SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ PODJĘTYCH W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021-2025
Zakończyliśmy realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021
-2025 uchwalonego przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
W ramach programu biblioteka szkolna otrzymała dofinansowanie z budżetu Państwa na zakup książek, realizację działań promujących czytelnictwo oraz zakup elementów wyposażenia biblioteki.
Całkowity koszt realizacji zadań, czyli wsparcie z budżetu państwa oraz wkład własny organu prowadzącego wyniósł 5 000,00 zł:
zakup książek – 2500,00 zł
zakup elementów wyposażenia do biblioteki (czytnik do programu mol+) – 2000,00 zł
realizację działań promujących czytelnictwo – 500,00 zł
Przy zakupie książek zasięgnięto opinii rodziców i uczniów. Poprzez aplikację Mentimeter zebrano informację od uczniów na temat najbardziej poczytnych pisarzy. Rodzice mieli możliwość wskazania książek do zakupu poprzez dziennik elektroniczny. O zakupie książek decydowali uczniowie.
Księgozbiór biblioteki został wzbogacony w literaturę ( 87 woluminów):
literatura fantastyczna, powieści przygodowe, opowiadania dla uczniów klas 4-8;
nowości wydawnicze i uzupełnienie najbardziej poczytnych serii dla uczniów klas 1-3;
książki historyczne, w tym poświęcone historii Polski XX wieku.
Zrealizowane w ramach programu działania promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:
• cykliczne wyjścia uczniów klas 1-3 do biblioteki osiedlowej oraz na spotkanie
z Grzegorzem Kasdepke w ramach "30 Toruńskiego Festiwalu Książki";
• wyjście do biblioteki Mediateki Raszei - fili Książnicy Kopernikańskiej celem zasięgnięcia informacji o książkach najbardziej poczytnych w grupie wiekowej klas
1-5;
• spotkanie z księgarzem Księgarni Bookinista oraz zakup polecanej literatury dla klas
6-8;
• spotkanie z autorem - warsztaty „ jak napisać książkę” z absolwentką szkoły, autorką książek Ewą Wilmanowicz;
• wystawy nowości i książek "zapomnianych";
• nagrano filmik promujący czytelnictwo „Warto wiedzieć” (umieszczony na stronie internetowej szkoły);
• akcja czytelnicza "Zapomniane - polecane" - stworzenie zbioru książek (na specjalnej półce) rzadko wypożyczanych z biblioteki - zachęcanie do przeczytania całości lub fragmentu i polecenie przeczytania innym. Stworzenie rankingu książek wartych "odkurzenia". Wyłonienie książek w dwóch kategoriach – do polecania i do wybrakowania;
• akcja czytelnicza "Poczytaj w święta" - akcja wypożyczeń zakupionych nowości wraz ze świąteczną zakładką. Oglądanie nowych zbiorów, wybór książki i rozmowy
z bibliotekarzem jak wykorzystać zakładkę;
• projekt "Pisarze, których polecamy" - poprzez aplikację Mentimeter zebranie informacji od uczniów na temat najbardziej poczytnych pisarzy;
W drugim półroczu planowane jest:
• world cafe „Czy czytanie to wielkie zmaganie – jak zachęcić do spędzania czasu
z książką?”
• cykl lekcji czytelniczych na temat „Czytam, bo warto”;
• Czytelnik Roku - wyłonienie najlepszego czytelnika w roku szkolnym 2024/2025.
Efekty i wnioski:
Nowe książki (atrakcyjne i dla młodszych z większą ilością rysunków) powodują wzrost wypożyczeń wśród uczniów.
Ciekawie doposażony księgozbiór pozwoli uczniom rozwijać zamiłowania czytelnicze, kształtować inteligencję emocjonalną oraz efektywnie spędzać wolny czas.
Wybór i zakup książek dostosowanych do upodobań uczniów spowodował wyraźne zwiększenie zainteresowania zarówno książką, jak i biblioteką.
Koordynatorzy:
Anna Czarnowska, Honorata Herman-Meler
Chcemy jak najbardziej trafić w gust i oczekiwania naszych czytelników, dlatego prosimy naszych uczniów oraz ich rodziców o przesyłanie tytułów książek, które warto kupić do szkolnej biblioteki. Na propozycje p. Honorata czeka do 20 czerwca 2024.
Odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną – Mediatekę Raszei, aby dowiedzieć się jakie książki są najchętniej czytane przez uczniów klas 1-5. Uczniowie rozmawiali z panią bibliotekarką oraz przejrzeli nowości wydawnicze. Po spotkaniu stworzyli własną listę, które warto kupić do szkolnej biblioteki
Kolejna wyprawa po nowości wydawnicze odbyła się z uczennicami klasy 8 do księgarni, na spotkanie z wyjątkowym księgarzem, która ma ogromną wiedzę na temat sprzedawanych książek oraz gustach nastolatek. Podczas wizyty w księgarni Tosia, Weronika i Alicja wybrały książki, które ich zdaniem będą odpowiednie dla czytelników klas 6-8.
Nowe książki zostały ekspresowo włączone do szkolnych zasobów, aby uczniowie jak najszybciej mogli je wypożyczać. Każdy uczeń, który wypożyczy książkę w grudniu dostanie prezencik – świąteczną zakładkę do książki.
SPOTKANIE Z PISARKĄ
16 grudnia w naszej szkole odbyły się wyjątkowe warsztaty dla najbardziej aktywnych czytelników szkolnej biblioteki. Spotkanie poprowadziła Ewa Wilmanowicz, absolwentka naszej szkoły, autorka książek i inspirująca mentorka młodych talentów.
Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki tworzenia książek – od poszukiwania inspiracji, przez budowanie fabuły, aż po tworzenie bohaterów. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę: uczestnicy stworzyli projekt swojej pierwszej książki.
Cieszymy się, że mogliśmy wspierać młodych twórców w ich literackiej przygodzie. Mamy nadzieję, że w przyszłości książki naszych obecnych uczniów znajdą się na półkach naszej szkolnej biblioteki!
To wydarzenie było nie tylko doskonałą okazją do rozwijania pasji, ale także dowodem na to, jak ważna jest w naszej szkole promocja czytelnictwa i kreatywności.