi uczniowie wykonali rysunki swoich ulubionych praw, starsi natomiast zgłębiali fragmenty Konwencji o Prawach Dziecka. Na koniec został ogłoszony konkurs plastyczny na książeczkę: „Prawa Dziecka naszymi oczami”. W konkursie tym zwyciężyła klasa II, a drugie miejsce zajęła klasa III.

Zwycięzcom gratulujemy!

Beata Kowalska

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI 2022

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w SP27 upłynęły w formie miniteatru. Kilkoro uczniów naszej Szkoły przedstawiło za pośrednictwem aplikacji TEAMS znane wypowiedzi postaci historycznych związanych z odzyskaniem Niepodległości. Szkolną zdalną uroczystość uświetniły patriotyczne piosenki wykonane przez chór wybranych uczniów pod kierunkiem nauczyciela muzyki p. Kingi Andruszkiewicz. Następnie cała szkolna społeczność udała się na boisko, by o godz. 11:11 w ramach corocznej akcji „Szkoła do Hymnu” wspólnie odśpiewać cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Ostatnim elementem obchodów było tajne głosowanie uczniów oraz nauczycieli na najlepszą prezentację „Ojców Niepodległości”.

Marta Jęczmionka

AKCJA „PRZERWA NA CZYTANIE”

czyli bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

28 października uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły przynieśli do czytania swoje ulubione książki. Zapominalscy mogli skorzystać z zasobów biblioteki szkolnej. Po drugiej lekcji (na przerwie) w każdej sali uczniowie mogli czytać w wybranym miejscu i pozycji (przy stolikach, na podłodze, na pufach). Klasie pierwszej książkę czytała wychowawczyni oraz uczniowie umiejący czytać. Pracownicy administracji i obsługi włączyli się do akcji i czytali "przy kawce". Wszyscy czytali z ogromną przyjemnością, dlatego po dzwonku na lekcję ciężko było wrócić do zajęć. Niektórzy czytali więc dłużej. Wszystko nagrywał operator kamery (nauczycielka informatyki). Film jest dostępny do obejrzenia na stronie szkoły.

Uczniowie podkreślają, że w szkole na tej przerwie zapadła NIESAMOWITA CISZA, było spokojnie. Można było odpocząć i wygodnie usiąść. To była przerwa inna niż zwykle, ale za krótka. Młodsi uczniowie doskonalili technikę czytania. Można było poznać co czytają inni oraz zachęcić do czytania danej książki. Nauczyciele zaproponowali po akcji, aby lekcje - zastępstwa wykorzystywać na czytanie. Niektórzy uczniowie noszą teraz książki codziennie.

Akcja została ogłoszona na stronie szkoły oraz była rozpropagowana wśród społeczności szkolnej przez Samorząd Uczniowski. Poinformowaliśmy o akcji przez dziennik elektroniczny rodziców, a także naszych zagranicznych partnerów projektu Erasmus+ z Turcji, Grecji, Włoch i Bułgarii.

Anna Czarnowska

WIWAT 3 MAJ!

Kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczciliśmy w naszej szkole krótką akademią w dniu 06.05.2022. Do przygotowania akademii aktywnie przyczynili się uczniowie klasy VI, którzy zaprezentowali wiersze patriotyczne oraz czytali informacje z kart historii opowiadających o okolicznościach uchwalenia konstytucji, znaczeniu Konstytucji 3 Maja w tamtym czasie oraz o tym, jakie znaczenie ma dziś w sercach Polaków.

Trzy uczennice z klasy VI zaśpiewały radosne pieśni trzeciomajowe z akompaniamentem pani Kingi, a dzielnie im dopomagały dziewczęta z klasy I, które wystąpiły z biało-czerwonymi chorągiewkami w odświętnych strojach.

Cała szkolna społeczność zgromadzona w galowych strojach na boisku szkolnym z uwagą śledziła przebieg akademii. Uroczystość uświetnił udział pocztu sztandarowego, odśpiewanie hymnu państwowego i krótkie wystąpienie pani dyrektor Anny Czarnowskiej na koniec akademii.

Beata Goc

ŚWIĘTO KINA

4 marca 2022 roku społeczność naszej Szkoły wzięła udział w wyjątkowej zabawie filmowej – Święcie Kina! Na 3. godzinie lekcyjnej uczniowie wraz z nauczycielami rozwiązali kinowe zagadki, zamieszczone w aplikacji Genial.ly. Następnie w każdej z klas 4-8 ujawnili się Tajni Agenci Kina – wybrani wcześniej uczniowie powstali ze swoich miejsc i pogratulowali pozostałym uczniom sukcesu w rozwiązaniu zagadek. Każdy Agent Kina miał w ręce wizerunek postaci z młodzieżowych filmów: Harry’ego Pottera i Hermiony Granger, Elsy i Anny z „Krainy Lodu”, Mickey’ego i Minnie, Luke’a Skywalkera i Rey, Gamory i Kapitana Ameryki, Irona Mana i Czarnej Wdowy.

Klasy 1-3 odwiedzili Luke Skywalker i Rey - Agenci klasy 7.
Ale na tym nie koniec niespodzianek! Agenci Kina rozdali koleżankom i kolegom cukierki i lizaki – smakowite dodatki z okazji Święta Kina. Delektując się smakołykami, uczniowie zapoznali się z kilkoma aspektami dotyczącymi historii kina. Zobaczyli jak się zmieniali Myszka Mickey, Buzz Astral z „Toy Story”, Spider Man czy efekty specjalne w serii „Star Wars”. Szczególną atrakcją stały się fotografie przedstawiające rezultaty zastosowania sztucznej inteligencji w ożywianiu animowanych postaci z bajek Disney’a! Klasa 2 z inicjatywy swojej wychowawczyni obejrzała dodatkowo filmik dotyczący historii kina.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Nauczycielom, Uczniom oraz Rodzicom. Ich pomoc i zaangażowanie stanowiły nieocenioną pomoc w przygotowaniu tego wyjątkowego dnia. Zapraszamy do zapoznania się z pamiątkowymi okolicznościowymi zdjęciami.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Marta Jęczmionka

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Nasza Szkoła w godny sposób uczciła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek, 28 lutego (w przeddzień tego święta), reprezentanci klas 4-8 pod opieką pana Dariusza Mazurowskiego udali się pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych, by zapalić okolicznościowe znicze w imieniu każdej klasy oraz wykonać pamiątkowe zdjęcie.

We wtorek 1 marca dwie przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego odwiedziły uczniów klas 4-8 z wizerunkami wybranych Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiciel każdej klasy wylosował wizerunek Żołnierza Wyklętego, który w dniach 1.-8.03.2022 r. (przez najbliższy tydzień) stanie się Patronem danego oddziału klasowego. Wylosowane wizerunki znalazły się na honorowych miejscach w salach lekcyjnych każdej klasy.

Następnie uczniowie wraz z nauczycielami prowadzącymi wówczas zajęcia zapoznali się z krótkim filmowym życiorysem wylosowanego Żołnierza Wyklętego. Życiorysy wszystkich wybranych do losowania Żołnierzy Wyklętych zamieszczone zostały w okolicznościowej prezentacji w aplikacji Genial.ly.

Dariusz Mazurowski
Marta Jęczmionka

BohaterON – włączamy historię! – zakończenie udziału Szkoły w kampanii

Miło nam poinformować, że nasza Szkoła otrzymała okolicznościowy dyplom w podziękowaniu za udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterON – włącz historię!” – upamiętnienie 77. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jesteśmy dumni, że również nasze działania przyczyniły się do pielęgnowania pamięci o uczestnikach wydarzeń z 1944 roku. Bardzo dziękujemy wszystkim za aktywny udział w okolicznościowych lekcjach.

Serdeczne gratulacje dla całej Społeczności Szkolnej!

Marta Jęczmionka

RODACY – BOHATEROM 2021

Na terenach dzisiejszej Litwy, Białorusi, Ukrainy i Łotwy żyją nadal żołnierze Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Razem ze swoimi rodzinami, Sybirakami i pomagającymi im polskimi środowiskami, tworzą wciąż silną patriotyczną i tożsamościową podstawę dla Rodaków w Polsce i poza jej granicami. Poprzez zbieg różnorodnych losów historycznych, przez przebywanie do późnych lat pięćdziesiątych w łagrach stalinowskich, pozostali po wojnie za wschodnią granicą. Do dziś dumnie pielęgnują pamięć o swoich dowódcach, poległych kolegach, uczą młode pokolenia patriotyzmu, wzmacniają tożsamość polską i narodową kulturę.

Rozsiani po całych Kresach, porozdzielani wieloma granicami, żyjący w różnych państwach, w różnych systemach politycznych, będący w różnej sytuacji ekonomicznej, ciągle są częścią naszej polskiej wspólnoty.

Na początku grudnia zorganizowaliśmy w naszej szkole po raz kolejny zbiórkę żywności i pisanie kartek z życzeniami. Nasi uczniowie wraz z rodzicami bardzo licznie włączyli się akcji, co napawa nas dumą i wzruszeniem. Zebraliśmy 196,4kg żywności!
To wyjątkowa lekcja patriotyzmu, którą w naszej szkole organizujemy od dziesięciu lat.



W tym roku włączyliśmy się również do akcji Samozdjęcie. Polega ona na zrobieniu zdjęcia trzymając kartkę z napisem „Pamiętamy”, „Wesołych Świąt”, „Dziękujemy”. Fotografie zostaną wywołane i dostarczane wraz z paczkami naszym Rodakom.

Honorata Herman-Meler

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W listopadzie społeczność Szkoły Podstawowej nr 27 w Toruniu godnie uczciła obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczniowie i nauczyciele pojawili się w Szkole ubrani na galowo. O godz. 11:11, wzorem lat ubiegłych, wzięliśmy udział w akcji „Szkoła do Hymnu”.
Wszystkie klasy pod przewodnictwem przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego odśpiewały po dwie zwrotki Hymnu Państwowego. Następnie wszyscy połączyliśmy się w aplikacji Teams, by obejrzeć krótką animację dotyczącą historii powrotu naszej Ojczyzny na mapy po 123 latach zaborów.
Szkolne obchody Święta Niepodległości zwieńczyło wspólne utworzenie w aplikacji answergarden chmury tagów złożonej ze skojarzeń uczniów związanych z odzyskaniem niepodległości.



Marta Jęczmionka

SZKOŁA PAMIĘTA


Pamięć przedłuża obecność tych, którzy odeszli i sprawia, że wydarzenia są ciągle żywe. Kierując się tym przesłaniem, przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta".Znaleźliśmy się wśród 11 tysięcy szkół i placówek oświatowych z całego kraju.

Nasi uczniowie porządkowali opuszczone mogiły na cmentarzach i jak co roku zadbaliśmy o grób byłego powojennego proboszcza naszej parafii, Józefa Paszoty. Uporządkowane groby przyozdobiono kwiatami i zniczami.

Na lekcji w klasie pierwszej odbyła się prezentacja pamiątek rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dzieci opowiadały ciekawe i często poruszające historie o ludziach i przedmiotach.

Klasy 1-3przygotowały prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych, z pięknie przystrojonymi mogiłami na cmentarzach.

Klasy 4-6 mialy spotkanie z osobą popularyzująca historie naszego regionu - Panem Juliuszem Kola, absolwentem naszej szkoły. Za te wartościowe inicjatywy otrzymaliśmy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki.

Z podziękowaniami dla Uczniów, Rodziców którzy wsparli działania, Beata Wilmanowicz - koordynator akcji

Święto Drzewa 2021


W tym roku po raz 19 podjęliśmy działania edukacyjne z okazji ogólnopolskiego Święta Drzewa.
Klasy 1-5 oraz 8a otrzymały zadanie stworzenie makiety dwumetrowego drzewa oraz zwierząt, które na nim mieszkają.
Na początku uczniowie ustalili z czego i w jaki sposób wykonają drzewa oraz zwierzęta. Rozdzielili między sobą zadania i zabrali się do pracy. Na wykonanie drzewa mieli 2h. Z zapałem zabrali się do pracy – co widać na filmie :)
Efekty pracy zaskoczyły wszystkich. Uczniowie wykazali się kreatywnością i sporymi umiejętnościami technicznymi. Oczywiście nad wszystkim czuwali ich nauczyciele, którym serdecznie dziękuję za zaangażowanie w projekt.
Dziękuję również uczniom, którzy zawsze śmiało podejmują nowe wyzwania!

WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ

Honorata Herman-Meler

XI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Kolejny raz w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W klasach IV-VIII parę dni wcześniej został ogłoszony konkurs na plakat „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”. Posłużyły one do dekoracji szkoły z okazji tego wydarzenia.

Przez cały dzień na terenie szkoły działały patrole egzaminacyjne, które sprawdzały czy uczniowie i dorośli tabliczkę mnożenia znają. Najlepsi zdobywali „Certyfikat Mistrza tabliczki Mnożenia”. Klasa I też udowodniła, że mnożenie nie jest im obce.

W klasach I-VIII rywalizacja była bardzo zacięta. W klasie II i III miał miejsce konkurs na „Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia”. Uczniowie na lekcjach matematyki rozwiązywali rozmaite zadania i łamigłówki związane z tabliczką mnożenia. Ten dzień miał na celu zachęcić wszystkich do powtórzenia tabliczki mnożenia, a także pokazać, że jest przydatna każdego dnia. Powtórzyliśmy, utrwaliliśmy, ale najważniejsze, że była to dla wszystkich nie tylko rywalizacja, ale super zabawa.

WIĘCEJ ZDJĘĆ ZNAJDZIESZ TUTAJ

Katarzyna Dulska
Dorota Makowiecka

Dzień Kropki w klasach 4-8

15 września świętowaliśmy w szkole Dzień Kropki. Opowiastka autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci Peter H. Reynoldsa z 2003 r. pt. „The Dot” (Kropka) stała się inspiracją powołania w 2008 r. Międzynarodowego Dnia Kropki, obchodzonego już w 196 krajach. To inicjatywa, ma pobudzać kreatywność młodych ludzi i zachęcać ich do tworzenia. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury organizują więc 15 września takie działania, które pomagają dzieciom odkryć swoje talenty i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest oczywiście kropka.
Uczniowie klasy 4 rozwiązywali sudoku z kropką, a klasy 5-8 rozwiązując działania na liczbach tworzyli na fragmencie nieba konstelacje gwiezdne.

WIĘCEJ ZDJĘĆ ZNAJDZIESZ TUTAJ

Dorota Makowiecka


ROK SZKOLNY 2020/2021


ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Z okazji Światowego Dnia Ziemi ogłaszam konkurs z nagrodami  Wykonaj dowolne działanie, dzięki któremu pomagasz naszej kochanej planecie Ziemi, uwiecznij je na zdjęciu, a następnie prześlij je do mnie za pośrednictwem Teamsa do 05.05. Na najciekawsze prace czekają nagrody. KLIKNIJ TUTAJ i obejrzyj prezentację, która może zainspiruje Cię do podejmowania działań na rzecz naszej planety

Anita Popowska

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W piątek uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników. W związku zobowiązującymi procedurami uroczystość odbyła się z pełnym zachowaniem zasad sanitarnych. Pani Dyrektor, która jest również szkolnym bibliotekarzem, zrobiła nam wielką niespodziankę. Najpierw pojawiła się w „studiu telewizyjnym”- swoim gabinecie, z którego wraz z uczniem kl. II- najlepszym czytelnikiem, opowiadała nam o zaletach czytania. My, w swojej sali, z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy starszego kolegi. Później Pani Dyrektor przyszła do nas i wspólnie ustalaliśmy zasady dobrego czytelnika. Na koniec złożyliśmy uroczystą przysięgę, dostaliśmy upominki i wypożyczyliśmy swoje pierwsze książki ze szkolnej biblioteki. Obiecujemy, że będziemy dobrymi czytelnikami!

Uczniowie kl. 1

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada już za nami… Tegoroczne obchody były wyjątkowe, ponieważ z oczywistych powodów nie mogliśmy się spotkać na tradycyjnej akademii. Nie przeszkodziło to nam jednak w godnym uczczeniu Święta Niepodległości. O godzinie 11:11, połączeni w aplikacji Teams, odśpiewaliśmy cztery zwrotki Hymnu Państwowego w ramach corocznej akcji „Szkoła do hymnu”. Ponadto dwie uczennice klasy 7B, Pola i Inga, przygotowały pytania oraz słowo wiążące do Niepodległościowego Escape Roomu.

Aby zwieńczyć nasze niepodległościowe zdalne uroczystości, chętni uczniowie przygotowali rysunki przedstawiające polskie symbole narodowe oraz postaci związane z odzyskaniem w 1918 roku wolności przez naszą Ojczyznę. Efekty ich pracy można zobaczyć na stronie internetowej naszej Szkoły.

Marta Jęczmionka

Zdalne obchody Światowego Dnia Tolerancji

16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji w każdej klasie odbyły się e-zajęcia na ten jakże ważny temat. Rozmawialiśmy o tym, czym właściwie jest tolerancja, podawaliśmy przykłady zachowań nietolerancyjnych, mówiliśmy o różnorodności i akceptacji. Zastanawialiśmy się, czy tolerancja jest łatwa i dlaczego nie wszyscy są tolerancyjni. Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonali prace związane z hasłami tolerancji. Nawet nauka zdalna nie przeszkodziła nam w obchodach tak ważnego święta…

Beata Kowalska

ŚWIĘTOWALIŚMY 100LECIE NIEPODLEGŁEGO TORUNIA

17 stycznia nasza Szkoła uroczyście obchodziła 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski. W korytarzu szkolnym pojawiła się wystawa prac plastycznych przedstawiająca toruńskie zabytki oczami uczniów szkolnej świetlicy. Na początku 2. lekcji nauczyciele z uczniami odśpiewali Hymn Państwowy. Zorganizowaliśmy wyjątkowy Szlak Wyzwolenia. Na drzwiach sal lekcyjnych oprócz chorągiewek z herbem naszego miasta znalazły się nazwy miejsc, którymi 18 stycznia 1920 roku przemaszerowały polskie wojska radośnie witane przez mieszkańców Torunia. I w ten sposób zwiedziliśmy kolejno: Dworzec Główny, Dworzec Miasto, ulice Piastowską, św. Katarzyny, Szeroką, Rynek Staromiejski, Ratusz Staromiejski.

Pola Piotrowska, Pola Meler, Szymon Szot oraz Sambor Radziecki odwiedzili wszystkich uczniów idąc Szlakiem Wyzwolenia i opowiedzieli o powrocie Torunia do niepodległej ojczyzny. Z tej okazji przypomnieli biografię Józefa Hallera, a także wygłosili okolicznościowe wiersze: Niepodległość Marcina Wolskiego oraz poetycką kompozycję o Toruniu autorstwa Poli Piotrowskiej.

Marta Jęczmionka

ŚWIĘTO DRZEWA 2019

W tym roku w ramach Święta Drzewa klasy I-IV uczestniczyły w grze na terenie szkolnego ogrodu. Mieli do wykonania 5 zadań:
1. znaleźć najgrubsze drzewo i zmierzyć jego obwód,
2. ułożyć napis „Święto Drzewa” z darów natury,
3. wykonać zdjęcie pt. „Z naturą mi do twarzy”
4. odpowiedzieć na pytanie „do czego potrzebne są nam drzewa” – podpowiedzią były grafiki „Drzewo-przyjaciel”, autorstwa Zofii Lasockiej, które bardzo nas zachwyciły swoim prostym przekazem zapadającym w pamięć … i serce. Oprócz tego każdy uczestnik gry dostał wydrukowany mały plakacik do piórnika, aby przypominał o naszej rozmowie.
5. złożyć obietnice na „Drzewie Obietnic”,
Ekologiczne obietnice napisane na jesiennych liściach stworzyły piękne drzewo, które zawisło na stałe w pracowni komputerowej, aby przypominało nam o złożonych obietnicach, tj. „obiecuję, że będę bardziej segregował śmieci i używał śniadaniówek”, „obiecuję, że będę gasił światło, w pokoju, w którym mnie nie ma”, „obiecuję, że zawsze gdy wejdę do lasu będę zbierał śmieci” , „obiecuję, że będę oszczędzał plastik”, „obiecuję, że będę pamiętać o bawełnianych torbach na zakupy”, „obiecuję, że nie będę zaśmiecała lasu”, „obiecuję, że będę dbać o drzewa”, „obiecuję zbierać makulaturę” itp.

Reportaż z gry terenowej można znaleźć pod linkiem: TUTAJ
A fotorelację TUTAJ

Z okazji Święta Drzewa odbył się także II Eco Fashion Day czyli pokaz mody z makulatury. Każdy uczestnik pokazu oprócz stworzenia swojej kreacji z makulatury przygotował opis promujący zbieranie makulatury. Oczywiście, po pokazie mody, wszystkie stroje zostały przekazane do skupu makulatury.

Krótki reportaż można zobaczyć
TUTAJ


Dla uczniów klas V-VIII została specjalnie stworzona gra planszowa „Jestem zielony?” Podczas gry uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat proekologicznych zachowań i przekonać się ile tak naprawdę wiedzą.

Honorata Herman-Meler

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2019

7 listopada nasza Szkoła uroczyście obchodziła kolejną, 101. już rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody zatytułowaliśmy „Oni zbudowali Niepodległą”. Przypomnieliśmy zasługi ważnych dla historii Polski osób, których publiczna działalność przyczyniła się do sukcesywnego odbudowywania Rzeczypospolitej podczas I wojny światowej oraz krótko po odzyskaniu przez nasz kraj wolności i suwerenności. Skrócone biografie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Hallera, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Wincentego Witosa przybliżyli wybrani uczniowie naszej Szkoły. Wspólnie zaśpiewaliśmy też patriotyczne pieśni: „Pierwsza Brygada”, „Wojenko wojenko”, „Ułani ułani malowane dzieci”, „Piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż” pod kierunkiem p. Kingi Andruszkiewicz. Szkolna społeczność wysłuchała także recytacji fragmentów okolicznościowych wierszy: „11 listopada”, „Tu wszędzie Polska”, „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”, „Hymn do miłości ojczyzny”, „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”. Następnego dnia 8 listopada o godzinie 11:11 na boisku szkolnym wszyscy odśpiewaliśmy cztery zwrotki Hymnu Państwowego. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie uroczystości.

FOTORELACJA TUTAJ

Marta Jęczmionka, Kinga Andruszkiewicz

SZKOŁA DO HYMNU

W piątek 8.11. nasza szkoła włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu” przygotowaną przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży. O symbolicznej godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Kinga Andruszkiewicz

PODZIĘKOWANIE- SZKOŁA DO HYMNU

Toruński tydzień świadomości dysleksji w SP27

W dniach 21-25 października w naszej szkole obchodziliśmy tydzień świadomości dysleksji. Od wtorku do czwartku przed każdą lekcją można było sprawdzić się w „zajawce ortograficznej”. Były to wyrazy, z trudnością ortograficzną do uzupełnienia. Każdy, kto przez kolejne trzy dni wykonał to zadanie bezbłędnie, otrzymał nagrodę. Również we wtorek na 4 godzinie lekcyjnej wszyscy uczniowie ( z wyjątkiem kl. I) brali udział w Wielkim Szkolnym Dyktandzie o tytuł Mistrza Ortografii. W ten sposób wyłonieni zostali mistrzowie na poziomie klas: II-III, IV-VI i VII-VIII. Nie obyło się bez dogrywek! Pierwszaki przez cały tydzień mogły oglądać wystawę prac uczniów klas starszych poświęconą wielkim znanym dyslektykom. W ramach obchodów tygodnia dysleksji w klasach młodszych odbył się konkurs pięknego czytania.

Nasze działania podsumowaliśmy apelem, na którym organizatorzy wraz z panią dyrektor wręczyli nagrody zwycięzcom ortograficznych potyczek. Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczne obchody tego tygodnia.

Beata Kowalska

FOTORELACJA TUTAJ

--------------------------------- ROK SZKOLNY 2018/2019 ---------------------------------

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

Co roku bierzemy udział w ogólnoświatowym Dniu Bezpiecznego Internetu (DBI), ale w naszej szkole, nie jest to jeden dzień, ale cały miesiąc. Na lekcjach informatyki przez cały luty uczymy się o bezpiecznych i życzliwych zachowaniach w Internecie. W tym roku oprócz rozmów i projekcji filmów uczniowie klas I – V zdobywali również wiedzę w krainie Interlandii – gry internetowej, w której zdobywa się wiedzę na rzece rzeczywistości, górze uważności, w królestwie życzliwości i na górze skarbów.
Ponieważ hasło tegorocznego DBI brzmi „Działajmy Razem”, uczniowie klas VI i VII otrzymali specjalne zadanie – zaprojektowanie własnej gry planszowej, która pomoże utrwalić zdobyte wiadomości. Działali w zespołach, z pełnym zaangażowaniem. Kiedy gry zostały przetestowane ocenili wzajemnie swoją pracę stosując ocenę koleżeńską wg wcześniej ustalonych kryteriów.
Dwie najlepsze gry zostaną przeniesione na wielkoformatowe plansze o wymiarach 2x3 metry i będą mogły w nie zagrać wszystkie chętne osoby na przerwach i w świetlicy.

Honorata Herman-Meler
FOTORELACJA TUTAJ

NIECODZIENNE SPOTKANIE

„Moja nowa droga do szkoły”- to tytuł konkursu plastycznego, ogłoszonego dla naszych uczniów przez Miejski Zarząd Dróg pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia.

Wzięli w nim udział uczniowie klas 1-8. Prace wiernie oddały zmiany, jakie zaszły na Turystycznej po przebudowie. Zauważono, że najczęściej odnotowywaną „nowością” jest rondo, które powstało na skrzyżowaniu ul. Ligi Polskiej i Turystycznej. Nie zabrakło też ścieżek rowerowych, którymi wiosną uczniowie bezpiecznie dojadą do szkoły.

Na spotkaniu, które miało miejsce w naszej szkole Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski wręczając uczniom nagrody powiedział:
„ Jestem zachwycony tym, co zobaczyłem. Piękne, kolorowe prace, pokazujące nową Turystyczną. Jesteście znakomitymi obserwatorami. Cieszę się, że niełatwy temat został przez was tak doskonale zrealizowany”.

„Widzę w was przyszłą kadrę inżynierską. Nie umknął wam żaden szczegół” – przyznał Adam Jagielski przedstawiciel wykonawcy.

Prezydent Torunia wspólnie z firmą Eurovia przekazał dla wszystkich uczniów opaski odblaskowe, które na pewno zwiększą ich widoczność, a do świetlicy szkolnej podarował toruńską edycję gry MONOPOLY.

Spotkanie, które odbyło się w naszych skromnych progach uświetniły występy naszych uczniów.
Spośród 60 prac w konkursie nagrodzeni zostali:
I miejsce:
Zofia Gadomska, kl. 8
Wiktor Woźniak, kl.2
II miejsce:
Piotr Nosek, kl.2
Grzegorz Graczyk, kl.3
III miejsce:
Mariusz Kamiński, kl.7
Maja Markiewicz, kl.7
Wyróżnienia:
Piotr Pachniewski, kl.7
Michalina Kuczkowska, kl.3
Hanna Kondej, kl.3
Melania Dąbrowska, kl.
6 Maja Nosek, kl.6
Michalina Orłowska,
kl.4 Jakub Suszek, kl.7
Sandra Wyżykowska, kl.1
Maciej Kamiński, kl.3
Tymon Szóstak, kl.2
Alicja Burdziej, kl.1.

Anna Czarnowska
FOTORELACJA TUTAJ

UROCZYSTA GALA

19.12.2018 w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej odbyła się uroczysta gala podsumowująca II edycję międzyszkolnego konkursu na plakat pt. Elżbieta Zawacka – jedyna kobieta wśród cichociemnych, jej dokonania w okupowanej Polsce i w latach powojennych, który organizowany jest przez naszą Szkołę.

W wernisażu wzięli udział zaproszeni goście, a wśród nich pan Krzysztof Bylicki - dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, pani Dorota Komendzińska – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, proboszcz parafii Kaszczorek – ksiądz Grzegorz Leśniewski, przedstawiciele Rady Rodziców SP 27, nagrodzeni uczniowie i ich opiekunowie, rodzice i dziadkowie.

Konkurs o Elżbiecie Zawackiej skierowany jest do uczniów wszystkich toruńskich szkół. Przedmiotem konkursu jest wykonanie plakatu przestawiającego życie i działalność Elżbiety Zawackiej w okupowanej Polsce i w latach powojennych. Autorem pracy może być tylko jeden uczeń pracujący samodzielnie lub pod kierunkiem nauczyciela. Uczestnicy konkursu wykonali plakat w dowolnych technikach plastycznych, a ocenie podlegała: poprawność merytoryczna – zgodność treści z prawdą historyczną, umiejscowienie postaci i wydarzeń w czasie i przestrzeni, podkreślenie cech bohaterki; oryginalność i twórczy charakter wykonanego plakatu; czytelność przekazu i estetyka pracy.

W tym roku laureatami konkursu byli uczniowie toruńskich szkół: SP 11, SP 16, SP 18, SP 23, SP 27, SP 28 i Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych.

Pragniemy oddać hołd honorowej obywatelce Torunia oraz przekazać pamięć o niej następnym pokoleniom. Chcemy rozsławić imię Elżbiety Zawackiej i dlatego założeniem konkursu jest rozesłanie pięknych, nierzadko wymagających dużego zaangażowania i cierpliwości, a także ciekawych i oryginalnych prac do szkół w Polsce, mając nadzieję, że zawisną w pracowniach historycznych. Pierwsze z nich trafią do Szkół Uczących Się, które tak jak nasza szkoła w swojej pracy wdrażają Ocenianie Kształtujące.

Tymczasem wystawę można podziwiać do 04.01.2019 w Bibliotece Pedagogicznej.

Zapraszamy.

Anna Czarnowska
FOTORELACJA Z GALI

JESTEŚMY JUŻ PRZYGOTOWANI DO ŚWIĘTOWANIA
SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

WARSZTATY TWORZENIA KOSZULEK Z MOTYWAMI PATRIOTYCZNYMI
TUTAJ - fotorelacja z warsztatów

Święto Drzewa 2018

Czy kora drzew bywa woskowana, omszona czy błyszcząca?
Miła w dotyku czy szorstka?
Drzewa są raczej proste czy krzywe?
Czy pień drzewa jest brązowy czy szarobrązowy?
Jakie zwierzęta i owady można spotkać wokół drzew jesienią?
Odpowiedzi na te wszystkie pytania stają się proste – wystarczy wyjść ze szkoły i przyjrzeć się drzewom uważniej, z bliska, nawet przez lupę, przytulić się do nich, zastanowić się, czy czujemy się przy nich bezpiecznie…

10 października co roku obchodzimy w całej Polsce „Święto Drzewa”. W tym roku uczniowie naszej szkoły wcielili się w „Leśnych Detektywów”. Podczas zajęć w terenie przyglądali się drzewom, które ich zainteresowały. Próbowali odgadnąć jakie życie toczy się wokół drzewa, jaki wpływ ma drzewo na otoczenie, a otoczenie na drzewo, co ciekawego przydarzyło się drzewom w ich życiu, a może coś niezwykle smutnego lub przerażającego?
Efekty swoich obserwacji uczniowie opracowali w programach graficznych, rysując i projektując plakaty. Dziewczynki z klasy III przez 4 godziny namalowały ponad 3 metrowe drzewo! Chciały, aby na rysunku zmieściło się wszystko, co się wokół drzewa dzieje.

Nie zabrakło też sadzenia drzewek. Sadzonki otrzymaliśmy ze szkółki leśnej na Bielawach. Sadziliśmy dęby, klony, jarzębiny i świerki. Uczniowie dzielnie kopali, sadzili, zakopywali i podlewali swoje sadzonki. A w czasie pracy dyskutowali o tym, co miłego przydarzy się drzewku i obiecali, że będą go odwiedzać.

FOTORELACJA TUTAJ

Honorata Herman-Meler
Jolanta Kola-Drzycimska

Życzenia - 100 Rocznica Niepodległości

Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, klasa 6 wykonała kartki z tek okazji, zaadresowała i wysłała do instytucji, z którymi współpracuje nasza szkoła. Na kartkach umieściliśmy życzenia:
„Gdy dookoła mówią językami, dzwięczy pośród nich jeden:nasz własny.
Zagłębia się w mysli pokoleń i ziemię naszą opływa
i staje się dachem domu, w którym jesteśmy razem.
Ojczyzna: wyzwanie tej ziemi rzucone przodkom i nam,
by stanowić o wspólnym dobru mową własną jak sztandar wyśpiewać dzieje.”
Jan Paweł II
Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, życzymy wszelkiej pomyślności, zdrowia, sukcesów i aby dla każdego z nas wolna Polska była miejscen szczególnym, dla którego warto żyć i pracować
Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy
ze Szkoły podstawowej nr 27 im. Gen. Elżvbiety Zawackiej w Toruniu

Dorota Makowiecka

Matematyka - 100 Rocznica Niepodległości

Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę klasa 6 wykonała na lekcji matematyki flagi Polski. Każdy uczeń miał za zadanie wykonać dwie flagi o odpowiednich wymiarach. Aby prawidłowo wykonać flagę, należy wziąć na szerokość prostokąta 5/8 podanej długości prostokąta i oczywiście odpowiednio dobrać barwy.

Dorota Makowiecka

"DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI OCZAMI UCZNIÓW"

9 listopada nasza Szkoła uczciła 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas uroczystości przedstawione zostały prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów klas V-VIII. Całości dopełniły najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów klas III, V i VII, m.in.: „Pierwsza Brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ułani ułani malowane dzieci”, „Piechota”. Usłyszeliśmy również recytacje fragmentów: „Inwokacji” Adama Mickiewicza, „Mojej piosnki” Cypriana Kamila Norwida, przemówienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W ramach obchodów zorganizowany został szkolny konkurs plastyczno-historyczny „POLSKIE SYMBOLE NARODOWE”. Wykonane przez uczniów prace posłużyły jako dekoracja. O godzinie 11:11 na boisku szkolnym wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki Hymnu Państwowego.

Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy przyczynili się do godnego uczczenia 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej Szkole.

Marta Jęczmionka, Kinga Andruszkiewicz

„Rekord dla Niepodległej”

W piątek 9 listopada punktualnie o godzinie.11.11 w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na boisku szkolnym wszyscy uczniowie i nauczyciele zaśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Tym samym nasza szkoła wzięła udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Kinga Andruszkiewicz

GRA MIEJSKA "DROGA DO WOLNOŚCI"

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody 100 lecia odzyskania niepodległości. W związku z tym, że najlepiej zapamięta się to, co przeżyło się postanowiliśmy wydarzenia tamtych lat przybliżyć uczniom podczas gry miejskiej.
Celem gry jest poznanie toruńskich miejsc i historii związanych z drogą do niepodległości. Gra polegała na drużynowym odnajdowaniu miejsc wg podanych wskazówek i wykonywaniu przydzielonych zadań.
Spotykaliśmy się przy Dworcu Miasto 29 września, tam gdzie gen. Haller wkraczając do Torunia rozpoczął nowy etap naszego miasta. Miejscem docelowym był plac przy pomniku J. Piłsudskiego.
W grze wzięło udział 15 drużyn liczących łącznie 71 osób.
Uczestnicy gry mieli do wykonania zadania takie jak:
- wypisać pocztówkę okolicznościową wydaną na cześć odzyskania niepodległości przez Toruń
- odczytać informacje na pomnikach i pamiątkowych tablicach i odpowiedzieć na pytania
- zrobić selfie z pomnikiem gen. Hallera
- policzyć ile gen. Elżbieta Zawacka miała lat, kiedy Toruń odzyskiwał niepodległość i co tak naprawdę oznaczają skróty przed jej imieniem i nazwiskiem
- odszukać tablicę upamiętniającą zasługi Otto Steinborna – pierwszego burmistrza wolnego Torunia
- przy ulicy Żeglarskiej (dawnej drukarni Buszczyńskich) odszukać przekupkę, u której za marki polskie można było kupić „Gazetę Toruńską”, część elementarza oraz słodką bułkę,
- wyrecytować całą drużyną „Litwo ojczyzno moja…” przed tablicą upamiętniającą dom, w którym został wydrukowany po raz pierwszy na ziemiach polskich „Pan Tadeusz”
- odnaleźć kadr starej fotografii z 1910 i zrobić aktualne zdjęcie
- przy pomniku Stefana Łaszewskiego narysować mapę ówczesnego województwa pomorskiego, którego Toruń był wtedy stolicą
- sprawdzić czy J.Piłsudski miał wąsy i policzyć guziki na jego płaszczu

Pogoda tego dnia dopisała, wszyscy dobrze bawili się. Mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości przydadzą się w szkole, a przede wszystkim zapadły w serca i pomogły docenić wolność jako wartość, którą nasi przodkowie musieli zdobywać a my ją po prostu mamy.


FOTORELACJA

Organizatorzy gry:
Honorata Herman-Meler
Marta Jęczmionka
Jola Kola


Ślubowanie pierwszej klasy


12 października 2018 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Złożyliśmy uroczyste ślubowanie i zostaliśmy pasowani przez Panią Dyrektor Annę Czarnowską na uczniów naszej szkoły.

Najpierw musieliśmy zdać egzamin ze znajomości przepisów ruchu drogowego, właściwego zachowania się w szkole, znajomości liter, cyfr, wykazać się wiedzą o otaczającym nas środowisku i potrafiliśmy odgadnąć trudne zagadki. Wypadliśmy znakomicie, więc wszyscy z nas otrzymali medale z wizerunkiem SOWY, symbolem mądrości. Nasze występy przeplatane były piosenkami, które przy dźwiękach k-boardu wyczarowywała dla nas Pani Kinga. Nasza Pani Dorotka też nam pomagała, uśmiechając się do nas radośnie.


Odjechał więc nasz pociąg do LITERKOWA, gdzie dzielny dróżnik Bogumił pozwolił nam wyjechać ze stacji. Dziewczynki z klasy Vb i Zosia z klasy III, pięknie śpiewały piosenki wyrażając w ten sposób naszą wdzięczność wszystkim pracownikom szkoły za okazane nam Serce. Naszą uroczystość poprowadziły i egzaminy nam zrobiły koleżanki z klasy VIII Ania i Tosia.

Dziękujemy wszystkim gościom, Pani Dyrektor, naszym rodzicom, że uświetnili swoją obecnością tę uroczystość, oraz jesteśmy wdzięczni im za prezenty, które otrzymaliśmy na koniec spotkania.

Uczniowie klasy pierwszej

„Narodowe Czytanie” - przerwa inne niż wszystkie…


Zainaugurowana przez Parę Prezydencką tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd nasz udział w tym wydarzeniu. Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, którego oryginalne fragmenty (w uroczej scenerii naszego szkolnego boiska) poznali uczniowie klas 6,7 i 8.

Z trudnym językowo tekstem, w poniedziałek 10 września, zmierzyli się uczniowie i nauczyciele, czytając głośno część I powieści „Szklane domy”. Wśród nich Marianna Maksim kl. 8, Ola Kwiatkowska kl. 8, Janek Semczuk kl. 7, Agata Klufczyńska kl. 7, Lidia Bęben – nauczyciel języka polskiego i Anna Czarnowska – nauczyciel bibliotekarz i dyrektor szkoły.


Wśród zgromadzonych na tę okazję wydań powieści szukaliśmy z zainteresowaniem najstarszego egzemplarza. Okazało się nim „Przedwiośnie” wydane w 1950 roku przez Wydawnictwo Czytelnik. Antek i Zosia Gadomscy znaleźli je w księgozbiorze swoich dziadków. Wszyscy, którzy przynieśli na finał akcji egzemplarz „Przedwiośnia”, otrzymali w nim pamiątkowy stempel.

Mamy nadzieję, że akcja, oprócz wartości patriotycznych i czysto poznawczych, zachęciła uczniów do głośnego czytania i wspólnego spędzania czasu przy lekturze. Już wiemy, że chętnie spędzą tak przerwę młodsi uczniowie, którzy tego dnia z zazdrością patrzyli na zasłuchanych kolegów zgromadzonych na płycie boiska. To miłe, że chcecie słuchać i chcecie czytać. Mamy więc nadzieję – do zobaczenia przy kolejnej lekturze, którą tym razem wybierzemy w naszej szkole.

Organizatorzy



------------------------------ Rok szkolny 2017/2018 ---------------------------

Dzień Ziemi


23 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Z tej okazji klasa IVa przygotowała krótki pokaz informujący nas o tym, jak segregować śmieci. Następnie dziewczęta z klasy VII: Marianka, Ala, Zośka G. oraz Agata, zaprezentowały nam piosenkę dotyczącą tematyki ekologicznej. Na zakończenie tej uroczystości ponownie ujrzeliśmy uczniów z klasy IVa. Tym razem wystąpili w pokazie mody ekologicznej pt. „Odzież podwójnie użyteczna”. Zaprezentowali nam m.in.: suknię ślubną wykonaną z papieru toaletowego, dyskotekową sukienkę z płyt kompaktowych oraz codzienny strój wykonany z reklamówek. Uroczystość ta była dla nas cenną lekcją ekologii.

Anita Popowska

PIERWSZE W HISTORII SZKOŁY NAGRANIE AKADEMII


27.04.2018 odbyło się pierwsze w historii szkoły nagranie akademii z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Na montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczennic i uczniów z kl. II, IVa, IVb i V złożyły się pieśni patriotyczne, wiersze i teksty ukazujące tło historyczne oraz postanowienia pierwszej w Europie nowoczesnej konstytucji. Pani Kinga tworzyła akompaniament do pieśni i niektórych tekstów.

Podczas nagrania nie obyło się bez ”wpadek” i jak na każdym planie filmowym trzeba było walczyć z tremą oraz uważnie słuchać wskazówek pani Honoraty, która była naszym kamerzystą. Ale kto by się nie stresował, gdyby, jak Szymek, musiał wcielić się w rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego lub jak Pola samodzielnie odśpiewać każdą zwrotkę „Roty”?

Zadanie dokonania obróbki technicznej nagrania przypadło w udziale Hubertowi Chościńskiemu, z czym sobie świetnie poradził. Nagranie akademii każda klasa mogła obejrzeć z wychowawcą.

Beata Goc

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja 2018 roku na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbyła uroczystość związana z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości obecne były poczty sztandarowe wszystkich toruńskich szkół.

Naszą szkołę dumnie reprezentowali przedstawiciele pocztu sztandarowego : Marianka Maksim, Aleksandra Kwiatkowska i Mateusz Kamiński. Patriotyczna postawa uczniów zasługuje na szczególną pochwałę i naśladowanie. Drodzy uczniowie jesteśmy z Was dumni.

Marcin Zawadzki





ECO FASHION DAY

23 kwietnia 2018 w naszej szkole odbył się Eco Fashion Day czyli pokaz mody z makulatury. Do konkursu zgłosiło się 35 projektantów i modeli, którzy stworzyli 8 domów mody. Papierowe kreacje zaprezentowali Coco Chambonell, Tani Armani, Fashion Pashion, Gucci Power, Miss Pariss, Coco Szafa, Flower Power, Eco Pocemon's.
Projektanci wykazali się niesamowitą kreatywnością a modele "obyciem na wybiegu" :). Dlatego każdy uczestnik pokazu otrzymał nagrodę - bon do Cukierni Lenkiewicz. "Tani Armianii" (czyli Antek Gadomski, Paweł Kwiatkowski i Marcel Borowski z klasy V) otrzymał nagrodę publiczności - "Złotą Szpilkę". Chłopcy postawili na klasykę w dobrym gazetowym wydaniu :)
A jak wyglądały wszystkie projekty? Fotorelację z pokazu można zobaczyć TUTAJ

Serdecznie dziękuję za pomoc Samorządowi Uczniowskiemu oraz fotoreporterom Ani Kurczewskiej i Mikołajowi Roeslerowi za pomoc przy organizacji pokazu.

Honorata Herman-Meler

Jesteśmy czytelnikami!!!

W poniedziałek uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na czytelników. Zanim jednak do tego doszło, musieli odpowiedzieć na kilka zagadek zadanych przez starszych kolegów. Później wysłuchali niezwykłej opowieści o złotej kuli, dowiedzieli się jak należy odchodzić się z książkami i zapoznali się ze szkolnym księgozbiorem. Wreszcie złożyli uroczystą przysięgę czytelnika i z wielkim przejęciem wybrali swoją pierwszą książkę. Każdy obiecał, że będzie często odwiedzał bibliotekę, zwłaszcza, że można tu liczyć nie tylko na ciekawą książkę ale i na dobrego cukierka.
Bardzo dziękujemy za przyjęcie nas do braci czytelników!

Beata Kowalska

Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

Tak jak uczymy naszych uczniów bezpieczeństwa na drodze tak samo musimy nauczyć ich zasad bezpieczeństwa w wirtualnym świecie. Dlatego co roku na lekcjach informatyki prowadzony jest cykl zajęć dotyczący zasad bezpiecznego Internetu.

W tym roku w ramach obchodów Dnia BezpiecznegoInternetu:

-->uczniowie klasy II własnoręcznie przygotowali banery DBI



--> stworzyliśmy własną drużynę Sieciaków




--> odbyła się burza mózgów na temat hasła nawiązującego do tegorocznego tematu DBI



--> uczniowie I klasy uczestniczyli w sesji zdjęciowej, dzięki której powstał plakat utrwalający podstawowe zasady bezpiecznego Internetu



--> uczniowie klas IV-VII stworzyli prezentacje multimedialne w programie Power Point, Prezi i Image na temat bezpieczeństwa w sieci
tutaj prezentacja Szymona


--> powstał też filmik nagrany przez uczennice z IVb w popularnej aplikacji musical.ly

--> chętni uczniowie narysowali portrety Sieciaków w programie graficznym Paint


-->odbyły się projekcje filmów "Owce w sieci" "3...2...1...Internet" "Sieciaki" "Gdzie jest Mimi" oraz rozmowy na temat hejtu w Internecie

--> uczniowie klas IV-VI ukończyli kurs 3..2..1.. Internet!

--> uczniowie stworzyli również własne książki on-line na temat bezpiecznego Internetu. Poniżej książka Zuzi Śniady z klasy IVa.

Book titled 'Sieciaki'Read this free book made on StoryJumper

Honorata Herman-Meler

Ślubujemy!

16 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia tegorocznych pierwszoklasistów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: p. dyrektor Anna Czarnowska, p. Bartłomiej Jóźwiak-radny Miasta Torunia, nauczyciele, rodzice, dziadkowie i rodzeństwo naszych głównych bohaterów. Nie obyło się bez emocji i zdenerwowania, ale wszystko wypadło na medal


Uczniowie, z pomocą kolegów i koleżanek z kl. IVA i IVB, przygotowali część artystyczną: recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a nawet musieli stawić czoła złej czarownicy. Na szczęście okazała się ona być całkiem przyjazna i pozwoliła przyjąć pierwszaki do szkolnej braci


Dzieci złożyły przysięgę, a pani dyrektor pasowała ich na uczniów SP nr 27. Na koniec na naszych bohaterów czekała niespodzi anka – słodkie rogi obfitości.
Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.

Beata Kowalska

Ślubowanie klas pierwszych

Dnia 8 listopada 2016 roku odbyło się Ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Klasa pierwsza przygotowała na dzień ślubowania część artystyczną, aby zaprezentować swoje umiejętności i zdolności przed licznie zgromadzoną publicznością. Po części artystycznej nastąpiła oficjalna część uroczystości – ślubowanie. Uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pierwszakom życzymy samych szóstek!

Marysi Krogolewskiej, Marcelowi Borowskiemu, Antkowi Gadomskiemu dziękujemy za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

galeria

SZKOLNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2016

„Święto Niepodległości – radosna chwila, bo świętujemy odzyskanie przez Polskę utraconej niepodległości, ale też i podniosła chwila, bowiem czcimy pamięć tych, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny”- tak mówiła pani Dyrektor podczas szkolnych obchodów Święta Niepodległości 15.11.2016. Akademię zorganizowaną z tej okazji wypełnił montaż słowno – muzyczny z udziałem uczniów z różnych klas, m.in. kl. VI i IV. Dziewczęta z kl. I i III b zagrały na dzwonkach „Wojenko,wojenko...” Akompaniament p. Kingi Andruszkiewicz towarzyszył pieśniom legionowym i partyzanckim. Solistki Ala i Marianka zaśpiewały pięknie chwytające za serce pieśni, np. „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”. Hubert z kl. VI dzielnie zastąpił Marszałka Piłsudskiego, czytając fragmenty jego przemówień do żołnierzy. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń naszej patronki, gen. Elżbiety Zawackiej, która również poświęciła swoje życie dla Ojczyzny:
Legiony to żołnierska nuta,
Legiony to straceńców los!
Legiony to żołnierska buta,
Legiony to ofiarny stos.

My pierwsza brygada, strzelecka gromada
Na stos rzuciliśmy nasz życia los,

galeria

Beata Goc

Akademia z okazji Dnia Nauczyciela

Dnia 13.10.2016 roku Samorzad Uczniowski wraz z p. Kingą Andruszkiewicz przygotował akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Występ uświetniony został życzeniami Pani Dyrektor, przedstawiciela Rady Rodziców oraz inscenizacją słowno-muzyczna przygotowaną przez uczniów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


------------------------------ Rok szkolny 2016/2017 ---------------------------

IV ROCZNICA NADANIA IMIENIA SZKOLE

To już 4 lata upłynęły od chwili, gdy patronką naszej szkoły została Generał Elżbieta Zawacka. Z tej okazji spotkaliśmy się wszyscy 19 maja 2016r. na uroczystości przygotowanej przez koło teatralne złożone z uczniów kl.VI pod kierunkiem pani Lidii Bęben. Na wstępie zabrzmiała muzyka z czołówki serialu o cichociemnych pt.„Czas honoru” towarzysząc prezentacji fotografii Elżbiety Zawackiej z różnych okresów jej życia. Jako ostatnie pojawiły się zdjęcia z uroczystości nadania imienia wielkiej Polki naszej szkole. Następnie uczniowie przebrani w stroje partyzanckie czytali fragmenty biografii naszej patronki. Trzecią i ostatnią część uroczystości stanowił konkurs wiedzy na temat życia Elżbiety Zawackiej oparty na wcześniej przeczytanym tekście. Pytania dotyczyły zarówno sfery osobistej jak i zawodowej, ale głównie działalności w czasie okupacji. Można

było dowiedzieć się, jakich zwierząt bała się ta nieustraszona Polka, jak udawało jej się ponad 100 razy przekraczać granicę Niemiec podczas okupacji, jakie były jej pseudonimy i wielu, wielu innych ciekawych rzeczy. Wplecione w przebieg uroczystości piosenki harcerskie w tonacji szarości ( m.in. „Szara lilijka”, „Szare szeregi”) zagrane przez pana Darka Mazurowskiego podkreślały klimat tej chwili, podsycały w nas uczucia patriotyczne. Śpiewali szóstoklasiści, ale wszyscy dołączaliśmy się do śpiewu w refrenie. Jeszcze dziś brzmią w uszach słowa: „Załóż mundur i przypnij lilijkę...” i powraca obraz naszej patronki, jej poświęcenia dla Ojczyzny – czy ktokolwiek mógłby nie poczuć dumy z powodu posiadania przez naszą szkołę właśnie Takiej patronki?
Beata Goc

Tydzień ekologiczny

W dniach od 18 kwietnia do 22 kwietnia odbył się w naszej szkole Tydzień ekologiczny. W poniedziałek wszystkie klasy od I - VI miały spotkanie z leśnikiem z Wojskowego Koła Łowieckiego nr 235 w Toruniu z Panem Krzysztofem Szymańskim. Poznaliśmy faunę i florę naszych lasów. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób żyją zwierzęta, jak zdobywają pokarm i jakie niebezpieczeństwa na nie czyhają. Ci uczniowie, którzy byli uważni i też posiadali dużą wiedzę zdobyli za prawidłowe odpowiedzi drobne nagrody. Atrakcją spotkania był pies myśliwski, który towarzyszył nam w czasie zajęć. Drugiego dnia 19 kwietnia odbyły się we wszystkich klasach zajęcia plastyczne. Klasa I, IIA i IIB namalowały na szarym papierze krajobraz lasu. Natomiast klasy III - VI wykonały przestrzenny model drzewa, który uprzednio wylosowały. I tak klasa III stworzyła model kasztanowca, klasa IV brzozy, klasa V dębu a klasa VI klonu. Do tego zostały wykonane prace plastyczne leśnych zwierząt. Trzeciego dnia 20 kwietnia wszystkie klasy pisały baśń dla drzewa i wykonywały do niej ilustracje. W czwartek 21 kwietnia klasa IIA i IIB

wybrały się do kina Cinema City na warsztaty związane ze Świętem Ziemi pt. "Przepis na nudę, czyli eko-zabawy na każdy dzień tygodnia", a następnie obejrzały film pt. "Kung-fu Panda". Uczniowie na zakończenie otrzymali nagrody niespodzianki. Tydzień ekologiczny 22 kwietnia zakończyliśmy sprzątaniem terenu wokół szkoły i kościoła. A klasa IIA pod opieką Pani Doroty Sztuby przygotowała przestawienie z okazji Święta Ziemi pt. "Przygoda w Ekolandii", natomiast klasa III zaprezentowała pokaz multimedialny "Eko śmieci". Napisane baśnie i wykonane prace plastyczne posłużą do nagrania filmu, w którym przedstawiciele rożnych środowisk związanych ze szkołą przeczytają te baśnie dla drzew.
Dorota Makowiecka


225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole

Z okazji majowego święta przedstawiciele samorządu szkolnego w klasach IV – VI przeprowadzili quiz wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja, okoliczności, w jakich się narodziła, osób zaangażowanych w jej tworzenie. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób Święto 3 Maja obchodzone było (lub kiedy go nie obchodzono) aż do czasów nam współczesnych. Następnie uczniowie poszczególnych klas podzieleni na grupy rozwiązywali krzyżówkę dotyczącą Konstytucji. W klasach I – III oraz podczas zajęć świetlicowych oprócz przyswojenia sobie porcji wiedzy na temat Konstytucji dzieci otrzymały zadanie narysowania flagi polskiej oraz wymyślenia patriotycznego hasła związanego z naszymi dziejami lub z Konstytucją 3 Maja. Wywiązały się z zadania znakomicie, czego efektem były ładne prace opatrzone ciekawymi hasłami.
Beata Goc


Dzień Wiosny

21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wiosny. W tym dniu uczniowie klas VI na wyznaczonej godzinie lekcyjnej prowadzili lekcje we wszystkich klasach. Na następnej lekcji uczniowie klas I-III rysowali na chodniku przed szkołą wizualizację wiosny, natomiast uczniowie klas IV-VI robili Marzannę. Jako nagrodę przedstawiciele Samorządu zdobyli od Pani Dyrektor kupon na dzień wolny od sprawdzianów, pytania i prac domowych. W kategorii klas młodszych zwyciężyła klasa III, klas starszych – klasa V. Dzień Diosny rozpoczął Kolorowy Tydzień: 21.03.2016 (poniedziałek) - uczniowie przychodzili ubrani w kolorach wiosny, ubrania w kwiaty; 22.03.2016 (wtorek) - uczniowie przychodzili przebrani za postaci z bajek, książek; 23.03.2016 (środa) - uczniowie przychodzili ubrani w stroje w kropki, paski, kratkę, itp. Zapraszam do obejrzenia zdjęć w galerii.
Iwona Szczucka


ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

26 listopada 2016 roku, dziewiętnastu nowych uczniów zostało przyjętych do społeczności Szkoły Podstawowej nr 27 podczas uroczystości ślubowania. W obecności rodziców i nauczycieli, dzieci zaprezentowały spektakl wzbogacony licznymi piosenkami i wierszykami. By zostać pasowanymi przez Panią Dyrektor Szkoły, uczniowie musieli wykonać kilka zadań, odpowiedzieć na pytania i rozwiązać zagadki. Po ich prawidłowym zaliczeniu, wszystkie dzieci zostały pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej nr 27 w Toruniu. Dodatkową ciekawostką był fakt, że wśród pierwszaków jest tysięczny uczeń tej szkoły. O tym która to uczennica lub uczeń dowiemy się jednak dopiero podczas Uroczystości Zakończenia Roku Szkolnego.
Beata Wilmanowicz

Święto Niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole odbyły się dwie uroczyste akademie. Uroczystość przygotowali uczniowie z klas VI i V, a uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie naszej szkoły. Pieśni patriotyczne i wzruszające wiersze przypomniały ważne dla Polaków wydarzenia sprzed niemal stu lat i bohaterów tamtych dni. Wyjątkowy charakter narodowego święta podkreśliło samodzielne wykonanie przez dzieci i przyniesienie na szkolną akademię chorągiewek oraz kotylionów w barwach biało-czerwonych. W ten sposób upamiętniliśmy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Sylwia Adryjańczyk

Zabawa Halloweenowa

29.10.2015 w naszej świetlicy zorganiłowałyśmy współnie z dziećmi z Samorządu Szkolnego zabawę halloweenową dla klas I-III. Przeprowadzone zostały różnego rodzaju konkursy, m.in. konkurs na najlepszy strój halloweenowy, konkursy taneczne, konkurs mumie czy zabawa limbo. Uczestnikom zabawy wręczono upominki a podczas całego spotkania mogli oni skosztować różnych smakołyków. Zabawa bardzo podobała się wszystkim dzieciom co widać było na ich szczęśliwych, uśmiechniętych twarzach. Zdjęcia z tej udanej imprezy można oglądać w zakładce galeria.
Iwona Szczucka, Aleksandra Krupa

Dzień Edukacji Narodowej

W dniu wczorajszym w naszej szkole miały miejsce obchody Dnia Edukacji Narodowej (tzw. Dzień Nauczyciela). Z tejże okazji uczniowie klasy 6 zorganizowali przedstawienie. W dalszej kolejności okazjonalne przemówienia wygłosili Pani dyrektor Anna Czarnowska i przewodniczący Rady Rodziców Pan Michał Śniegocki. Wyróżnionym nauczycielom zostały wręczone nagrody. Uroczystość zakończona była sympatyczną dyskusją w gronie pedagogicznym osłodzoną pysznym tortem śmietankowo - czekoladowym ;)
Iwona Szczucka

Święto Drzewa

12 października w naszej szkole odbyło się Święto Drzewa. W tym roku organizowaliśmy je przy współpracy Wojskowego Koła Łowieckiego nr 235 "OSA" w Toruniu, reprezentowanego przez Pana Bartłomieja Jóźwiaka. Klasy I, IIA i II B wykonywały zadania na terenie szkoły: miały do wykonania cztery zadania: 1 - dokończyć pracę plastyczną na szarym papierze z fragmentem lasu, 2- wypełnić kartę pracy z ośmioma zadaniami związanymi z lasem, 3 - ułożyć puzzle z leśnymi zwierzętami, 4 - zagrać w grę planszową w postaci drzewa na sali gimnastycznej. Klasy III - VI udały się do Nadleśnictwa Dobrzejewice na Bielawach. Tam przywitał nas Pan Bartłomiej Jóźwiak i Panowie

Leśnicy. Grupa została oprowadzona po Szkółce Leśnej Bielawy, dzieci dowiedziały się jak wyglądają młode sadzonki drzew, jak je przechowuje się i w jaki sposób i kiedy są sadzone. Niestety pogoda sprawiła nam psikusa i przez nocny przymrozek nie mogliśmy posadzić drzew bo była zmarznięta gleba. Następnym punktem Święta Drzewa były podchody z zadaniami przyrodniczo-ekologicznymi. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i mieli do wykonania dziesięć zdań, które należało znaleźć na terenie nadleśnictwa. Nad prawidłowym rozwiązaniem zadań i na poszczególnych stanowiskach czuwali uczniowie klasy VI. Dzieci miały do rozwiązania zadania: 1 - ułożenie z rozsypanki nazwy drzew, 2 - obiegnięcie 5 razy najbliższego drzewa, 3 - ułożenie z kijków nazwy dzielnicy, w której znajduje się szkoła, 4 - wykonanie przez całą grupę 10 przysiadów i nagranie filmu, 5 - ułożenie z rozsypanki nazwy nadleśnictwa, w którym się znajdowaliśmy, 6 - podanie 5 przysłów ze

zwierzętami, 7 - policzenie do 20 po angielsku, 8 - rozwiązanie zadania matematycznego polegającego na przełożeniu patyczka w działaniu, 9 - podanie 10 zwierząt leśnych, 10 - obliczenie wieku całej grupy. Na zakończenie Panowie Leśnicy przygotowali ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Pobyt w szkółce sprawił uczniom wiele radości i przyjemności. Dodatkowo tydzień przed Świętem Drzewa w szkole została ogłoszona akcja zbierania kasztanów na karmę dla leśnych zwierząt. Najwięcej zebrała i tym samym zajęła I miejsce klasa III, II miejsce - klasa VI i I, III miejsce - klasa IV i IV miejsce - Klasa II A i II B oraz V. Wszystkie klasy otrzymały nagrody, ufundowane przez Wojskowe Koło Łowieckie nr 235 "OSA" w Toruniu. Na zakończenie całej akcji, każdy uczeń mógł wykonać swoje zdjęcie na makiecie drzewa przed szkołą.
Dorota Makowiecka




----------------------------------ROK SZKOLNY 2015/2016-------------------------------


Dzień Dziecka w naszej szkole


To był bardzo aktywny dzień. Wszyscy uczniowie mieli okazję sprawdzić się w różnych dyscyplinach sportowych. Klasy I-III rywalizowały na torach przeszkód. Starsi uczniowie rozegrali turniej siatkówki – zwyciężyła klasa VI. Na koniec mogliśmy poćwiczyć celność w rzutach karnych. Po „ciężkim” dniu na szkolnej świetlicy czekały n a nas przepyszne lody w pięciu smakach. Niektórym łasuchom powyrastały wąsy z bitej śmietany! Zdjęcia w galerii.
Marcel Borowski z klasy II


„WIWAT MAJ, TRZECI MAJ!”

5 maja w naszej szkole z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się akademia przypominająca okoliczności, znaczenie i osoby zaangażowane w tworzenie pierwszej nowoczesnej konstytucji europejskiej. Przygotowaniem akademii zajęło się pod kierunkiem nauczycieli czworo uczniów i uczennic z kl. VI, a także dziewczęta z chórku szkolnego prowadzonego przez p. Beatę Fuerstenau. Zaśpiewały nam pieśń „Witaj, majowa jutrzenko”.
Akademia była wystawiana dwukrotnie, osobno dla klas I – III i klas IV – VI. Na koniec każdej części został przeprowadzony quiz wiedzy o Konstytucji 3 Maja. Dla klas I-III quiz był przeprowadzony zbiorowo dla wszystkich dzieci i sprawdzał wiedzę całej grupy, nie mając charakteru konkurencji. Dzieci wykazały się dużą znajomością tematu. W przypadku klas IV – VI każda klasa wyznaczyła 3 reprezentantów którzy brali udział w konkursie. Swoją wiedzą zaskoczył wszystkich Tymon Butkiewicz z kl. V, który zdobył najwięcej punktów. Najważniejsze, że wszyscy, którzy słuchali uważnie, mogli sobie utrwalić lub pogłębić wiedzę na temat Konstytucji. W tle towarzyszyła akademii prezentacja multimedialna, na którą złożyły się m.in. obrazy przedstawiające postacie historyczne (Stanisław August Poniatowski, Stanisław Staszic, Ignacy Krasicki czy Tadeusz Kościuszko), ważne wydarzenia oraz mapy ówczesnej Rzeczypospolitej.
Beata Goc, Iwona Szczucka

Dzień Wiosny

20 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wiosny. Klasy 1-3 robiły piękne, wiosenne wianki, z gałązek, kwiatów, bazi i innych ozdób. Klasy 4-6 miały nieco trudniejsze zadanie- robiły słomiane marzanny, które następnie zostały umieszczone przed szkołą, aby każdy wchodzący mógł je podziwiać. Dodatkowo dla klas 4-6 został ogłoszony konkurs: jak najwięcej osób z każdej klasy miało się ubrać w kolory wiosny. Nagrodą był "dzień bez kartkówek i sprawdzianów". Zupełnie niespodziewaną atrakcją było oglądanie przez specjalne szkło zaćmienia Słońca, ale ...to już zupełnie inna historia. Ten dzień był naprawdę wyjątkowy!
Zosia Gadomska z 4 klasy

Ślubowanie I klas

„Ślubuję być dobrym Polakiem,
dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę uczył się w szkole jak kochać Ojczyznę,
Jak dla Niej pracować, kiedy dorosnę!...”

Tymi słowami 13.10.14 uczniowie kl. IA i kl. IB złożyli uroczyste ślubowanie.
Na początku uroczystości ciepłymi słowami powitali nas nasi starsi koledzy- uczniowie kl. IV. Pani Beatka zaprosiła wszystkich do królestwa Szkołolandii. Tam, król (Nikodem z kl. V) i królowa (Maja z kl. IV) poprzez swoich gwardzistów (Ola i Hubert z kl. IV) przygotowali dla nas zadania do wykonania. Jako pierwsza odbyła się próba recytacji wierszy, po niej była próba śpiewu, a następnie rozwiązywaliśmy zagadki. Wszystkie zadania wykonaliśmy bezbłędnie, więc za aprobatą pary królewskiej złożyliśmy uroczyste ślubowanie. Pani dyrektor Anna Czarnowska pasowała nas na uczniów naszej szkoły.

Razem z naszymi Rodzicami na uroczystości byli obecni nauczyciele i pracownicy szkoły, którzy następnego dnia, czyli 14 października obchodzili swoje święto: Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji złożyliśmy im życzenia, zaśpiewaliśmy piosenkę, a król wyrecytował wiersz. Wszyscy pracownicy oświaty otrzymali upominki i życzenia. My zaś na pamiątkę tego wydarzenia dostaliśmy dyplomy, sowy- maskotki i rożki ze słodkościami. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
Uczniowie klasy IA i IB

------------------ ROK SZKOLNY 2013/2014 -----------------

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI
3 MAJA TROCHĘ INACZEJ

Tego roku święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja przebiegło w naszej szkole trochę inaczej niż zwykle i złożyło się na nie kilka wydarzeń. Zaczęło się obiecująco, bo pan Andrzej Meler jako prelegent rozbudził ciekawość uczniów naszej szkoły, jeśli chodzi o Konstytucję 3 Maja i tło historyczne towarzyszące jej uchwaleniu. Potem uczniowie z klas I-III wykonali flagi.
Prawdziwą niespodzianką były warsztaty "Patriotyczny Design", czyli samodzielne wykonanie koszulek z motywem orła i napisami tj. POLSKA, JESTEM POLKĄ, KOCHAM POLSKĘ, CHWAŁA BOHATEROM!

Ostatnim etapem obchodów rocznicy uchwalenia konstytucji było główkowanie nad 2­ częściowym dla kl. I ­ III i 3­ częściowym dla klas IV­ VI testem z wiedzy o Konstytucji 3 Maja. Pierwszym zadaniem była krzyżówka, w drugim dzieci zaprezentowały swoje zdolności słowotwórcze ­ z liter składających się na słowo "konstytucja" należało utworzyć jak najwięcej słów. Czy uwierzycie, że może ich powstać co najmniej 30? Trzecie zadanie ­ tylko dla starszych klas ­ to 3 ­ punktowy teścik o tym, co Konstytucja zniosła, czyją władzę osłabiła, a czyją wzmocniła. Okazało się chyba najtrudniejsze do wykonania. Na sam koniec według wskazówek ­ zagadek uczniowie mieli poszukiwać na terenie szkoły 3 ciekawostek na temat konstytucji 3 Maja. Dwie najlepsze grupy z każdej klasy otrzymywały od swojej pani lub pani od historii nagrodę w postaci dobrej oceny do dziennika. Mamy nadzieję, że po tak wielopłaszczyznowo spędzonych uroczystościach z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja będziecie mieć głowy pełne wiedzy, a serca uczuć patriotycznych.
Beata Goc

Dlaczego świętujemy 3 maja?

Dzisiaj odwiedził nas Pan Andrzej Meler z Fundacji Kazimierza Wielkiego i opowiadał nam o tym jak powstawała Konstytucja 3 maja. Dowiedzieliśmy się co to w ogóle jest konstytucja, kiedy ją uchwalono, kto ją napisał. Zdziwiliśmy się, że szkoła kiedyś była tylko dla bogatych ludzi, a dzieci, które nie chodziły do szkoły musiały już pracować i nie miały fajnie. Pan Andrzej pokazał nam dzieło Jana Matejki i zobaczyliśmy jak było naprawdę podczas uchwalania Konstytucji w 1791r. Zobaczyliśmy też pierwszą stronę prawdziwej Konstytucji. Zapamiętaliśmy też to, że nasza Konstytucja była 1 w Europie i 2 na świecie. Rozmawialiśmy też o tym, co to jest patriotyzm. Naszym zdaniem to wierzyć i kochać Polskę.
Uczniowie klasy III

Akademia Przyjaciół Pszczół

W dniach od 10.04 – 16. 04.2014r. w naszej szkole jak co roku o tej porze odbył się tydzień ekologiczny. W tym roku przystąpiliśmy do Akademii Przyjaciół Pszczół. Przez cały tydzień w szkole bzyczało, było żółto i bardzo dużo się działo.
Pierwszego dnia odbył się apel wprowadzający do akcji, dzieci zapoznały się z zasadami Przyjaciół Pszczół, obejrzały prezentację „Dlaczego pszczoły są wyjątkowe” i zapoznały się z harmonogram projektu. Został ogłoszony konkurs dla klas I-VI „List do ludzi w imieniu pszczoły”. Uczniowie mieli wrzucać do skrzynki w kształcie ula listy zaadresowane do konkretnych dorosłych osób.
Drugiego dnia były pieczone i sprzedawane gofry, które przypominają plaster miodu(fundusze zostały przeznaczone na nagrody i pomoc w przygotowaniu tygodnia ekologicznego). W tym dniu grupa chętnych uczniów przebranych za pszczoły w raz z nauczycielem wybrała się na wizytę do pszczelarza i przeprowadziła z nim wywiad.

Trzeci dzień był dniem plastyczno-artystycznym. Klasy I-III wykonywały portret pszczoły różnymi technikami: klasa I- kredkami, klasa II – farbami, klasa III – kolażem. Klasa IV i V wykonała przestrzenne modele pszczoły. Klasa VI ulotki dla osób dorosłych, które zostały rozdane w czasie zebrań z rodzicami.
Czwartego dnia można było zrobić sobie zdjęcie z modelem pszczoły, dla chętnych dzieci zdjęcia zostały wywołane. Klasy I-III na zajęciach komputerowych w programie Paint odwzorowywały naturalne charakterystyczne cechy zewnętrzne pszczoły – kolor i elementy budowy.
Piątego dnia nastąpiło podsumowanie tygodnia ekologicznego. Uczniowie z klasy III i IV przygotowały inscenizację ekologiczną „Świat w naszych dłoniach”. Zaprezentowano zdjęcia i wywiad ze spotkania z pszczelarzem. Rozstrzygnięto konkurs na „List do ludzi w imieniu pszczoły”, przyznano 11 nagród. Najładniejsze listy zostały odczytane na apelu.
Dodatkowo przez cały tydzień w ramach lekcji przyrody zostały przeprowadzone scenariusze „Pszczoła w środowisku”, zaczerpnięte ze strony http://www.pomagamypszczolom.pl. Klasy I-III obejrzały film animowany „Jak powstaje miód?”. Listy zostały zwrócone uczniom a Ci przekazali je swoim adresatom.
Dorota Makowiecka

Rekolekcje Wielkopostne

Od 3.04.2014r.tj. środa rozpoczęły się nasze rekolekcje. W środę mieliśmy przyjść o godzinie 10.00 do kościoła. Ksiądz Grzegorz opowiedział nam o Janie Pawle 2. We wtorek spotkaliśmy się w kościele o 9.00, tym razem ksiądz odprawił Msze Św. W tym dniu ksiądz też opowiedział nam o różnych ciekawych rzeczach. W piątek też było fajnie w kościele mieliśmy Drogę Krzyżową. Oprócz spotykania się w kościele z księdzem mieliśmy spotkania z pisarzem Łukaszem Wierzbickim. Pan Łukasz opowiedział nam o swoich książkach. Zrobił to tak wspaniale, że po spotkaniu ciągle byliśmy wzruszeni jego przygodami. Następnego dnia mieliśmy spotkanie z wioślarzem. Wytłumaczył nam jak trudno się wiosłuje. Pokazał nam swoje medale. A w środę oglądaliśmy spektakl o tym że ni trzeba się bać koszmarów i strasznych odgłosów. Trochę później przyszła do nas pani i opowiadała nam o naszej patronce Elżbiecie Zawackiej. Te rekolekcje były naprawdę udane!!!
Ania Kondej z klasy III

Zabawa karnawałowa klas I-III

27 lutego przyszliśmy do salonu Państwa Ciuruś na zabawę karnawałową. Wszystkie dzieci z klas I – III miały niesamowite przebrania. Najpierw każda z klas ustawiła się do pamiątkowych zdjęć grupowych. Następnie usłyszeliśmy skoczną muzykę i zaczęły się tańce. W trakcie zabawy robione były przerwy na konkursy i zabawy. Podczas małego odpoczynku otrzymaliśmy po pączku, bo w tym dniu był akurat „Tłusty Czwartek”. Pączki smakowały nam wybornie. Byliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. To była wspaniała zabawa!
Zosia Gadomska, Justyna Wiśniewska i Agata Sosińska

Students from our school really liked classes contucted
by Sherry, Rufet and Rashid:


The classes with guests from Kyrgyzstan, Azerbaijan and China were very interesting.We learned about their culture and lifestyle. I was unforgettable adventure! Klauda, kl. 6

In January we had guests from Azerbaijan, Kyrgyzstan and China. I learned a lot about their culture, food and traditions. I hope I will visit these countries in my life. Weronika, kl. 6

Three weeks ago there were foreigners in my school. I liked the lesson about China because I learned a lot about Chinese culture. I tried to write Chinese letters too. Now I know that Chinese is a very difficult language. In the future I would like to go to China. Agnieszka, kl. 6

In January a student from Azerbaijan came to our school. His name was Rufet. He told us about traditions of Azerbaijan. The lesson was really interesting and very funny. Agata, kl. 6

The lesson about China was very interesting. The student from China told us about customs and history. She told us about Forbidden City I want to go to China and see the Great Wall. Oliwia K., kl. 5

Goście, goście...


Pod koniec stycznia mieliśmy gości zza granicy: z Chin, Kirgistanu i Azerbejdżanu. Dzięki tej wizycie dużo się o tych krajach dowiedzieliśmy, na przykład że mur chiński ma 2400 km, jak uroczyście ubierają się w Azerbejdżanie i co takiego znajduje się w Kirgistanie. Prawie cały Kirgistan pokrywają góry i mieszkają tam aż 154 narodowości. Mieszkańcy Azerbejdżanu to Azerowie. Pan z Azerbejdżanu przyniósł dziwny instrument, który nazywał się saz i był podobny do naszej gitary. Wszyscy dali nam autografy w ich języku. Wszystkie kraje są bardzo ciekawe, ale najbardziej chciałabym pojechać na wycieczkę do Chin.
Maja Piotrowska z III klasy

Jasełka

Dzieci z koła muzycznego wystąpiły i zaśpiewały pastorałki i kolędy podczas szkolnych Jasełek.
Beata Fuerstenau

Dzień Życzliwości

Szkolny Dzień Życzliwości i Życzliwego Misia odbył się w pełni radości, zabaw oraz quizów o misiach. W tych dniach dzieci były wobec siebie życzliwe, wykonywały prace plastyczne dotyczące przyjaźni, dzieci w dniu życzliwego misia były poprzebierane za swe pociechy oraz przyniosły do szkoły swe pluszowe Przytulanki .
Beata Wilmanowicz / Beata Fuerstenau

Święto Drzewa

15 października pojechaliśmy w ramach Święta Drzewa do leśnictwa Olek. Każda klasa dostała zadania. Pierwsze nasze zadanie to grabienie liści kasztanowca, na których są bardzo małe pasożyty. Dzięki temu, że grabimy liście pomagamy kasztanowcom. Ci którzy wkładali je do worków trochę się pokłuli bo przez przypadek inni zagrabiali też skorupki od kasztanów. Następnie poszliśmy na ognisko - piekliśmy kiełbaski i pieczywo. Po ognisku poszliśmy do lasu na podchody. Dostaliśmy różne zadania między innymi: zbieranie różnych gatunków liści, wypisanie nazw drzew, napisanie po angielsku nazwy roślin i zwierząt itd. i pokonanie trasy w jak najkrótszym czasie. Nasza klasa pokonała trasę w 33 minuty. Lepsza jedynie była klasa IV - 30 minut. Jednak VI klasa wygrała - bo najlepiej wykonali zadania. Od razu jak wróciliśmy z podchodów mieliśmy chwilę, żeby się napić a potem pani Honorata zrobiła każdej klasie zdjęcie i wróciliśmy do szkoły. Naszym zdaniem wycieczka była bardzo przyjemna.
Hania i Jadzia z klasy V

15 października pojechaliśmy autokarem na Święto Drzewa do Leśnictwa Olek. Gdy wysiedliśmy z autokaru, Pani Honorata powiedziała, że najpierw idziemy na podchody do lasu. Na podchodach musieliśmy szukać zielonych strzałek, żeby dotrzeć do celu i przekroczyć linię mety. Podczas podchodów zbieraliśmy kolorowe liście, kasztany, żołędzie, szyszki i mech do zrobienia Leśnego Luda. Gdy wróciliśmy z podchodów, poszliśmy na spacer z panem leśniczym. Dowiedzieliśmy się tam dużo ciekawych rzeczy, na przykład dlaczego liście zmieniają kolor albo dlaczego młode drzewa sadzi się za siatką. Kiedy wróciliśmy ze spaceru na polanę, upiekliśmy kiełbaski. Potem graliśmy w piłkę i bawiliśmy się na polanie. W końcu nadszedł czas, żebyśmy wróciliśmy do szkoły.
Ola Kwiatkowska, Tosia Jackowiak i Ula Wróblewska

Ślubowanie I klasy

Uroczyste pasowanie na uczniów klasy I w SP 27 odbyło się 11.10.2013. Dzieci z zaangażowaniem recytowały, tańczyły i śpiewały piosenki. Miłym akcentem, było powitanie pierwszaków przez uczniów klas starszych, którzy zaoferowali pierwszakom swoją „pomocną dłoń” i opiekę. Pierwszoklasiści z powagą i przejęciem ślubowali na Sztandar Szkoły, że będą dbać o dobre imię szkoły, a swoją nauką i zachowaniem pragną sprawiać radość sobie, rodzicom, nauczycielom i Ojczyźnie. Rodzice przygotowali dla swoich pociech niespodzianki. Łzy, wzruszenie, które dało się dostrzec w oczach rodziców sprawiły, że ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci, jak również w pamięci samych bohaterów tej imprezy.
Katarzyna Dulska

Sprzątanie Świata

20 września 2013r. jak co roku przystąpiliśmy do akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne Sprzątanie prowadzone było pod hasłem „ Odkrywamy czystą Polskę”. My posprzątaliśmy tereny wokół szkoły i drogi do niej prowadzące. W tym roku będzie przyświecał nam cel przybliżenia uczniom i rodzicom jak funkcjonuje nowy system gospodarki odpadami komunalnymi, jak prawidłowo postępować z odpadami i co najważniejsze - co robić by ich było coraz mniej!
Dorota Makowiecka

------------------- ROK SZKOLNY 2012/2013 ------------------------

Dzień Sportu

W dniu 29.05.2013 w naszej szkole odbył się „Dzień Sportu". O godzinie 12.00 zaczął się pokaz grupy tanecznej. Po pokazie można było pouczyć się tańczyć. Kto nie chciał tańczyć mógł pójść na mecz tenisa stołowego, który odbywał się w sali gimnastycznej. Nowym Szkolnym Mistrzem Tenisa Stołowego został Filip Ruciński z klasy IV. Po turnieju na boisku szkolnym odbywały się mecze ringo. W kategorii klas I-III zwycięską drużyną została klasa I, w klasach IV-VI klasa VI. I te właśnie drużyny grały z reprezentacją nauczycieli ostatni mecz. To był dzień pełen sportowych emocji ale również sportowych niespodzianek. Wszyscy się świetnie bawili.
Marcin Piotrowski (klasa V)

222. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W dniu 29 kwietnia 2013 r. upamiętniliśmy w naszej szkole kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy VI. Uczestniczyła w nim cała społeczność szkolna. Opowieść o wydarzeniach sprzed ponad dwóch stuleci, wiersze, obrazy oraz pieśni przypomniały nam okoliczności uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Uroczystość była także okazją do opowiedzenia historii obchodów Święta 3 Maja w różnych okresach naszych polskich dziejów.
Sylwia Adryjańczyk

Tydzień Ekologiczny

W dniach od 22 do 26 kwietnia w naszej szkole trwał tydzień ekologiczny. Codziennie uczniowie ubierali się na inny kolor: Wtorek- kolor czerwony, Środa –kolor pomarańczowy, Czwartek –kolory nieba, czyli niebieski(niebo), żółty(słońce),Piątek –kolory ziemi czyli brązowy i zielony. W każdy dzień uczniowie mieli za zadanie zjeść owoc w danym kolorze.
We wtorek w klasach IV-VI odbył się konkurs wiedzy przyrodniczo-ekologicznej w formie testu. W czasie tego tygodnia trwał konkurs plastyczny pt. „Wiosenny kwiat”, uczniowie wykonywali przestrzenny kwiat z papieru o danej długości. W środę odbyła się zbiórka makulatury. Przez cały tydzień Samorząd Uczniowski przyznawał punkty klasom za ubiór w danym kolorze.
W piątek nastąpiło podsumowanie tygodnia ekologicznego i nagrodzenie wszystkich laureatów konkursów. W tym dniu odbył się również apel z okazji Dnia Ziemi przygotowany przez Panią Dorotę Sztubę i uczniów klasy II. Tydzień ekologiczny został zakończony akcją Sprzątania Kaszczorka zorganizowaną przez Radę Okręgu.
Dorota Makowiecka

Rodacy-Bohaterom

Po raz drugi włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen RODACY-BOHATEROM
PACZKA NA BOŻE NARODZENIE DLA POLSKIEGO KOMBATANTA NA KRESACH.
”Dar od nas to znak pamięci dla tych którzy pozostali na Kresach”
12 grudnia 2012r. w naszej szkole odbyło się po raz drugi wielkie pakowanie paczek w ramach akcji Rodacy-Bohaterom.
Do produktów żywnościowych dołączyliśmy najważniejsze elementy paczki czyli kartki z życzeniami i listy, które uczniowie wykonali w domu i szkole, w których mogliśmy wyrazić wdzięczność i podziw za odwagę i poświęcenie w walce o niepodległą Polskę.

Akcja Rodacy-Bohaterom porusza serca ale też jest wspaniałą okazją do poznawania losów naszej ojczyzny. Uczniowie są poruszeni informacjami, o których często po raz pierwszy słyszą. Nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo zmieniały się granice Polski. Przy okazji tej akcji uświadamiają sobie, jak trudno było wywalczyć naszą wolność.
Bohaterowie-Pamiętamy!
Honorata Herman-Meler

Listy dla Kombatantów

Drodzy Kombatanci!

Jestem dumna, że mogę mówić w języku polskim. Nie byłoby to możliwe gdyby nie Wy i Wasza odwaga. Dzielnie walczyliście za naszą niepodległość, nie poddaliście się. Znosiliście najgorsze męki, za to żeby Polska była wreszcie wolna. Wielu z Was poległo w czasie wojny, ale walczyliście do końca. Za to wszystko chcemy Wam serdecznie podziękować. Lubimy pomagać więc mamy zamiar wysłać Wam paczki z okazji Bożego Narodzenia. Mam nadzieję, że miło spędzicie ten czas.
Pozdrawiam serdecznie
Maja Maksim

Drodzy Żołnierze AK
Bardzo Wam dziękuję, że mieszkam w wolnej Polsce. W szkole na lekcjach dużo o Was mówiliśmy i o tym jacy byliście dzielni. Bardzo Was podziwiam. Co roku wysyłamy do Was paczki świąteczne i składamy życzenia. Kiedy pani nauczycielka opowiadała nam jak dzielnie walczyliście to byłam niesamowicie zdziwiona. Wielu z Was jeszcze do dziś pamięta ciężkie lata walki, które zostały zapisane w naszej polskiej historii. To dzięki Wam uczymy się o bohaterach wojen walczących o wolną Polskę. Ilekroć słyszymy opowiadania babci lub dziadka z tamtych wydarzeń to aż łza się wokół kręci. Jeszcze raz Wam dziękuję i życzę Wesołych Świąt.
Wiktoria Komakowska

DRODZY KOMBATANCI!
Dziękuję Wam za to, że w szkołach i innych miejscach publicznym mówi się językiem polskim. Dziękuję też za to, że żyjemy w wolnej Polsce. Cieszę się również, że terytorium Polski nie jest takie małe jak to było w dawnych czasach. Razem z wszystkimi Polakami świętujemy Święto Niepodległości 11 listopada. Myślę, że każdy polak jest szczęśliwy w tym dniu, nasza szkoła była na biegach z okazji 11 listopada. Do naszej szkoły przyszedł również pan, który opowiadał nam o różnych rzeczach związanych z tym świętem. Dzieci pamiętają o Was i świętują to święto razem z Wami. Pamiętajcie, że dzieci w szkołach podstawowych pamiętają o Was i szanują to co dla nas zrobiliście.
Sara Suszek

Święto Niepodległości

Dnia 12. 11.2012 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczniowie klasy trzeciej przedstawili scenkę o początkach państwa polskiego pt. „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”, a uczniowie klasy szóstej recytowali wiersze i przybliżyli historię Polski od utraty wolności do uzyskania Niepodległości.
Katarzyna Dulska

Święto Drzewa 2012

Relacja fotograficzna znajduje się TUTAJ

10 października 2012r. wyjechaliśmy, jak co roku, na Święto Drzewa. Tym razem byliśmy na farmie IHAHA w Przecznie. Mieliśmy tam zapewnione świetne atrakcje. Ognisko, zabawę w Labiryncie Kukurydzy, sadzenie drzew czy skakanie na trampolinie. Naszym głównym celem wyjazdu było sadzenie drzew. Większość osób było w to bardzo zaangażowana. Najbardziej mi się podobała zabawa w labiryncie. Spędziliśmy tam najwięcej czasu. Na farmie byliśmy dość długo, lecz za krótko. Mam nadzieje, że pojedziemy tam jeszcze raz.
Kacper Biczyk
...Podczas Święta Drzewa było wiele ciekawych zabaw. Jak zwykle, każdy posadził co najmniej jedno drzewo. Dzięki nam powstał las naszej szkoły. Na jednym z rosnących tam drzew, powiesiliśmy karteczki z naszymi życzeniami. W ten sposób powstało „Drzewo Życzeń”. Na pewno będziemy dobrze wspominać ten dzień.
Kazimierz Gańcza
...Już sama podróż wprawiła nas w dobry nastrój. Po przyjeździe zaczęliśmy jeść kiełbaski. Potem poszliśmy do Labiryntu Kukurydzy bawić się w Slendera (szukaliśmy 9 kopert z zagadkami przyrodniczymi). Zrobiliśmy też coś pożytecznego i zasadziliśmy kilkadziesiąt drzew. Potem pojechaliśmy do domu . Był to bardzo emocjonujący dzień i nigdy go nie zapomnimy.
Michał Wójcik
... Wszyscy się tam świetnie bawili i wiele się nauczyli! Ale wszystko się kiedyś kończy i trzeba było wracać do domu. Jednak każdy cały czas miał dobry humor, bo spędził miło czas ze swoimi przyjaciółmi!
Dominika Nawrocka
Przeszliśmy cały labirynt, prawie wszyscy się zgubili, ale o to chodziło, było śmiesznie :) Bardzo żałujemy, że za rok nas tu nie będzie.
Kinga Grabowska

Zbieramy makulaturę – ratujemy konie!

Pieniądze z akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” Klub Gaja przeznacza na interwencje, leczenie, pomoc i ratowanie koni. Uratowane zwierzęta trafiają do stowarzyszeń i fundacji zajmujących się hipoterapią, do gospodarstw oraz schronisk dla koni, gdzie mają zapewnione dobre warunki i dożywotnią opiekę.
Oszczędzanie papieru, tak samo jak wody czy energii, jest najprostszym przejawem troski o środowisko. Odkładając zużytą kartkę papieru na makulaturę zamiast do kosza, każdy może przyczynić się do ochrony środowiska i pomóc innym. Akcja” Zbieraj makulaturę, ratuj konie” to próba zmiany postaw człowieka do otaczającego go świata, a szczególnie kurczących się zasobów naturalnych planety, a także pobudzanie wrażliwości na los zwierząt i naturalną chęć pomocy słabszym.
19 września br. odebraliśmy makulaturę z Gazety Pomorskiej, Radia Gra i Drukarni Poligraficznej. Zebrana makulatura ważyła ponad tonę!! Otrzymaliśmy za to 250 zł. Udało się to dzięki nieocenionej pomocy Pana Krzysztofa Kuziemkowskiego, który użyczył nam dwa samochody i kierowców z pomocnymi dłońmi. Dzięki czemu troje naszych dzielnych uczniów z Samorządu Uczniowskiego mogło wynieść na swoich rękach ponad tonę makulatury jednego dnia! Kluba Gaja uratował dzięki akcji „Zbieraj makulaturę – ratuj konie” już 50 koni. Przeczytaj historie niektórych uratowanych koni

Akcja zbierania makulatury trwa. Zapraszamy wszystkich, aby do końca października być sumiennym w segregowaniu śmieci i zbieraniu makulatury, którą należy przynieść ostatniego dnia października do naszej szkoły.

Honorata Herman-Meler

Sprzątanie Świata 2012

16 września jak co roku wzięliśmy udział w miejskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2012” pod hasłem „Kocham,lubię, szanuję…nie śmiecę”. Klasy I-III dzielnie sprzątały i segregowały śmieci wokół szkoły i kościoła w Kaszczorku, natomiast uczniowie z klas IV-VI sprzątały obszar leśny w centrum osiedla przy ul. Światowida. Ku zdziwieniu i zadowoleniu wielu dzieci, śmieci było znacznie mniej niż w poprzednich latach. Zbieranie i segregowanie poszło nam bardzo sprawnie, pogoda i dobre humory dopisywały. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli jeszcze mniej pracyJ . Dbajmy wspólnie o czystość środowiska a będzie wszystkim przyjemnie i miło spędzać czas na łonie natury.
Koordynator akcji Dorota Makowiecka

--------------------------ROK SZKOLNY 2011-2012----------------------

STREFA KIBICA SP27

W ubiegłym tygodniu, przed meczami reprezentacji Polski z Rosją i Czechami boisko naszej szkoły zamieniało się w Strefę Kibica. 12 czerwca włączyliśmy się do akcji - dopingtv.pl. Nagraliśmy film, który nasi piłkarze mogli oglądać hotelowej telewizji. 15 czerwca został rozegrany mecz piłki nożnej oraz konkursy drużynowe i indywidualne dla najlepszych kibiców.
W tym tygodniu wydarzenia związane z Euro 2012 był głównym tematem rozmów w szkole a także wielkich emocji i nadziei.
Zobacz: Strefa kibica SP 27 na MMTorun
Strefa kibica - film
Mimo, że nasza reprezentacja zakończyła swój udział w turnieju, nadal będziemy jej kibicować, bo już niedługo eliminacje do Mistrzostw Świata. Dziękujemy reprezentacji Polski za piękne emocje! Czekamy na ciąg dalszy.
Honorata Herman-Meler

Finał konkursu szkolnego „Życie i działalność Elżbiety Zawackiej”

27 kwietnia odbył się w naszej szkole II etap konkursu dla klas IV-VI pt. „Życie i działalność Elżbiety Zawackiej”. Każdą klasę reprezentowała trzyosobowa drużyna. Uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami: rozwiązywali quiz składający się z dziesięciu pytań, dopasowywali prawidłową nazwę odznaczenia jakie otrzymała Elżbieta Zawacka do zdjęcia, formułowali odpowiedź na pytanie „Dlaczego święto nadania imienia szkole odbędzie się 19 maja?” i mieli ułożyć chronologicznie wydarzenia z życia Elżbiety Zawackiej. Zadania nie były łatwe i często wprawiały zawodników w zakłopotanie. Pozostali uczniowie gorąco dopingowali swojej klasie. Zwyciężyła klasa IV, drugie miejsce zajęła klasa V a trzecie klasa VI. Wszystkim uczniom gratulujemy!!!!
Organizatorzy: Sylwia Adryjańczyk i Dorota Makowiecka

Dobra energia dla wszystkich

Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2012 roku odbywać się będą podczas obchodów Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi ogłoszonego przez ONZ. Światowy Dzień Ziemi 2012 w Polsce obchodzić będziemy pod hasłem "Dobra energia dla wszystkich". I też pod takim samym hasłem odbył się w naszej szkole 23 kwietnia apel z tej okazji. Uczniowie głównie poszerzyli swoja wiedzę z odnawialnych źródeł energii: energia słoneczna, energia wiatru, energia geotermalna, energia wody i bioenergia. Dowiedzieli się jakie są ich zalety i jakie wady. Na koniec rozwiązywali quiz w którym I miejsce zajęła klasa V, II miejsce klasa VI i trzecie miejsce klasa IV. Poza tym w klasach odbyły się dodatkowo konkursy grupowe, gdzie uczniowie rozwiązywali różne zadania: rebusy, krzyżówki, zaznaczali na mapach przy użyciu atlasu główne miejsca wydobycia węgla kamiennego i brunatnego w Europie i na Świecie, podawali naturalne i sztuczne źródła światła, wypisywali sposoby wykorzystania energii cieplnej i elektrycznej. Wszyscy świetnie się bawili a przy tym dowiedzieli się bardzo ciekawych rzeczy. Na zakończenie wszyscy obejrzeli pokaz multimedialny z przepięknymi zdjęciami dotyczącymi wykorzystania poszczególnych typów energii odnawialnej.
Dorota Makowiecka

Podsumowanie akcji "Bohaterom - Rodacy"

W naszej szkole w listopadzie odbyła się zbiórka żywności dla żołnierzy AK. Wielu uczniów włączyło się do tej akcji i zebraliśmy dużo żywności-ponad 70kg! 29.11.2011 uczniowie starszych klas zapakowali żywność do kartonów, w których miała być wysłana. Młodsze klasy natomiast ozdabiały i wypisywały kartki świąteczne. Świetnie się bawiliśmy pakując paczki i cieszyliśmy się że możemy pomóc. Przyszedł także pan z Gazety Pomorskiej i zrobił zdjęcia, a następnego w gazecie ukazał się artykuł o tej akcji w naszej szkole.
Pamiętajmy że to dzięki żołnierzom walczącym o niepodległą Polskę, będziemy mogli obchodzić spokojne święta.
Weronika Wojcinowicz (klasa V)

RODACY-BOHATEROM

Nasza szkoła organizuje w tym roku paczki bożonarodzeniowe dla polskich weteranów zamieszkujących za wschodnimi granicami Polski. Jak wiemy po II wojnie światowej Polska straciła swoje kresy wschodnie od Wileńszczyzny po Zachodnią Ukrainę. Większość ludności została z tamtych terenów przesiedlona, ale wielu również pozostało, a wśród nich również żołnierze polskiego Państwa Podziemnego. Ich sytuacja była i jest bardzo ciężka. Weterani Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych w Polsce przynajmniej po roku 1989 uzyskali rehabilitację, uznawani są za bohaterów, otrzymują należne im emerytury. Żołnierz, którzy pozostali na kresach – chociaż walczyli równie dzielnie i równie mocno kochają Polskę nie mają żadnych przywilejów ale co gorsze i co ich bardziej boli – często czują się zapomniani przez swoich rodaków.
W imię solidarności z Polakami na Wschodzie przyłączamy się do akcji Stowarzyszenia Odra-Niemen polegającej na przygotowaniu paczek dla polskich kombatantów. Zgodnie z wytycznymi Stowarzyszenia w paczce oprócz produktów ma znaleźć się kartka z życzeniami. Jak twierdzą sami weterani : najważniejsze dla nich jest to, żeby Polska o nich pamiętała. A Polska to przecież my.
Przygotowujemy dla naszych kresowych bohaterów paczkę świąteczną według poniższej listy:
Kawa mielona lub ekspresowa
herbata
kakao
szynka w puszcze
konserwy
owoce w puszce
ciastka
czekolada
kartka świąteczna z życzeniami – najważniejszy element
Artykuły do paczek zbieramy do 24 listopada 2011.
Honorata Herman-Meler

Wizyta historii w naszej szkole

Pewnego październikowego dnia przyszedł do naszej szkoły przedstawiciel Fundacji Kazimierza Wielkiego. Opowiadał nam o Żołnierzach AK, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II Wojny Światowej i dalej walczyli o Niepodległą Polskę. Żołnierzy tych nazywamy "Żołnierzami Wyklętymi". Dokonywali niesamowitych czynów, takich jak np. przejęcie niemieckiego pilnie strzeżonego więzienia bez żadnych strat ludzkich.
Nazwa "Żołnierze Wyklęci" pochodzi ze ZSRR, gdzie opowiadano o nich same okropne rzeczy, aby ludzie chcieli ich zamknąć w więzieniu i skazać na śmierć. Aby byli uznani za bandytów a nie bohaterów. Wielu z nich było skazanych na śmierć, za rzeczy, których nie zrobili. Na szczęście pamięć o ich bohaterskich czynach przetrwała i teraz, po wielu latach możemy dowiedzieć się jak było naprawdę.
Nasz gość poprowadził też interesujący wykład na temat dawnych granic Polski, a także o jej rozbiorach. W czasie wykładu Pan Tomasz pokazał nam klipy na YouTube z muzyką i krótkimi filmikami dotyczącymi wojny.
Zajęcia bardzo mi się podobały. Zaciekawiła mnie ta tematyka.
Mikołaj Kryger z IV klasy

Święto Drzewa 2011

Z okazji Święta Drzewa cała nasza szkoła wraz z nauczycielami pojechała do leśnictwa Olek. Wyjeżdżaliśmy o godz. 8.15 dwoma autokarami, w których było gwarno i wesoło. Na miejscu zostaliśmy podzieleni na sześć grup. Każda z grup miała przydzielone zabawy i atrakcje. Organizatorzy zapewnili nam dużo atrakcji, między innymi ognisko, podchody, szkółka leśna i zajęcia na polanie. Nasza grupa zaczęła od ogniska, abyśmy mogli się rozgrzać i usmażyć kiełbaski nabierając sił do dalszej zabawy. Po ognisku pani Honorata oznajmiła nam, że bawimy się w podchody. Tym razem zostaliśmy podzieleni na 2 grupy, gdzie klasa 3 uciekała, a 4 klasa goniła, wyszukiwała schowane karteczki i wykonywała zapisane na nich zadania. Każdej z grup został przydzielony przewodnik, który znał trasę. Bardzo mi się podobały te zadania, bo były różnorodne np. mierzenie obwodu pomnika przyrody czy rozwiązywanie szyfru. Po podchodach graliśmy w ringo - próbowaliśmy pobić rekord 50 punktów. Po zabawie były jeszcze konkursy oraz zajęcia o drzewach, które prowadził pan leśniczy – Tomasz Pniewski. Opowiadał nam bardzo ciekawie o gatunkach drzew. Rozmawialiśmy o szczególnym drzewie (pomniku przyrody), które tam rośnie. Zapamiętaliśmy je dlatego, że było bardzo okazałe, wysokie i grube. Pomogliśmy też Panu Leśniczemu w grabieniu liści kasztanowców. Czas upłynął nam błyskawicznie. Pełni niesamowitych wrażeń, zadowoleni wróciliśmy do szkoły. A tam czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka – każdy otrzymał drzewko do posadzenia przy swoim domu. Obiecaliśmy Pani Honoracie posadzić je wg wskazówek i dbać o nie jak tylko najlepiej potrafimy. To był naprawdę udany dzień.
Wiktoria Komakowska i Sara Suszek (z klasy IV)

Czarodziejskie Drzewo

Nasza szkoła otrzymała nagrodę "Czarodziejskie Drzewo" przyznawane co roku przez "Klub Gaja" w ramach akcji "Święto Drzewa". W uroczystości, która odbyła się 10.10.2011 w Warszawie, oprócz aktorów- Magdaleny Popławskiej i Bartłomieja Topy wzięli udział: Alicja Kapuścińska, Leszek Drogosz - dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, Jacek Michałowski – szef Kancelarii Prezydenta RP, wiceminister środowiska Janusz Zaleski, Anna Paszkiewicz - zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Jarosław Jankowski dyrektor Departamentu Młodzieży i Organizacji Pozarządowych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Jan Wiater - wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ewa Moczulska - Departament Edukacji Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Podczas inauguracji 9 edycji "Święta Drzewa" zostały posadzone drzewa obok ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego na Polach Mokotowskich oraz wręczono statuetki laureatom nagród: Czarodziejskiego Drzewa (za sadzenie i ochronę drzew), Pegaza (za zbiórkę makulatury), Drzewa Roku.
Klub Gaja od ponad 23 lat zajmuje się ochroną środowiska naturalnego. „Święto Drzewa” jest programem powszechnej edukacji ekologicznej, bierze udział w kampanii ONZ „Miliard drzew dla planety” (w ciągu 8 lat programu jego wyniki – 230 tys. zasadzonych drzew znalazły się w rejestrze kampanii ONZ).
Nasza szkoła organizuje "Święto Drzewa" co roku, od pierszej edycji, czyli od 9 lat.
Honorata Herman-Meler


----------------------------- ROK SZKOLNY 2010/2011 ------------------------------

Święto Konstytucji 3 Maja

Kilka dni temu w całym kraju obchodziliśmy 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Także i w naszej szkole odbyła się związana z tym świętem uroczysta akademia. Program artystyczny przygotowali uczniowie z klas: V i VI. Były wiersze
i pieśni poświęcone Konstytucji 3 Maja. Uczniowie czytali również fragmenty Ustawy Majowej. Montażowi słowno-muzycznemu towarzyszyła prezentacja multimedialna. Pod koniec akademii wszystkie dzieci mogły zobaczyć kopię Konstytucji 3 Maja. Poprzez przygotowanie tej uroczystości i udział w niej wyraziliśmy naszą pamięć i szacunek dla tych ważnych wydarzeń sprzed 220 lat.
Sylwia Adryjańczyk

Dzień Życzliwości

Dnia 21 Listopada obchodzony jest Dzień Życzliwości. W naszej szkole również obchodzony jest Dzień Życzliwości połączony z Dniem Misia! Uczniowie w tym dniu na zajęciach plastycznych wykonali prace związane z hasłem "Dnia Życzliwości", dzieci przyniosły w tym dniu misie, każdy dla siebie był życzliwy i przyjacielski. Samorząd uczniowski podczas zajęć lekcyjnych wchodził do klas przygrywając muzykę na gitarze - również były bańki mydlane, gdzie dzieci mogły z radością je zdmuchiwać. Cała akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i życzliwością. Koordynatorami akcji były P. Beata Wilmanowicz i P. Beata Fuerstenau
Beata Fuerstenau

Dzień Edukacji Narodowej

14 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przybyli wszyscy pracownicy szkoły, zaproszeni emeryci, Ksiądz i przedstawiciele Rady Rodziców.. Klasa IV zaprezentowała przedstawienie pt. „ Akademia Pana Kleksa” na podstawie filmu o tym samym tytule. Dialogi miedzy Panem Kleksem a uczniami akademii były przeplatane piosenkami do tekstów Jana Brzechwy. Uczniowie wspólnie zaśpiewali między innymi: „ Na Wyspach Bergamotach”, „ Witajcie w naszej bajce” i „Leń”. Były również występy solo, wszystkich ujęła swoim anielskim głosem Natalia z klasy IV śpiewając „Księżyc raz odwiedził staw” i Eryk, który bardzo melodyjnie i zachwycająco zinterpretował „Kaczkę Dziwaczkę”. Uczniowie zaprezentowali krótkie wierszyki o zwierzętach, które pokazywały się w postaci kleksów na ścianie z rzutnika. Po uśmiechach i zachwycie widzów przedstawienie zostało bardzo pozytywnie odebraneJ. Na koniec aktorzy wręczyli drobne upominki wszystkim pracownikom szkoły z okazji ich święta. Po części artystycznej glos zabrała Pani Dyrektor i przekazała wszystkim pracownikom wiele dobrych słów, pozytywnych myśli i gorących życzeń. Następnie głos zabrał przedstawiciel Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.
Dorota Makowiecka

SZKOLNE ŚWIĘTO DRZEWA

Tradycyjnie Święto Drzewa w naszej szkole to dzień wolny od lekcji. W tym dniu są wyłącznie zajęcia przyrodnicze. Wszyscy uczniowie opuszczają wtedy mury szkoły i udają się na zajęcia w terenie.
W tym roku uczniowie każdej klasy bardzo starannie przygotowywali się do Święta Drzewa. Najpierw wykonali prace na konkursy związane z ekologią. Uczniowie wykonali bardzo piękne i pomysłowe prace, które zostały nagrodzone i wystawione w holu szkoły.
Następnym krokiem w przygotowaniach do obchodów Święta Drzewa było wymyślenie „leśnych” okrzyków, zawołań i piosenek oraz przygotowanie transparentów z „leśnym” hasłem. Każdy uczeń miał też za zadanie wykonać elementy stroju z naturalnych materiałów związanych z lasem.
Tak przygotowani uczniowie wędrowali do Szkółki leśnej Nadleśnictwa Dobrzejewice. W Szkółce leśnej rozwiązywali zadania „Leśnego detektywa”: otrzymali karty pracy z pytaniami na temat lasu, a ich zadaniem było wyszukanie odpowiedzi w różnych miejscach szkółki, m.in. na tablicach dydaktycznych. Oprócz tego uczniowie przedstawiali przygotowane wcześniej okrzyki ekologiczne i ekopiosenki. Najlepiej przygotowane klasy otrzymały nagrody.
Jak co roku, najważniejszym punktem Święta Drzewa, jest samodzielne posadzenie drzewka. W tym roku, dzięki uprzejmości i pomocy pracowników Nadleśnictwa Dobrzejewice mogliśmy posadzić las. Pan leśniczy pomagał i instruował, jak należy to prawidłowo robić. Posadziliśmy 110 drzewek! Otrzymaliśmy również sadzonki drzewek do posadzenia przy szkole. Uczniowie klasy III i IV posadzili je następnego dnia, jako Drzewa dla Pokoju.
Jolanta Drzycimska-Kola i Honorata Herman-Meler

Sprzątanie Świata 2010

17 września po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji Sprzątanie Świata – Polska 2010 pt. „Toruń chroni bioróżnorodność – segreguje odpady”. Klasy I-III sprzątały teren wokół szkoły i w jej okolicach, natomiast klasy IV-VI tereny leśne w Kaszczorku. Pogoda nam dopisała, humory też no i zapał do sprzątania. Niestety śmieci cały czas jest dużo, segregowaliśmy je od razu do kolorowych worków. Największym śmieciem była obudowa od telewizora, którą dzielnie przynieśli na miejsce zbiórki chłopcy z klasy IV. Ku naszej radości nie spotkaliśmy żadnego większego dzikiego wysypiska śmieci. Dbajmy o teren wokół nas a wtedy na pewno będzie czyściej i przyjemniej.
Dorota Makowiecka


------------------------------------------------------------------------------------------------

ROK SZKOLNY 2009/2010

Święto Konstytucji 3 maja

Dnia 29 kwietnia 2010 roku odbył się konkurs wiedzy o Konstytucji 3 maja. Pytania były bardzo różne. Dotyczyły m. in. postanowień konstytucji oraz osób z nią związanych. Każdy bardzo się starał, żeby wypaść jak najlepiej. Chociaż test sprawił niektórym problem z niecierpliwością wszyscy czekamy na wyniki..
Julia

Dzień Ziemi – tydzień ekologiczny w naszej szkole

Tydzień ekologiczny w naszej szkole będzie trwał od 22 do 28 kwietnia. Każdy dzień będzie przebiegał pod innym hasłem. W poszczególnych dniach będzie obowiązywał inny kolor ubioru i będą miały miejsce różne akcje.
22 kwietnia(czwartek) – Dzień Ziemi – kolor brązowy
23 kwietnia (piątek) - Dzień Słońca – kolor żółty

W tym dniu wszyscy będą uśmiechnięci a to za sprawą niespodzianki rozdawanej przez Samorząd Uczniowski.
Międzyklasowy konkurs przyrodniczy.
26 kwietnia(poniedziałek) – Dzień Natury – kolor zielony
Konkurs na plakat „Chrońmy przyrodę” – technika dowolna.
27 kwietnia(wtorek) – Dzień Zdrowia – kolor pomarańczowy
Sklepik z warzywami i owocami – Buła i Spóła, dochód przekazany na nagrody za konkursy.
28 kwietnia(środa) – Dzień Ekologa –kolor niebieski
Apel ekologiczny „Zanieczyszczenie atmosfery”.
Pokaz mody ekologicznej, czyli strojów wykonanych z różnych odpadów.
Podsumowanie tygodnia ekologicznego i konkursów – wręczenie nagród.

Święto Wiosny

W piątek 19.03.2010 roku wszyscy spotkaliśmy się, by świętować pierwszy dzień wiosny. Na początku każda klasa robiła marzanny. W każdej głowie rodziło się sporo pomysłów, jak udoskonalić marzanny. Następnie odbyło się uroczyste otwarcie boiska szkolnego. Gdy boisko było już dostępne, weszliśmy tam, by rozbudzić wiosnę własnoręcznie wykonanymi instrumentami. I zgadnijcie która klasa robiła to najlepiej?! Oczywiście czwarta!!! Był też konkurs na najładniejszą marzannę. Wygrała, tylko jednym głosem więcej, marzanna klasy trzeciej - strach na wróble. Potem była Familiada pomiędzy rodziną Kujońskich a Belfrowskich. Wygrała rodzina Kujońskich, czyli samorząd szkolny. Zapomniałam wspomnieć, że przed Familiadą odbył się występ Kuby, Jasia, Jakuba i Franka z klasy pierwszej. Chłopcy naśladowali występ Budki Suflera. Po zabawie przyszedł czas na łamanie głowy czyli rozwiązywaliśmy przyrodnicze krzyżówki. Potem zebraliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie odbył się pokaz strojów wiosennych i mini playback show.
Kornelia Kola

FAMILIADA

W naszej szkole dnia 19.03.2010r odbyła się Familiada w której wystąpili:
PROWADZĄCA:
Pani Beata Strasburger
BELFROWSCY: reprezentacja nauczycieli
KUJOŃSCY: reprezentacja samorządu szkolnego
Walka trwała zacięcie. Na początku Belfrowscy wygrywali, Kujońscy myśleli, że to koniec. Nagle, gdy Belfrowscy, nie zgadli, że „k” jest w naszej szkole uważana za samogłoskę. Kujońscy wyszli z dołka i wygrywali. Cała szkoła kibicowała drużynom. Główną nagrodą była wielka bombonierka, a więc było o co walczyć.
Czasami dzieci chcąc pomóc drużynom naciskały przyciski. Oczywiście wybryki uczniów nie były brane pod uwagę w punktacji. Największą popularnością cieszyło się pytanie "Co zabieramy do kąpieli oprócz ręcznika?”, jak doniósł nasz korespondent z centrum szkoły. Osobą odpowiedzialną za punktację była pani Mariola z sekretariatu. Pytania były trudne i podchwytliwe, lecz zawodnicy nie poddali się. Atrakcją programu były pierwszaki, które wcieliły się w zespół "Budka suflera”.
Żeby poznać kulisy zabawy zwróciłyśmy się do organizatorki i prowadzącej. Pani Beata zdradziła nam najpopularniejsze i te najbardziej zaskakujące odpowiedzi. Oto niektóre z nich:
"Co zmieniamy podczas jazy samochodem?” biegi, paliwo, koło, pieluchę, buty, prawa i nastrój.
"Co trzymamy w etui?” okulary, komórkę, długopis, owoce, picie i skarb.
"Co występuje w postaci kostki?” cukier, kostka do gry,lód, piłka, trójkąt i glina.
"Co zabieramy poza ręcznikiem do kąpieli?” mydło, gąbka, kaczuszka, ipoda, wodę i gacie.
"Podaj samogłoskę" a, e, o i k.
"Co ma rogi?" byk, koza, baran, obiad, żyrafa i człowiek.
Jak widzicie wyobraźnia uczniów nie ma granic.
DRUŻYNA KUJOŃSKICH WYGRAŁA –GRATULUJEMY!!!
Ania i Weronika

Wyjazd do Family Parku

Z okazji Mikołajek, byliśmy w Family Parku w Bydgoszczy. Było tam bardzo fajnie. Były tam różne atrakcje, jak na przykład ścianka wspinaczkowa, labiryt, samochodziki, kręgielnia, salon gier i trzy zjeżdżalnie. Bardzo chciałem skorzystać ze ścianki wspinaczkowej, ale nie zdążyłem. Najbardziej podobało mi się u Profesora Ciekawskiego, bo były tam różne mikstury; można było robić różne eksperymenty np. spalanie magnezu.
Filip Urbański (II klasa)

1 grudnia 2009 klasy I-IV wyjechały do Family Parku. Family Park to centrum zabaw rodzinnych. Było tam dużo zjeżdżalni np. dmuchana, trzy rury i trzy zwykłe. Był też wielki labirynt, samochody i armatki. Czarna zjeżdżalnia była najfajniejsza, bo była stroma i szybko się zjeżdżało. Odwiedziliśmy też Profesora Ciekawskiego, który pokazał nam ciekawe eksperymenty. Najbardziej podobało mi się jak Pan zamknął mnie w bańce mydlanej. Podobało mi się jeszcze jak ciężkie kulki przekazywały sobie energię. W Family Parku bardzo mi się podobało, szkoda, że nie trwało to dłużej. Chciałabym tam jeszcze pojechać.
Dominika ( III klasa)

Święto Niepodległości

W piątek 6 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Program artystyczny przygotowali uczniowie z klasy szóstej. Złożyły się na niego piękne wiersze oraz wzruszające pieśni z okresu walk Polaków o niepodległość. Obecni na uroczystości uczniowie i nauczyciele mogli skierować swe myśli do czasów sprzed 91. lat, kiedy to nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy po 123 latach zaborów. Poświecenie, praca i walka kilku pokoleń Polaków, którzy nie pogodzili sie z życiem w niewoli , pomogły odzyskać wymarzoną niepodległość. Zaprezentowany montaż słowno - muzyczny przypomniał nam tragedię rozbiorów, trudne lata walk o niepodległość i radość z odzyskania wolności:
" Jakże ciebie przywitać, radosna swobodo?
I czym uczcić najpiękniej? Chyba tym uśmiechem
I młodzieńczej poezji burzliwą urodą,
Co szła śpiewem przez miasto i wracała echem."
A. Słonimski "Niepodległość"
Sylwia Adryjańczyk

ŚLUBOWANIE PIERWSZEJ KLASY

28 października 2009 odbyło się ślubowanie I klasy.
Filmy z tej uroczystości znajdują się na You Tube,
pod linkami zamieszczonymi niżej:

" FILM 1 "

" FILM 2 "

Zapraszamy do oglądania!

DZIEŃ NAUCZYCIELA

14 października br. odbyła się
w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej, którą pryzgotowali uczniowie klasy drugiej.
Koncert życzeń poprowadził Mikołaj Kryger, a my z różami w dłoniach śpiewaliśmy piosenki
i mówiliśmy okolicznościowe wiersze, wyrażając w ten sposób naszą wdzięczność Wszystkim Pracownikom Szkoły za okazane nam Serce.
Ewa Suminska (uczennica II klasy)

ŚWIĘTO DRZEWA

Nasza dzisiejsza wycieczka udała się w stu procentach. Wyruszyliśmy o 8.10, a dojechaliśmy o godzinie 9.20. Pojechaliśmy dwoma autokarami . W jednym były klasy od 1-3, a w drugim 4-6. Gdy byliśmy już na miejscu, zaczęły się konkursy każda klasa musiała się podzielić na grupy. W klasie szóstej, bo właśnie do niej chodzę podzieliśmy się następująco: Ja z Maksem rozwiązywaliśmy zadania z kategorii „Matematyka Leśnika”, Kinga wraz z Karoliną, rozwiązały „Język Ojczysty Czysty”, a reszta klasy dalej się dzieliła- bo trzeba było napisać jeszcze „Rozporządzenie w Sprawie Drzew”, wykonać „Portret Drzewa” z elementów naturalnych i narysować lub opisać „Jak Powstało Drzewo”.
Gdy wykonaliśmy już wszystkie zadania, pojechaliśmy sadzić drzewka. Po wyjściu z autokaru młodsze klasy zaczęły sadzić drzewka, zaś klasy starsze poszły, na krótki spacer. Gdy 1-3 już skończyli, uczniowie 4-6 zaczęli sadzić. Okazało się później, że posadziliśmy blisko 100 drzewek iglastych. To taki mały las! Po zakończeniu sadzenia, pojechaliśmy piec kiełbaski. Gdy wszystkie brzuchy były pełne, rzucaliśmy szyszkami do celu. Po zakończeniu tej zabawy, Pani Honorata rozdała nagrody, a następnie rozpoczął się kolejny konkurs, w którym klasy musiały zaśpiewać piosenki. Po tej konkurencji wszyscy się zebrali i pojechaliśmy do Torunia. Gdy byliśmy już w Kaszczorku zobaczyliśmy naszych rodziców czekających na nas.
To było wspaniałe Święto Drzewa.
Dominika Jastrzembska (uczennica VI klasy)

Sprzątanie świata 2009

Jak co roku nasza szkoła stanęła do walki ze śmieciami. Sprzątaliśmy nasz najbliższy świat. Starsze klasy rozeszły się do pobliskiego lasu i na teren przykościelny. Pani Dorota Makowiecka zadbała o nasze bezpieczeństwo, poznaliśmy regulamin i dostaliśmy rękawice. Zbierane śmieci natychmiast segregowaliśmy do kolorowych worków. Klasa pierwsza z wielkim zapałem przystąpiła do sprzątania boiska szkolnego i zarośniętej skarpy. Zdumiewające było to co zostawiają na terenie szkoły nasi weekendowi goście. Teraz jest czysto i bezpiecznie, oby do następnego sprzątania świata.
Anna Wilmanowicz kl. V

ROK SZKOLNY 2008/2009

Konkurs plastyczny klas I-III

Został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny dla klas I-III na ilustrację
pt."Wykonanie ilustracji do wybranejgo wiersza Jana Brzechwy lub Juliana Tuwima"
Komisja przyznała:
I miejsce: Oliwii Dulat z klasy III, za ilustrację "Rycerz Krzykalski" J. Tuwima
II miejsce: Ani Stain z klasy I, za ilustrację do wiersza "Okulary" J. Tuwima
III miejsce: Mai Kuziemkowskiej z klasy III za ilustrację "Leń" J. Brzechwy
oraz wyróżnienia:
Natalii Gutmańskiej z klasy II "Kaczka Dziwaczka" J. Brzechwy
Agaty Smolińskiej z I klasy za "Słoń Trąbalski" J. Tuwima

Dzień Sportu

Tradycyjnie 1 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Sportu. Niestety pogoda sprawiła wszystkim uczestnikom psikusa i od samego rana padał deszcz. Program zawodów musiał więc zostać zmieniony i dostosowany do zaistniałej sytuacji. Zawody zostały rozegrane w sali gimnastycznej na której poszczególne klasy mogły wykazać się swoją sprawnością fizyczną. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali : kl. I – Sara Suszek ; kl. II – Michał Wójcik; kl. III – Kornelia Kola ; kl. IV – Weronika Buchalska ; kl. V i kl. VI – Justyna Tumińska. Odbył się również konkurs drużynowy między klasą V i VI, w którym zwyciężyli uczniowie klasy VI.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałej postawy i sportowej rywalizacji!!!
Marcin Zawadzki (nauczyciel w-f)

Dzień Teatru

27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji obejrzeliśmy przedstawienie kabaretowe pt „Mucha przed sądem”. Przygotowane przez uczniów z koła teatralnego.Ogłoszono również wyniki konkursów szkolnych.

Konkurs „Lalka teatralna”
1 miejsce- Zuzia Kulawik klasa 5
2 miejsce- Weronika Wójcinowicz klasa 2
3 miejsce- Adela Jankowska klasa 3
wyróżnienia: Sara Suszek klasa 1
Ewa Suminska klasa 1
Agada Smolinska klasa 1

Konkurs wiedzy o teatrze:
klasa 3-4:
1 miejsce- Jagoda Kwiatkowska klasa 3, Paulina Murawska klasa 3
2 miejsce- Kornelia Kola klasa 3
3 miejsce- Weronika Buchalska klasa 4, Agata Konrad klasa 4, Alicja Koniuszek klasa 4
klasa 5-6:
1 miejsce- Anastazja Spiryna klasa 5
2 mie0jsce- Marta Jeziorska klasa 6, Filip Rutecki klasa 6
3 miejsce- Agata Badziąg klasa 6
Lidia Bęben ( polonistka)

Witaj Wiosno!

21 marca witaliśmy wiosnę w Ogrodzie Zoobotanicznym. Na wstępie Pani Maja ogłosiła wyniki konkursów wiosennych i wręczyła dzieciom nagrody. Można było wygrać książki, pióra, przybory do pisania, słodkie upominki. Każdy zwycięzca otrzymał również zalaminowane dyplomiki do zawieszenia na szyi. Następnie zrobiono nam zdjęcia grupowe i ruszyliśmy, z Panem Leszkiem
i Panem Maciejem z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej, szukać zwiastunów wiosny. Okazało się, że jest ich bardzo wiele. Mogliśmy podziwiać wiosenne kwiaty-przebiśniegi i krokusy oraz zwierzęta przygotowujące się do wiosny. Szczególne zainteresowanie wzbudziły dumne pawie, czarne kózki i potężne żubry. Na koniec spotkania otrzymaliśmy upominki, abyśmy zawsze pamiętali o tym dniu.
Maja Sztabowicz ( wychowawca świetlicy)

Bal Piratów w świetlicy

29 stycznia bieżącego roku odbył się Bal Piratów. Tego dnia nikt nie mógł usiedzieć na swoim miejscu. Każdy czekał na zabawę. Kiedy wszyscy przebrali się za piratów zgromadziliśmy się w świetlicy. Nadano nam imiona pirackie i podzielono na 3 grupy. Każda grupa miała 2 przewodniczki, którymi były uczennice z klasy 5. Gdy każdy wiedział, do jakiej grupy należy, poszliśmy na salę gimnastyczną po dalsze wskazówki dotyczące szukania skarbu. Pierwszym zadaniem okazał się tor przeszkód. Jeżeli całą załoga pokonała przeszkody, drużyna otrzymywała wskazówkę gdzie podążać dalej i mapę prowadzącą do skarbu. Kolejnym zadaniem było odszukanie na mapie Morza Czarnego i rozszyfrowanie hasła. Trzecim krokiem do skarbu było odgadnięcie zagadek, które zadawała pani Mariola w sekretariacie. Ostatnim zadaniem było przejście po równoważni w sali gimnastycznej. Każda osoba, która przeszła po równoważni dostała literę. Potem wystarczyło tylko ułożyć hasło i dowiedzieć się, gdzie jest skarb. Wszyscy szybko tam pobiegliśmy. W środku były…słodycze! Po ich zjedzeniu pani Honorata powiedziała, że to co odnaleźliśmy to tak naprawdę nie jest skarb i podarowała nam mapy do prawdziwego skarbu, którym jest mama, tata, przyjaciel, talent, miłość, rodzina itp. Potem odbyła się zabawa taneczna i różne konkursy. To była naprawdę wspaniała zabawa.
Julia

Zabawa Karnawałowa klas IV-VI

Kiedy przyszliśmy na zabawę, sala została już udekorowana przez uczniów z samorządu szkolnego. Były tam serpentyny i balony. Dużo osób było poprzebieranych w różne stroje. Ktoś puścił muzykę i zaczęła się zabawa. Na początku dużo osób nie tańczyło, ale później prawie wszyscy zaczęli się bawić i nikt nie „podpierał ścian”. Następnie nadszedł czas na pierwszy konkurs. Był to konkurs na kostium. Pierwsze miejsce zajęła Julia Kontek, drugie Anna Wilmanowicz, a trzecie Weronika Buchalska. Zabawa dalej trwała. Drugi i ostatni konkurs, był to konkurs na osobę, która najlepiej się bawi. Pierwsze miejsce zajął Bartosz Gizuń, drugie zajęła Natalia Bednarska, trzecie Dominika Jastrzembska, a czwarte Julia Jankowska. Jeszcze tylko kilka piosenek i koniec naszej zabawy. Mimo, iż trzeba było jeszcze posprzątać, każdy miał uśmiech na twarzy.
Julia

Bal Karnawałowy klas I-III

Temat tegorocznego balu brzmiał: „W samo południe”. Przebraliśmy się więc za kowbojki, indianki itp. Najpierw były tańce. Tańczyliśmy do kowbojskich piosenek - było bardzo fajnie. Później były różnego rodzaju konkursy: przeciąganie liny, gra w kręgle, strzelanie z łuku do bizona, przejście przez obręcz i przeskakiwanie rzeki.
Ewelina Dutkowiak (III klasa)


Dzień Babci i Dziadka w I klasie

22 stycznia 2009 roku uczniowie kl. I z wychowawczynią zorganizowali uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Po występach, na które złożyły się dwie inscenizacje „Szopka szkolna” oraz „O babci, wilku i kolorowych czapeczkach”, piosenki i wiersze wręczyliśmy niespodzianki: kwiaty, broszki, portrety wnucząt oraz laurki z życzeniami. Następnie miłych gości zaprosiliśmy na słodki poczęstunek.
Dorota Sztuba (wychowawczyni I klasy)

Andrzejki w świetlicy

Andrzejki były świętem wróżb i horoskopów. Prowadząca zabawę andrzejkową Pani Maja przygotowała dla dzieci różne wróżby. Były wróżebne serca, magiczna kostka, kolory przyszłości, przyszłe zawody. Potem przyszedł czas na pyszną ucztę słodko-owocową przy rytmach muzyki tanecznej. Wybrano najciekawszą maskę andrzejkową oraz Króla i Królową Balu. Królem ogłoszono Kajusza Zielińskiego z I klasy,
a Królową została Maja Maksim również z I klasy. Oboje otrzymali nagrody i dyplomy.
Maja Sztabowicz (wychowawca świetlicy)

Ślubowanie I klasy

23 X 2008 odbyła się uroczysta akademia, na której oprócz znamienitych Gości, Pani Dyrektor, rodziców i dzieci zaproszono Dobrą Wróżkę. Niestety wkrótce pojawiła się Zła Wróżka, która zmieniła dzieci w Żółtodzioby. Dzieci musiały odbyć daleką drogę w odległe krainy: Muzyki i Tańca, Mądrości, Pracy i Miłości, z których przyniosły Dobrej Wróżce symbole tych krain. Dzięki Dobrej Wróżce zaklęcie zostało odrzucone i dzieci mogły już przystąpić do uroczystego ŚLUBOWANIA I PASOWANIA ich na uczniów klasy pierwszej.
Dorota Sztuba (wychowawczyni I klasy)

Święto Drzewa 10.10.2008

Tego dnia, każdy wstał uśmiechnięty, bo dziś w szkole Święto Drzewa!

Na początku pani Honorata powitała wszystkich i ogłosiła wyniki konkursu ekologicznego List do człowieka. Następnie w klasach I-III odbył się Ekowiedzowy Turniej Klasowy, a klasy IV-VI przygotowywały w tym czasie Drzewo Przyrzeczeń. Potem była zmiana, klasy I-III robiły Drzewo Przyrzeczeń, a klasy IV-VI rywalizowały w turnieju. Gdy Drzewo Przyrzeczeń było gotowe, a turniej rozstrzygnięty poszliśmy sadzić drzewa. Każdy uczeń posadził swoje drzewko. Wróciliśmy do szkoły z uśmiechami na twarzach, z powodu, że mogliśmy coś zrobić dobrego dla Ziemi.
Julia i Kornelia

Święto Drzewa w świetlicy

Na początku czekała na nas uczta wegetarianiska, było dużo potraw. A dla tych, którzy nie lubią chleba razowego, był chleb biały. Najciekawsze do jedzenia było: pasztet z soi, tofu wędzone, salami z soi, podpłomki orkiszowe, szarlotka z mąki razowej. Wszystkie dzieci były zadowolone, niektóre nawet chciałyby jeść takie potrawy wegetariańskie codziennie. Oprócz tego w tym dniu rysowaliśmy „Świetlicowy Portret na Drzewie”, czyli siebie na wspólnym drzewie, było dużo chętnych do rysowania.
Adelka i Kornelia

Święto Pieczonego Ziemniaka

Tegoroczne szkolne Święto Pieczonego Ziemniaka odbyło się sobotę 20 września w Gospodarstwie Agroturystycznym Państwa Ciuruś. Były różne konkursy, pląsy harcerskie oraz ognisko.

Na początek rodzice opowiedzieli nam "Historię powstania Ziemniaka". Potem dostaliśmy zadanie napisać jak najwięcej słów z zawierającą sylabę „ziem”. Wygrała I klasa. Z harcerkami z 8 Toruńskiej Drużyny Harcerek "Leśna Polana" bawiliśmy się w różne pląsy i zabawy. Najbardziej spodobała się wszystkim zabawa "Głowa, ramiona, kolana pięty", którą zaproponowała nam Pani Dyrektor. Odbył się również pokaz EkoMody- "Moda odpadowa-moda odlotowa", w którym klasy I-IV prezentowały stroje zrobione z odpadków:-) Po pokazie mody zebraliśmy się, aby zrobić sobie zdjęcie "rodzinne" całej społeczności szkoły. Na zdjęciu wszyscy wyszli bardzo korzystnie;D Gdy zdjęcie zostało zrobione rozpoczęliśmy konsumpcję ogniskową. Pieczone ziemniaki były przepyszne! Na Święcie Pieczonego Ziemniaka bawiliśmy się bardzo dobrze!!!;]
Agata i Patrycja