Szkoła Podstawowa nr 27 w Toruniu

Mikoaj Kopernik
autor: Sambor Radziecki
klasa IVb

Z ŻYCIA SZKOŁY

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

17 stycznia uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na czytelnika. Dowiedzieli się, jak działa szkolna biblioteka, co lubią książki, jak się z nimi obchodzić i co należy zrobić, aby móc wypożyczyć książkę do domu. Na koniec każdy otrzymał upominek i mógł po raz pierwszy wypożyczyć książkę ze szkolnej biblioteki.

Beata Kowalska

ZACZNIJ ŻYĆ Z KULTURĄ

Nasza szkoła miała przyjemność uczestniczyć w projekcie „Zacznij żyć z kulturą” z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Koncert kwartetu smyczkowego poprzedzony został wykładem Pani psycholog dotyczący profilaktyki uzależnień, zarówno od Internetu jak i od narkotyków i papierosów. Szóstoklasiści i siódmoklasiści mogli przekonać się, że udział w wydarzeniach artystycznych na żywo jest jedną z najlepszych możliwości spędzania czasu wolnego. W murach naszej szkoły rozbrzmiały dźwięki min. Hornpipe G. F. Haendla, Eine Kleine Nachtmusik W.A. Mozarta, Libertango A. Piazolli, jak również przepiękna muzyka z filmu „Ojciec Chrzestny”.

Kinga Andruszkiewicz

ZAJĘCIA W CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

W listopadzie i grudniu lekcje plastyki w klasie czwartej i piątej zostały urozmaicone ciekawymi zajęciami w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Czwartoklasiści utrwalili znajomość barw dzięki warsztatom „O trzech takich, co mocno namieszali”. Wykorzystując wirówkę kolorów, stworzyli niesamowite dzieła, całość zwieńczyli dekorując parasolki naklejkami odpowiednio w barwach ciepłych i zimnych.

Według Tymona „Zajęcia były bardzo fajne, wesołe, kolorowe, dużo się nauczyliśmy o barwach, przeszliśmy przez bardzo ładną wystawę. Chciałbym jeszcze raz tam pójść”, natomiast zdaniem Ignacego ” było ciekawie, dużo obrazków, zdobyłem nowe doświadczenia, trzeba było być uważnym, pani ciekawie prowadziła zajęcia”.

Piątoklasiści natomiast oglądając wystawę polskiego malarza i grafika - Marka Żuławskiego poszerzyli i utrwalili wiedzę o kompozycji plastycznej. Wykorzystując różnorodne techniki plastyczne tworzyli kompozycje dynamiczne i statyczne.

Po zajęciach Maciej Okruciński stwierdził „fajne było robienie prac z naklejoną taśmą. Zaskoczyła mnie ilość obrazów na wystawie, obrazy były bardzo ładne. Malowaliśmy zachód słońca poprzez wykorzystanie nietypowych faktur”. Ala dodała „bardzo miła pani prowadząca zajęcia, spodobał mi się obraz słońce na tle morza”.

WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ

Kinga Andruszkiewicz

CUK ANIOŁY TORUŃ
GOŚCILIŚMY PRZEDSTAWICIELI KLUBU W NASZYCH SZKOLNYCH PROGACH

W poniedziałek 6.11. gościliśmy w naszych szkolnych progach przedstawicieli toruńskiego klubu siatkarskiego CUK ANIOŁY TORUŃ. Odwiedzili nas zawodnicy, pani psycholog, team manager oraz maskotka klubowa Angelo.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję poznać bliżej zawodników klubu Adama Surgut oraz Mateusza Podborączyńskiego. Dowiedzieć się jak wyglądała ich ścieżka kariery a także, jak łączyć naukę z obowiązkami treningowymi. Drugą część spotkania prowadziła pani psycholog, współpracująca z klubem CUK Anioły Toruń a tematem tej części była szeroko pojętą profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

Pod koniec spotkania nasi goście rozdali nam prezenty - wejściówki na mecz pierwszej drożyny oraz zaproszenia na treningi grup młodzieżowych.

Marcin Zawadzki

170. rocznicy odsłonięcia pomnika Mikołaja Kopernika

25 października 2023 roku reprezentacja SP27 (klasy: 3, 4 i 5) uczestniczyła w uroczystych obchodach 170. rocznicy odsłonięcia pomnika Mikołaja Kopernika. To miejsce, które stanowi znak rozpoznawczy naszego miasta oraz punkt, w którym wszyscy mieszkańcy najczęściej się spotykają. Okolicznościowa uroczystość odbyła się w Dworze Artusa. Wraz z pozostałymi uczestnikami wydarzenia wysłuchaliśmy krótkiego koncertu, podziwialiśmy spektakl przygotowany przez artystów Teatru Baj Pomorski oraz skosztowaliśmy tortu. Wszyscy przygotowaliśmy z tej okazji chorągiewki, którymi dawaliśmy wyraz naszego radosnego i podniosłego nastroju.

Marta Jęczmionka-Kaczorowska











"Moja duża ojczyzna"

7 listopada 2023 uczestniczyliśmy w warsztatach w Młynie Wiedzy pt. „Moja duża ojczyzna”. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się gdzie znajdują się skarby naszego kraju, tj. bursztyn, węgiel kamienny, sól, miedź, srebro i siarka. Rozmawialiśmy o tym, że w Polsce jest wiele ciekawych miejsc tj. jaskinie, pustynie, Morskie Oko, góry, piaszczyste plaże, dużo lasów i pól uprawnych. Zobaczyliśmy jak wyglądają zboża: owies, pszenica i żyto.

Co nas zaskoczyło?
Kazio:"że na granicy województwa podlaskiego i lubelskiego są bursztyny”,
Łucja: „że istnieje pszenżyto czyli połączenie pszenicy i żyta”,
Ewa: „że w Polsce jest kopalnia miedzi”,
Aleks: "że wydobywanie srebra jest bardzo drogie”.

Poczuliśmy się jak piraci, bo każdy z nas zrobił własną mapę skarbów Polski, którą zabrał do domu.

Uczniowie klasy II




UCZTA BOGÓW OLIMPIJSKICH

Zgodnie z coroczną już tradycją uczniowie klasy 5 wystąpili na jednej z lekcji historii w oryginalnych kreacjach wybranych przez siebie greckich bóstw. Podczas uczty skosztowaliśmy m.in. greckiej sałatki, greckiego ciasta ravani oraz przepysznych soków pełniących funkcję „ambrozji” i „nektaru”. Wśród ucztujących pojawili się: Posejdon, Afrodyta, Atena, Hades – odwiedzili oni pozostałych uczniów i nauczycieli, a także wspólnie pozdrowili Panią Dyrektor. Zabawa odbyła się w ramach cyklicznego projektu historycznego pt. „Wszyscy wywodzimy się ze Starożytności – dziedzictwo antyku”.

Marta Jęczmionka-Kaczorowska

TYDZIEŃ NOBLOWSKI...

...NA FIZYCE

W tym roku w naszej szkole braliśmy udział w Tygodniu Noblowskim, który trwał od 2 do 9 października. W jego ramach badacze i badaczki Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, śledząc decyzje Komitetu Noblowskiego, na bieżąco komentowały wyróżnione osiągnięcia. Na lekcji fizyki w klasie 7 i 8 odbyły się zajęcia, na których wykorzystano materiały Centrum Współpracy i Dialogu UW. Obejrzeliśmy prezentację z informacjami na temat laureatów z fizyki i historii przyznawania tej nagrody. Zobaczyliśmy krótki filmik związany z tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla a na koniec rozwiązaliśmy zadania (ile sekund liczy wiek Wszechświata i obliczyliśmy moc szczytową lasera). Dodatkowo wszyscy uczniowie zmierzyli się z Łamigłówką Einsteina dotyczącą uczonych z fizyki.

FOTORELACJA

Dorota Makowiecka

...I NA CHEMII

Nasza szkoła wzięła udział w projekcie pt. „Tydzień Noblowski” organizowanym przez Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach akcji uczniowie klasy ósmej zapoznali się z tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny oraz w dziedzinie chemii. Przedstawiono im prezentacje dotyczące tegorocznych Noblistów w wyżej wymienionych kategoriach. Następnie ósmoklasiści wykonali powierzone im zadania i rozwiązali łamigłówki Einsteina.

FOTORELACJA

Anita Popowska

Wycieczka do Warszawy


28 października klasa 6, 7 i 8 pojechała na pełną wrażeń wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem był spektakl „Stowarzyszenie umarłych poetów” w Teatrze „OCH TEATR” kultowego filmu Petera Weira. „W Akademii Weltona, elitarnej męskiej szkole z internatem, rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Do grona pedagogów dołącza nowy charyzmatyczny wykładowca języka angielskiego – John Keating. Nauczyciel ten czterem zasadom akademii, którymi są: tradycja, honor, dyscyplina i doskonałość, przeciwstawia inny sposób kształcenia i wychowania. Ciekawość świata, wrażliwość na literaturę piękną, umiejętność samodzielnego myślenia i chęć rozwijania indywidualnych pasji – to wartości, które próbują realizować jego uczniowie w tajnym klubie entuzjastów poezji. Co zwycięży: restrykcyjnie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?”. Grali znani aktorzy, między innymi Wojciech Malajkat. Po wspaniałej dawce kultury udaliśmy się do siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego na spotkanie ze sportowcem Karoliną Koszewską, polską pięściarską i kick-bokserką, mistrzynią świata i Europy w kickboxingu, mistrzynią Europy w boksie amatorskim, zawodową mistrzynią świata, złotą medalistką igrzysk europejskich. Pani Karolina opowiedziała nam o swojej karierze sportowej, zorganizowała kilka quizów wiedzy a na koniec pokazała nam kilka chwytów i ćwiczeń sportowych, w których braliśmy czynny udział. Poniżej kilka wypowiedzi uczestników wycieczki:

"Wycieczka bardzo fajna super spędzony czas z przyjaciółmi! Spektakl był fantastyczny, aktorzy naprawdę włożyli serce w tę sztukę. Spotkanie z byłą bokserką było fajnym przeżyciem. Pani była bardzo miła. Z chęcią pojechałabym na taką wycieczkę jeszcze raz! - Hania Kondej

"Och-Teatr na Warszawskiej Ochocie był na pewno największą atrakcją wycieczki. Mimo swojego PRL-owskiego stylu i nie za wielkiej sceny aktorzy zagrali bardzo dobre przedstawienie, mogę nawet powiedzieć, że najlepsze jakie w życiu oglądałem" - Dawid Kochańśki

"Wycieczka do Warszawy bardzo mi się podobała. Spektakl w Och Teatrze był bardzo ciekawy i poruszający. Natomiast spotkanie z olimpijską bokserką było naprawdę interesujące. Pokazała nam sport, o którym większość osób nie wiedziało za dużo. Uważam, że wycieczka była fajna i mam nadzieję, że kiedyś na podobną pojedziemy" - Helena Gadomska

"Było super. Na spotkaniu Pani mówiła o tym jak potoczyła się jej kariera. Spektakl przyciągał uwagę dlatego, że nie była to sztuka klasyczna tylko taka na luzie. Fajnie, że był McDonald , bo w takich miejscach nie jem za często, a od czasu do czasu można coś przekąsić. Uważam, że wszyscy powinni być na każdej wycieczce szkolnej" - Szymon Sojka

"Wycieczka była bardzo fajna. Spektakl był interesujący, a spotkanie z Karoliną Koszewską było extra. Podroż była długa, ale świetna" - Szymon Jarząbkowski

"Wycieczka bardzo mi się podobała. W teatrze było świetnie. Spotkanie ze sportowcem interesujące" - Ola Hospod

"Wycieczka do stolicy bardzo mi się podobała. Przedstawienie było ciekawe i interesujące. Podobało mi się również spotkanie ze sportowcem" - Szymon Sulecki

"Było świetnie. Teatr wzruszający. Spotkanie było bardzo ciekawe, fajnie spotkać olimpijkę" - Tymon Szóstak

"Teatr wyglądał jak przystanek, ale w środku był ogromny. Spektakl był śmieszny i bardzo ciekawy" -Franek Pomagier

"Bardzo podobało mi się spotkanie z Karoliną Koszewską, jak uczyliśmy się ciosów i gardy" - Wojtek Błachnio

"Bardzo fajny wyjazd. Teatr był śmieszny, a bokserka Karolina Koszewska ciekawie prowadziła warsztaty" - Igor Rogoziński

"Wycieczka była fajna, szczególnie podobało mi się spotkanie z bokserką. Oby więcej takich wycieczek, bardzo mi się podobało" - Kajtek Fabiszewski

" Bardzo podobał mi się teatr i szczególnie jazda autokarem. Świetnie się bawiłem !" - Josef Olberts

Dorota Makowiecka

Żnin -Wenecja

14 września klasa 2, 3 i 4 udały się na wycieczkę do Żnina i Wenecji. Wycieczkę rozpoczęły od przejażdżki kolejką wąskotorową na trasie Żnin-Wenecja. Drogę uprzyjemniał dźwięk stukoczących kół, charakterystyczne dla pociągu kołysanie oraz możliwość podziwiania z okien pięknych pałuckich widoków. W wyjątkowym miejscu, Muzeum Kolei Wąskotorowej we Wenecji dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały zabytkowe parowozy, wagony pasażerskie, towarowe, zabytkową poczekalnię, budkę dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnicami, obrotnicę umożliwiającą zmianę kierunku jazdy. Różniej udaliśmy się na krótki spacer nad pobliskie jezioro, gdzie poznaliśmy legendę o Diable Weneckim i historię weneckich jezior. Pełni wrażeń zjedliśmy obiad a każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy zeszyt.

Dorota Makowiecka

ZAJĘCIA PIERWSZEJ POMOCY

26 września w klasie 4 odbyły się zajęcia praktyczne z pierwszej pomocy, zorganizowane przez ratowników medycznych. Zajęcia miały na celu poznanie sposobów postępowania podczas: omdlenia, zasłabnięcia, utraty przytomności i zatrzymania krążenia, zatrucia oraz postępowania przy wstrząsie.

Uczniowie uczyli się w jaki sposób należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Ratownik najpierw prezentował uczniom jak należy zachować się w przypadku wystąpienia powyższych sytuacji, a następnie uczniowie sami ćwiczyli poprawne zasady udzielania pierwszej pomocy. Do realizacji ćwiczeń wykorzystany był fantom oraz niezbędne akcesoria tj. apteczkę pierwszej pomocy, a z niej przede wszystkim rękawiczki jednorazowe, maseczkę do sztucznego oddychania.

Uczniowie bardzo chętnie włączali się w ćwiczenia, każdy z uczniów chciał samodzielnie wykonać resuscytację krążeniowo oddechową i inne czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy.

Dorota Makowiecka

Pokazy fizyczne -550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

19 września klasa 7 i 8 brała udział w pokazach z fizyki z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, które odbyły się w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu. Pokazy z optyki i astronomii organizowane były wspólnie przez Katedrę Dydaktyki Fizyki i Pracownię Pokazów Fizycznych.


















WARSZTATY EKOLOICZNE W GÓRZNIE

3 i 4 października klasy 4 i 5 brały wyruszyły na spotkanie z przyrodą do Górzna. Taki bowiem charakter miały zajęcia, które zorganizowano w tej malowniczej miejscowości, podczas dwóch dni pobytu. Posileni obiadem wzięliśmy udział w 3,5 godzinnych zajęciach terenowych po rezerwacie przyrody Szumny Zdrój.

Poznawaliśmy formy ochrony przyrody, zbiorowiska rzadkich roślin, rozpoznawaliśmy drzewa, mówiliśmy o funkcji lasu, o żywicowaniu. Krótko mówiąc, od pana przewodnik dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy a przy okazji delektowaliśmy się klimatem lasu. Po powrocie do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Wilga, w którym byliśmy zakwaterowani, odbyły się jeszcze zajęcia teoretyczne na temat zagrożeń przyrody. Po kolacji dziewczyny z klasy 4 zrobiły niespodziankę i zorganizowały Dzień Chłopaka swoim kolegom.

Następnego dnia, po śniadaniu, pani przewodnik opowiadała o roślinach i zwierzętach, występujących na terenie Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz przedstawiła rys historyczny Górzna. Prezentowała stare fotografie. Te zajęcia zakończyły nasz miły edukacyjny pobyt w Górznie.

Dorota Makowiecka

WARSZTATY CHEMICZNE
NA WYDZIALE CHEMII UMK W TORUNIU

06.10 uczniowie klasy siódmej wybrali się na Wydział Chemii UMK w Toruniu, by uczestniczyć w warsztatach chemicznych. Dotyczyły one powietrza i jego składników. Na dwie godziny nasi uczniowie zamienili się w studentów chemii, ubrani byli w białe fartuchy i ochronne okulary, i samodzielnie przeprowadzali ciekawe eksperymenty. Zajęcia poprowadziła dla nas cudowna pani Agata Szumera. Bardzo dziękujemy za rozbudzenie w nas ciekawości i miłości do chemii, i dostarczenie nam wielu niezapomnianych wrażeń.

FOTORELACJA

Anita Popowska













NAUKA PRZEZ ZABAWĘ NA LEKCJACH BIOLOGII

Niedawno na lekcjach biologii uczniowie klasy ósmej poznali budowę cząsteczki DNA. Następnie utrwalali zdobytą wiedzę wykorzystując przy tym żelki. Tworzyli z nich piękne i przepyszne modele podwójnej helisy DNA. Niestety żaden z nich się nie zachował, ponieważ wszystkie zostały przez nas skonsumowane… mniam… :)

FOTORELACJA

Anita Popowska









ROK SZKOLNY 2022/2023

Warsztaty szkutnictwa tradycyjnego w Kaszczorku


We wtorek 18 kwietnia, w ramach projektu "Warsztaty szkutnictwa tradycyjnego w Kaszczorku”, świetlicę szkolną odwiedził Pan Rafał Kmieć - odtwórca ludowy z Kaszczorka –szkutnik ludowy, który przedstawił historię mieszkańców Kaszczorka związanych przez wieki z rzekami - Drwęcą i Wisłą (flisaków, szkutników). Chętni uczniowie, używając tradycyjnych narzędzi (kobylica, heble, ciosła ), przygotowywali gwoździe – hufnale stosowane dawniej do łodzi ( zawijane pakułami), heblowali, rozcinali deski na burty, zbijali i uszczelniali burty, aby je zabezpieczyć przed przeciekaniem. Dzieci brały też udział w wykonaniu wiosła pychowego o długości około 4 m - tradycyjnie używanego do napędu łodzi pływających setki lat po Wiśle i Drwęcy. Ponadto chętne osoby przygotowywały również wręgi, które posłużą przy budowie tradycyjnej łodzi sztojkowskiej.

Największą jednak atrakcją była możliwość samodzielnego wykonania łódki z kory drzewa. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów, ale również wśród rodziców :)

Kinga Andruszkiewicz

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU


W piątek 31.marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Solidaryzując się z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem, społeczność szkolna przyszła ubrana na niebiesko. Uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez pedagoga specjalnego. Dodatkowo klasa pierwsza wykonała kolorowankę XXL, natomiast dzieci z klasy drugiej i trzeciej uzupełniły kolorowankę słynnego piłkarza Leo Messiego oraz wielkiego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta, u których zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Kinga Andruszkiewicz









ŚWIĘTO KINA


31 marca 2023 roku społeczność naszej Szkoły ponownie wzięła udział w zabawie o tematyce filmowej. Tym razem Święto Kina upłynęło pod znakiem dwóch filmów, na które uczniowie wybrali się w tym roku szkolnym całymi klasami: „Avatara: istoty wody” oraz „Mumii”.

Nauczyciele prowadzący zajęcia na 3. godzinie lekcyjnej wyświetlili uczniom materiały w aplikacji Genial.ly (osobne dla klas 1-3, związane z filmem „Mumie” oraz osobne dla klas 4-8, nawiązujące do filmu „Avatar: istota wody”). Następnie uczniowie wykonali przeznaczone dla swojej klasy zadanie zgodnie z instrukcją w Genial.ly.

Każda klasa 4-8 wybrała spośród siebie 3-osobową drużynę. Następnie każdy wytypowany zespół odwiedził kolegów z pozostałych klas, aby przedstawić krótką pantomimą przydzieloną scenkę z filmu „Avatar: istota wody”. Po wystąpieniu w każdej klasie każda reprezentacja w imieniu swojej klasy odebrała od nauczyciela prowadzącego wówczas zajęcia pamiątkową odznakę.

W klasach 1-3 po zapoznaniu się z materiałami dotyczącymi filmu „Mumie” chętni uczniowie (indywidualnie lub w większych grupach) przedstawiali krótką pantomimą wybraną postać lub scenkę z filmu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Nauczycielom oraz Uczniom, którzy swoim zaangażowaniem wspierali przygotowanie szkolnych obchodów Święta Kina.

Marta Jęczmionka

Święto liczby Pi


14 marca na lekcjach matematyki obchodziliśmy Święto Liczby Pi. W tym roku stworzyliśmy miasto liczby Pi. Klasy 4-6 okrągłe, a klasy 7-8 w poziomie. Uczniowie zakodowali w kolorowych domkach rozwinięcie dziesiętne liczby Pi. Dodatkowo obejrzeliśmy pokazy o historii liczby pi i rozwiązywaliśmy na zakończenie quizy.

Dorota Makowiecka



ŚWIETLICOWE ECHO

W świetlicy jest zawsze wesoło nam nuda nie grozi. Najbardziej lubimy zabawy swobodne. Sami budujemy swoje domki z materaców albo tworzymy budowle z klocków: domy, garaże dla samochodów, wieżowce, bloki itp.

Miło wspominamy: Dzień Placka Ziemniaczanego, Dzień Życzliwości, Dzień Bajek, Święto Pluszowego Misia, Dzień Andrzejkowy, Mikołajki i inne atrakcje.

Podczas Święta Pluszowego Misia bawiliśmy się w teatr. Naszymi aktorami były przyniesione przez nas misie, a reżyserami byliśmy my czyli dzieci. Misie na scenie śpiewały nasze ulubione piosenki, mówiły wierszyki i odgrywały teatralne sceny.

Dzień Andrzejkowy upłynął nam na wróżbach i zabawach, a podczas Dnia Bajek była czytana treść bajek, a my mieliśmy za zadanie odgadnąć z jakiej bajki jest ten fragment, lub odwrotnie trzeba było mając postać podać tytuł i autora bajek. Podobały nam się bajkowe konkursy za, które otrzymywaliśmy cukierki.

Codziennie wychodzimy na boisko i plac zabaw w myśl zasady ,,W zdrowym ciele, zdrowy duch’’. Na boisku gramy w gry zespołowe lub bawimy się w nasze ulubione zabawy.

Poza tym gramy w gry kinetyczne układamy puzzle, w gry planszowe, bierki, ćwiczymy naszą pamięć grając w ,,Memory game‘’ itp.

Bardzo cieszyła nas tematyka świąteczna i zimowa, gdzie podczas zajęć mogliśmy udekorować salę i wykonać zimowe rysunki.

Sami dekorowaliśmy swoimi pracami świetlicową choinkę oraz choinkę przed szkołą. W miłej i serdecznej atmosferze przebiegała nasza świetlicowa Wigilia przy śpiewie kolęd i pastorałek. Złożyliśmy sobie życzenia i rozmawialiśmy o świątecznych tradycjach w naszych domach.

Za udział w konkursach i wykonywane prace plastyczne czy techniczne, aktywność, redagowanie gazetki otrzymujemy punkty oraz pieczątki aby na koniec roku szkolnego wyłonić zwycięzcę naszego „świetlicowego mistrza”.

Teraz prezentujemy krótki wywiad z kilkoma uczniami ze świetlicy:
- Co możesz powiedzieć na temat naszej świetlicy ?
Kaziu z klasy. I - w świetlicy nigdy się nie nudzę
Tosia z klasy. II – jest fajnie i ciekawie
Łucja z klasy . I - lubię rysować i delektować salę swoimi pracami
Karol z klasy . I – cieszę się , że mogę z przyjaciółmi bawić się w ulubione zabawy
Antek z klasy . II – lubię sport , a najbardziej zabawy kinetyczne
Helenka z klasy . III - fajne są gry planszowe i zabawy stolikowe
Hubert z klasy . II – świetlica to nasz drugi dom ,jest tu zawsze wesoło i miło

Dziękujemy za uwagę!
Świetlicowe sprawozdanie zredagowały:
Marta i Helenka z kl. III,
Klara z kl. I i Tosia z kl. II

KLASY I-III W FAMILY PARKU


8 grudnia w ramach prezentu mikołajkowego klasy I-III pojechały do Centrum Zabaw „Family Park” w Bydgoszczy. Zjeżdżaliśmy na ogromnym dmuchańcu, jeździliśmy autkami, skakaliśmy na trampolinach i świetnie się bawiliśmy. Uczestniczyliśmy również w pokazach chemicznych profesora Ciekawskiego. To był bardzo udany dzień!

Beata Kowalska

Wizyta bóstw olimpijskich w SP27 „Wszyscy wywodzimy się ze Starożytności – dziedzictwo antyku

Pod koniec października naszą Szkołę odwiedzili wyjątkowi goście. W ramach corocznego szkolnego projektu historycznego pt. „Wszyscy wywodzimy się ze Starożytności – dziedzictwo antyku” uczniowie klasy 5 wcielili się w role greckich bóstw. Wszyscy zasiedli przy stole pięknie nakrytym obrusem. Wśród przepysznych potraw stylizowanych na śródziemnomorskie znalazły się np. winogrona, truskawki, koreczki złożone m.in. z oliwek, pomidorków koktajlowych oraz mozzarelli, a funkcję ambrozji i nektarów pełniły różnorodne owocowe soki. Reprezentanci bogów olimpijskich odwiedzili uczniów poszczególnych klas, aby powiadomić społeczność szkolną o swoim przybyciu. Następnie wszystkie bóstwa wspólnie spędziły czas w swoim gronie, biorąc udział w różnych grach i zabawach towarzyskich.

Marta Jęczmionka

SZKOŁA PAMIĘTA

Społeczność SP27, wzorem ubiegłego roku, przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. Szkoła pamięta. Nasi uczniowie wraz z nauczycielami wzięli aktywny udział w przedsięwzięciach, które miały na celu popularyzowanie pamięci o minionych ważnych dla historii Polski wydarzeniach oraz postaciach związanych z losami naszej Ojczyzny.

Klasa 2 przygotowywała drzewa genealogiczne swoich rodzin. Jedna z uczennic przywołała historię swojej prababci p. Zofii Wysmulskiej, której działalność na rzecz ratowania ludności żydowskiej została nagrodzona Medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a także doczekała się osobnej książkowej publikacji.

Klasy 5, 6 i 8 podczas lekcji historii przygotowały okolicznościowe prezentacje multimedialne dotyczące ważnych rocznic historycznych oraz postaci związanych z dziejami Polski: klasa 5 pochyliła się nad biografią Józefa Hallera, klasa 6 zdecydowała się przedstawić zasługi Józefa Piłsudskiego, a klasa 8 zajęła się ukazaniem dziejów II wojny światowej. Wszystkie te prace stanowią znakomite środki dydaktyczne do wykorzystania na lekcjach lub podczas okolicznościowych uroczystości.

Ponadto uczniowie klasy 6 przygotowali prace plastyczne, na których ukazali polskie tradycje związane ze świętami zadusznymi.

Bardzo dziękujemy Uczniom oraz Nauczycielom, którzy aktywnie wspierali szkolne działania związane z akcją „Szkoła pamięta”.

Marta Jęczmionka

Co nowego w szkolnej świetlicy?

Nasza szkolna świetlica zawsze świetnie się bawi! U nas nie da się nudzić :) Po powrocie z majówkowych wojaży zaprojektowaliśmy własne planety w ramach szkolnych obchodów Dnia Kosmosu. Powstały fascynujące wizualizacje „obcych światów”. Wykonaliśmy także mini-pojazdy kosmiczne, które później wzięły udział w zorganizowanych przez nas wyścigach. Podczas zajęć na świetlicy nie zabrakło aspektów przyrodniczych. Poznaliśmy niesamowite gatunki ptaków wędrownych, rysowaliśmy niezapominajki w ramach Dnia Niezapominajki oraz przygotowaliśmy małe papierowe figurki pszczółek, by uczcić Dzień Pszczoły.

Marta Jęczmionka

KASZCZOREK SOLIDARNY Z UKRAINĄ

Dziś poznaliśmy rodzinę z Ukrainy, która zamieszkała w Kaszczorku. Przekazaliśmy im 1302zł na zakup opału zebranych podczas sprzedaży babeczek w naszej szkole. Nasi nowi sąsiedzi są bardzo wdzięczni za pomoc.

Serdecznie dziękuję tym, którzy włączyli się do akcji zarówno podczas pieczenia jak i kupowania przepysznych słodkości.

Honorata Herman-Meler





Świetlicowe Genial.ly nadal działa!

Tym razem uczniowie świetlicy rysowali swoje propozycje aktywności do wykorzystania w wolnym czasie przy użyciu narzędzi Paint oraz Paint 3D. Niekiedy z powodzeniem łączyli oba programy. Powstały bardzo atrakcyjne pod względem artystycznym prace, które stanowią także znakomitą łamigłówkę – niektóre z nich w nieoczywisty sposób przedstawiają pomysły na spędzanie wolnego czasu. Zapraszamy do podziwiania prac uczniów pod poniższym linkiem:

8 POMYSŁÓW NA CZAS WOLNY

Wszystkim twórcom serdecznie gratulujemy!

Marta Jęczmionka

Klasa 7 na godzinach wychowawczych 😊

W ramach zajęć z wychowawcą uczniowie klasy 7 opracowali w aplikacji internetowej Padlet trzy projekty.
Pierwszy z nich zawiera „Zasady zachowania w naszej klasie” i związany jest z innowacją „Z kulturą mi do twarzy”. Pojawiły się tu wskazówki dotyczące m.in. pomagania sobie w lekcjach, słuchania opinii innych, wzajemnego szacunku i życzliwości.


Drugi projekt prezentuje porady uczniów klasy 7 na temat radzenia sobie ze stresem. Według młodzieży warto np. zwracać uwagę na odpowiednią ilość snu, grać w różne w gry, rozwijać swoje pasje i zainteresowania czy rozmawiać z innymi ludźmi.

Trzeci „padlet” powstał w ramach zajęć z wychowawcą w dniu 8 marca z okazji Dnia Kobiet. Po rozdaniu przez chłopców drobnych upominków dla dziewcząt chętni uczniowie podzielili się swoją opinią, za co cenią sławne kobiety.

Opracowane projekty stały się dekoracją sali lekcyjnej klasy 7.
Efekty działań uczniów na zajęciach z wychowawcą można podziwiać na załączonych obok fotografiach.

Marta Jęczmionka



Dzień Litery P

Nasza szkolna świetlica doczekała się swojego profilu w aplikacji Genial.ly! Uczniowie klas 2 i 3 z okazji świetlicowego Dnia Litery „P” wzięli udział w konkursie, którego celem było wyszukanie w pamięci jak największej ilości słów rozpoczynających się na literę „P”. Następnie aktywnie uczestniczyli w przygotowywaniu interaktywnego plakatu przedstawiającego efekty ich pracy. Plakat można podziwiać na obrazku obok.

https://view.genial.ly/621cbe4cf7b8ad0012a2293b/interactive-image-dzien-litery-p

Jest to pierwszy w historii świetlicy interaktywny projekt. Mamy nadzieję, że powstaną kolejne i będą coraz bardziej pomysłowe oraz atrakcyjne.

Marta Jęczmionka

DZIEŃ NUMERU 112

W piątek 11 lutego na zajęciach świetlicowych obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. Dzieci dowiedziały się min. w jakich sytuacjach należy korzystać z tego numeru oraz jak należy prowadzić rozmowę z operatorem.

Kinga Andruszkiewicz







UCZYMY SIĘ JAK DZIAŁAĆ NA RZECZ ŚRODOWISKA

CHRONIMY PŁAZY

Nasi uczniowie, po raz kolejny, dzięki Szkole Leśnej na Barbarce, zyskiwali wiedzę na temat działań na rzecz środowiska naturalnego. W zeszłym miesiącu gościliśmy wystawę „Chrońmy płazy”. Uczniowie zachwycili się różnorodnością płazów występujące w Polsce, dowiedzieli się, jak istotne dla środowiska są te niewielkie organizmy, jak bardzo zmiany środowiska im zagrażają i w jaki sposób możemy płazom pomóc.


DBAMY O KLIMAT

W tym miesiącu uczniowie spotkali się na warsztatach "UCZĘ SIĘ JAK DBAĆ O KLIMAT". Rozmawiali o klimacie, jego zmianach i zagrożeniach z tego płynących oraz zastanawiali się jak możemy temu przeciwdziałać. Dziękujemy Szkole Leśnej na Barbarce za taką dawkę wiedzy ekologicznej.

Jolanta Kola


"SZKOŁA PAMIĘTA"

Dnia 08.11.2021naszą szkołę „wirtualnie” odwiedził pan Juliusz Kola. Pan Juliusz urodził się i mieszka w Kaszczorku. Bardzo dobrze zna każdy zakątek dzielnicy. Kilka lat temu postanowił ocalić od zapomnienia historię swojej dzielnicy. Zajął się zbieraniem pamiątek, dokumentów i relacji mieszkańców dotyczących przeszłości Kaszczorka i postanowił tę historię przybliżyć innym. Podczas spotkania na platformie Teams z uczniami naszej szkoły, pan Juliusz opowiedział wiele ciekawych historii dotyczących dawnego Kaszczorka. Pokazał również w jak przeróżnych materiałach zgromadzona jest historia regionu, jak pomału, krok po kroku, odtwarza się drobne historie, analizując dokumenty, zdjęcia, czy oglądając przedmioty codziennego użytku. I z tych drobnych historii wyłania się później obraz dawnego życia w naszej dzielnicy. To było bardzo interesujące spotkanie.
Bardzo dziękujemy.

Moje korzenie

Nasza Szkoła uczestniczy w innowacji pt. „Z kulturą mi do twarzy”, z którą związane są różne interesujące projekty. Jednym z nich jest projekt „Moje korzenie”. W jego ramach uczniowie klasy IV podczas lekcji historii zapoznali się z tematyką pamiątek rodzinnych oraz tworzenia drzew genealogicznych. Następnie chętni spośród nich przygotowali drzewo genealogiczne swojej rodziny. Ich bardzo piękne, ciekawe prace stały się elementem okolicznościowej wystawy, która ozdabia szkolny korytarz. Jej fotografia widnieje też na stronie internetowej Szkoły.

Marta Jęczmionka

Białe szaleństwo w świetlicy

W piątkowe przedpołudnie na zajęcia świetlicowe zagościła… zima :) Uczniowie korzystając ze sporej ilości białego puchu stoczyli bitwę na śnieżki, ulepili bałwana, zrobili orzełki na śniegu, a także zbudowali domek dla pluszowej sówki.

Kinga Andruszkiewicz

Uczta Bogów

Pewnego dnia na lekcji historii odbyła się UCZTA BOGÓW. Stół został pięknie nakryty białym obrusem, a na nim stanęły tace z daniami i owocami oraz kubki z napojem pomarańczowym. W klasie pojawili się bogowie i boginie olimpijskie: dwóch Zeusów – najwyższych z bogów, dwóch Posejdonów -bogów mórz, dwóch Hadesów – bogów świata podziemnego, Dionizos- bóg winnej latorośli i płodności, Ares – bóg wojny, Afrodyta – bogini miłości, gość specjalny z dalekiego Egiptu Kleopatra oraz kilku śmiertelników. Wszyscy goście pięknie się przedstawiali, a następnie ucztowali we wspaniałej atmosferze.

Stasiu Jackowiak Kl. V

BohaterON - WŁĄCZAMY HISTORIĘ!

Nasza Szkoła jak co roku wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię!”. Podczas okolicznościowych lekcji, które odbyły się w październiku i listopadzie, uczniowie zapoznali się z materiałami filmowymi przygotowanymi przez organizatorów:

1) Niebajka o Powstaniu Warszawskim (teatr lalek): klasy I-III
2) „Mały” roznosiciel nadziei (słuchowisko): klasy IV-VI
3) Co za historia – Powstanie Warszawskie: klasy VII-VIII

Projekcjom filmu towarzyszyły bardzo ciekawe dyskusje o losach powstańców i warunkach, w jakich przyszło im żyć i walczyć.
Uczniowie klasy I przygotowali piękne rysunki, które zwieńczają projekcję Niebajki o Powstaniu Warszawskim. Efekty ich pracy można podziwiać na specjalnej wystawie w sali świetlicy (zdjęcie obok).

Marta Jęczmionka

WYCIECZKA DO BYDGOSZCZY

Trzynastego października nasza klasa pojechała na wycieczkę do Bydgoszczy. Pod szkołą czekał na nas nowiutki autokar. Pan Darek sprawdził obecność i według listy weszliśmy do autokaru. Pojechała z nami też pani Honorata. W autokarze pani pilot wycieczki opowiadała nam rózne ciekawostki historyczne, rozmawialiśmy i graliśmy na telefonach. Podróż minęła bardzo szybko. Zatrzymaliśmy się koło budynku Opery Novej, gdzie czekała na nas pani przewodnik. Najpier poszliśmy na Wyspę Młyńską. Były tam piękne fontanny. Pani opowiadała, że rzeki w Bydgoszczy są bardzo płytkie, a najgłebsza osiąga 4 metry głebokości. Przechodziliśmy po mostku miłości i szukaliśmy na nim największej kłódki, którą znalazł Franek. Później głównie chodziliśmy po Starówce. Najbardziej zainteresowała nas rzeźba pana, który przechodził po linie. Potem poszliśmy na statek i zwiedzaliśmy go z panem marynarzem, który nam o nim opowiadał. Następnie poszliśmy do Muzeum Brudu i Mydła, gdzie chyba wszystkim najbardziej się podobało. Robiliśmy tam mydła i poznawaliśmy jak ludzie dbali kiedyś o higienę. Po skończeniu warsztatów mogliśmy sobie kupić mydełka, w które obkupiła się prawie cała klasa. Na koniec poszliśmy do luksusowej resteuracji, którą podziwiała cała klasa. Zjedliśmy obiad i wsiedliśmy do autokaru. Podróż powrotna minęła równie szybko jak przyjazd do Bydgoszczy. Gdy dotarliśmy na miejsce czekali na nas rodzice.

Irena i Ola z kl. IV

CODE WEEK 2021








Jesienna lekcja plastyki

Złota polska jesień zagościła na lekcji plastyki w klasie czwartej. W plenerze, w kilkuosobowych grupach uczniowie tworzyli kompozycje jesienne. Wykorzystywali liście, gałęzie, szyszki, kamyki. Wykazali się sporą kreatywnością i zaangażowaniem w tworzeniu oryginalnych dzieł sztuki.

Kinga Andruszkiewicz







Pierwsze lekcje NORDIC WALKING

O tym, jak wiele można zyskać uprawiając jakąkolwiek aktywność fizyczną i jak wiele można stracić nie robiąc niczego wiedzą doskonale nasi uczniowie.
Okres pandemii/nauki zdalnej rozleniwił nas troszeczkę ale wracamy pełni sił, motywacji i pozytywnego nastawienia.
Uczniowie klas ósmych wykorzystali piękną, jesienną pogodę i przeprowadzili pierwszy wspólny trening Nordic Walkig.
Zajęcia okazały się strzałem w dziesiątkę, uczniowie wykazali bardzo dużą dyscyplinę, zainteresowanie a przede wszystkim wykonali solidną pracę fizyczną.

Już niebawem pojawi się artykuł mówiąc o tym, jak opanować sztukę chodzenia z kijkami.

Zapraszamy!
Marcin Zawadzki

Wizyta w Forcie IV

Pojechaliśmy do Fortu IV. Wycieczka nam się bardzo podobała. Zobaczliśmy tam tajemnnicze tunele, starą łazienkę oraz miejsce, gdzie się odbywało kary. Byliśmy również w schronie i widzieliśmy dwie armaty. Najbardziej jednak podobały nam się ciemne, kręte tunele, przez które przechodziliśmy przy blasku pochodni. Super były też stare hełmy i guziki. Po zwiedzaniu świetnie się bawiliśmy uczstnicząc w zabawach na świeżym powietrzu. Śmieszne były żołnierskie przysiady. Na koniec ogrzaliśmy się przy rozpalonym ognisku piecząc kiełbaski.

Pozdrawiamy! Ola i Sandra z kl. IV

WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Sprzątanie Świata na matematyce

W dniach 17-19 miała miejsce 28 ogólnopolska akcja "Sprzątanie Świata -Polska". Co roku każdy z nas produkuje i wyrzuca około 300 kg śmieci. Spora część z nich ląduje w lasach, jeziorach lub po prostu na ulicach. Aby uzmysłowić uczniom potrzebę zredukowania ilości odpadów oraz konieczność ich segregacji i odzysku, a przy okazji ćwiczyć umiejętności matematyczne uzupełniliśmy na lekcjach matematyki kartki z kalendarza. Klasa 4 przy okazji przypomniała sobie rachunki pamięciowe w zakresie 100, klasa 5 zamieniała jednostki długości i masy, a klasa 6 wykonywała działania na ułamkach zwykłych. Efektem rozwiązanych zadań były odpowiednie kolory pojemników do segregacji.

Dorota Makowiecka

ROK SZKOLNY 2020/2021

Akcja - integracja

24 maja 2021, klasa 6 udała się na Starówkę w poszukiwaniu aniołów. Gra miejska została zorganizowana przez Hanię, Halinę i Basię. Nagrodą były lody. Zintegrowaliśmy się znakomicie nawet z naszą patronką. LINK DO GALERII

Beata Wilmanowicz










29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W dniu 31.01.2021 odbył się 29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem „Finał z głową”. W tym roku cel zbiórki na: laryngologię, otolaryngologię i diagnostykę głowy. O godzinie 9:00 na koncie WOŚP było już prawie 43 mln. zł. Na ulice wyszło około 120 tysięcy wolontariuszy z puszkami. Oprócz tego ze względu na pandemię koronawirusa fundację można było wesprzeć w formie elektronicznej wpłacając do e Skarbonki, którą każdy mógł założyć, lub licytując rzeczy na Allegro. ,W Toruniu również były zaplanowane atrakcje można było np.: wziąć udział w szkoleniu z pierwszej pomocy, zdobyć przepis na niedzielny obiad od mistrzów kuchni, pogimnastykować się ze specjalistami i obejrzeć występy zespołów z OPP Dom Harcerza, Młodzieżowego Domu Kultury i Zespołu Szkół Muzycznych. Można było również posłuchać rozmów z wolontariuszami i dowiedzieć się czegoś ciekawego z Młynem Wiedzy. Uczniowie z naszej szkoły równie brali udział w zbiórce pieniędzy. W tym roku WOŚP zebrało 127 495 626 złotych to aż o 12 milionów więcej niż w zeszłym roku. Uczniowie naszej szkoły już trzynasty raz „grali w orkiestrze”. W tym roku zebraliśmy 14.239,63 zł. Najwięcej zebrali Adam z klasy ósmej – 4035,39 i Wiktor z klasy 7A – 2024,27. Ponad tysiąc złotych wpadło do skarbonek Melanii i Ani K. z klasy ósmej. Dziękujemy wszystkim Wolontariuszom!!!

Beata Wilmanowicz

Ciekawostka: od początku całego funkcjonowania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebraliśmy aż 1,3 miliarda zł. Za te pieniądze zostało kupionych ponad 65.200 urządzeń medycznych.

3...2...1... Start! Zaczynamy!

Nasza szkoła przystępuje do nowego projektu Erasmus + pt. „Week Week English”. Wspólnie z uczniami z krajów partnerskich: Bułgarii, Turcji, Włoch i Grecji zamierzamy doskonalić nasze umiejętności językowe i uczyć się języka angielskiego przy użyciu innowacyjnych metod. Dziś mieliśmy okazję poznać naszych zagranicznych kolegów. Z okazji Dni Erasmusa porozmawialiśmy ze sobą na zoomie, zagraliśmy w quiz na temat krajów partnerskich na kahoot!, a na koniec stworzyliśmy chmurę tagów określającą z czym kojarzy nam się projekt Erasmus. Nasze skojarzenia to: happiness, fun, travel, motivation, future, friends. Trzymamy szczególnie kciuki za ‚travel’. Liczymy, że w ciągu 2 lat trwania projektu uda nam się spotkać z nowymi przyjaciółmi na żywo.

Erasmus Team

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI NIE OMINĄŁ NASZEJ SZKOŁY

International Dot Day, to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Nasza kodująca społeczność kolejny raz dołączyła do 16 milionów uczestników z ponad 183 krajów, aby zaistnieć w tym globalnym wydarzeniu. Powstały u nas wyjątkowe i niepowtarzalne dzieła sztuki. Uprawialiśmy również malarstwo chodnikowe. Zapraszam do obejrzenia naszej galerii sfotografowanych prac i podziwiania dyplomu, jaki otrzymaliśmy za naszą aktywność.

fotogaleria: Dzień Kropki

The Dot - Kropka film z okazji Światowego Dnia Kropki (International Dot Day)

Koordynator wydarzenia Beata Wilmanowicz

------- ROK SZKOLNY 2019/2020 -------

Pokój zagadek

W tym roku obchodzimy 100 lecie odzyskania przez Toruń niepodległości. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły poznawali historię Torunia w pokoju zagadek. Na drzwiach jednej z sal lekcyjnych, zamienionej w pokój zagadek, umieszczona była informacja, że szkoła zakupiła „czasozmieniacze”, które pozwolą „przenieść się w przeszłość”. Po przekroczeniu progu sali uczniowie za pomocą owych „czasozmieniaczy” w wyobraźni przenieśli się na plac przed Dworcem Miasto, do dnia 18 stycznia 1920 roku. Mieli uczestniczyć w powitaniu wojsk polskich, które przyjadą pociągami do Torunia. Niestety pociągi nie nadjechały, nie było też mieszkańców witających żołnierzy. Nie wiadomo, co się stało. Aby przywrócić prawdziwy bieg historii uczniowie musieli znaleźć klucz „wędrując” w przeszłości i rozwiązując zagadki związane z dziejami Torunia. By tego dokonać musieli wykazać się sprytem, rozwagą i wiedzą, ale też umiejętnością pracy w zespole. Uczniowie znaleźli klucz i bieg historii na szczęście został przywrócony. Najszybciej klucz do niepodległości Torunia odnaleźli uczniowie klasy 5 i to oni otrzymali nagrodę - talon na popołudnie z niespodzianką.

Jolanta Kola

Z wizytą w przedszkolu „Jacek i Agatka”

17 stycznia 2020r. w kaszczorkowym przedszkolu „Jacek i Agatka” odbyła się uroczystość z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski, w której udział wzięła m.in. dyrektor naszej szkoły. Przedszkolaki, a wkrótce może nasi uczniowie, zaprezentowały postawę patriotyczną i przygotowały wspaniałe przedstawienie o toruńskich piernikach. W kolorowych strojach, z tańcem i śpiewem prezentowały się przepięknie. Doceniali to zaproszeni na uroczystość goście. Były pochwały, wzruszenie, uśmiech i gromkie brawa.

W podziękowaniu za zaproszenie i w dowód uznania dyrektor naszej szkoły wręczyła przedszkolakom książkę o patronce Elżbiecie Zawackiej oraz słodkości. Gratulujemy przedsięwzięcia i czekamy na Was we wrześniu. Do zobaczenia!

-->FOTORELACJA<--

Godzina Kodowania

Od 9 do 18 grudnia 2019 wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział podczas lekcji informatyki w Godzinie Kodowania.
Godzina Kodowania (The Hour of Code), organizowana na całym świecie w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej, jest największą inicjatywę edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata.
Łamigłówki udostępniane w ramach Godziny Kodowania są wciągającym wprowadzeniem do programowania. Autorzy zadań co roku przygotowują ciekawe wyzwania, m.in: tworzenie układu tanecznego, świata Minecraftu lub Gwiezdnych Wojen po jazdę figurowa z Anną i Elzą z Krainy Lodu.
Zabawa podczas kodowania takich zadań jest gwarantowana :-)
Zachęcam wszystkich do pokonywania kolejnych etapów zadań – rodzice na pewno pozwolą na taką aktywność przy komputerze!

Honorata Herman-Meler

WARSZTATY HISTORYCZNE

22.11.2019 uczestniczyliśmy w warsztatach historycznych organizowanych przez Dwór Artusa oraz Fundację gen. Elżbiety Zawackiej.
Zajęcia zaczęły się o godzinie 10:00. Prowadziła je młoda pani która przedstawiła się jako historyczka, badająca wydarzenia oraz miejsca, związane ze zbrodnią pomorską. - No właśnie… czym jest zbrodnia pomorska? – zapytała. Wtedy nie wiedziałem o niej prawie nic. Pani poprosiła, żebyśmy zaznaczyli na strzałce zaznaczonej na ścianie nasz poziom wiedzy o tym zdarzeniu. Dała nam do tego kartki przylepne. Przylepiłem jedną z nich prawie na samym dole strzałki. Większość osób zrobiła dokładnie jak ja. Wtedy, gdy pani znała już nasz poziom wiedzy, wiedziała co z nami zrobić.
Pracowaliśmy przy trzech stołach; każdy zajmował się innym aspektem tego piekła. Dostaliśmy materiały: zdjęcia, sprawozdania, teksty oraz reportaże i wypowiedzi świadków lub osób zamieszanych. Okazało się, że zbrodnia pomorska to jedna wielka rzeź! Łącznie prawie sto tysięcy ofiar! A wszystkim tym zajmowały się tylko dwie lub trzy organizacje.

Adam Sobociński

WYCIECZKA DO MUZEUM HISTORII TORUNIA

W środę 13 listopada razem z panią Kingą i panią Martą pojechaliśmy do Muzeum Historii Torunia. Podzieleni na dwie, grupy oglądaliśmy seans oraz wystawę. Film był bardzo ciekawy – przedstawiał historię naszego miasta na osi czasu. W muzeum dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o Toruniu. Wycieczkę uważam za bardzo udaną.

Maria Krogolewska

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE

W świetlicy szkolnej spędzamy czas przed lekcjami i po lekcjach. Kiedy jesteśmy na dworze, gramy w piłkę nożną, koszykówkę, ringo, w zbijaka, bawimy się w berka i rozmawiamy. Ostatnio budowaliśmy miasto dla ślimaków tzw. Ślimakowo (żaden ślimak nie ucierpiał). Kiedy jest chłodno lub pada deszcz robimy kino świetlicowe, konstruujemy samoloty z papieru, gramy w tenisa stołowego, budujemy z klocków zamki, gramy w planszówki, rysujemy i odrabiamy lekcje. W pracowni komputerowej czasami gramy w gry, a czasami rysujemy w Paincie, a nawet uczymy się bezzwrokowego pisania na klawiaturze czyli bez patrzenia! Ostatnio, dzięki składkom naszych rodziców do świetlicy zostały zakupione nowe gry: koło fortuny, „łap i rzuć” i „jestem pionkiem w grze”. Lubimy świetlicę, bo są fajni nauczyciele, którzy ją prowadzą, możemy poznać tutaj uczniów z innych klas, a każdego dnia coś innego się dzieje.

Tymon Szóstak, Szymon Sojka i Bartek Kociński

Tutaj FOTORELACJA z zajęć świetlicowych

Uczta Bogów Olimpijskich

W naszej klasie 5 odbyła się uczta bogów olimpijskich na lekcji historii. Każdy był przebrany za jednego z wybranych przez siebie bogów. Na naszej uczcie były greckie potrawy zrobione przez osoby z naszej klasy. W połowie uczty trzy osoby przeszły się po klasach i opowiedziały o atmosferze greckiej, która panuje w naszej klasie. Potem czytaliśmy mity o bogach olimpijskich. Najwięcej osób przebrało się za Posejdona, który był opiekunem żeglarzy i rybaków oraz bratem Zeusa. Uczta była udana. Wszystkim smakowały potrawy greckie i podobały się przebrania. Każdy z nas poczuł się jakby był w starożytnej Grecji.

Amelia Wojciechowska
Klasa 5

Wycieczka do Muzeum Etnograficznego

W zeszłym tygodniu pani zabrała nas do Muzeum Etnograficznego. Jechaliśmy tramwajem razem z naszą klasą, aż w końcu dojechaliśmy na miejsce. W muzeum byliśmy tylko przez chwilę, ponieważ na zajęcia poszliśmy do parku etnograficznego. Tam pani mówiła nam o wielu rzeczach, w tym o życiu w dawnych czasach. Potem poszliśmy z klasą do 200 - stu letniej chaty, w której przewodniczka przeczytała nam bajkę o wilku i chlebie. Następnie obeszliśmy całe gospodarstwo wraz z wioską. Na końcu wioski był piec do chleba. Dowiedzieliśmy się, że w dawnych czasach chleb wypiekany był dla całej rodziny i robiony raz na tydzień albo raz na miesiąc. Żeby chleb urósł potrzebne jest: ciepło, ciemno i musi być cicho. Potem Pani dała nam świeży, przepyszny chleb. Na końcu poszliśmy do muzeum kupić pamiątki z wycieczki. Gdy wróciliśmy mieliśmy dalej lekcje.
Wycieczka była super. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo ciekawostek.

Wojtek Karpiński i Piotrek Nosek

Wycieczka do Muzeum Etnograficznego

W zeszłym tygodniu pani zabrała nas do Muzeum Etnograficznego. Jechaliśmy tramwajem razem z naszą klasą, aż w końcu dojechaliśmy na miejsce. W muzeum byliśmy tylko przez chwilę, ponieważ na zajęcia poszliśmy do parku etnograficznego. Tam pani mówiła nam o wielu rzeczach, w tym o życiu w dawnych czasach. Potem poszliśmy z klasą do 200 - stu letniej chaty, w której przewodniczka przeczytała nam bajkę o wilku i chlebie. Następnie obeszliśmy całe gospodarstwo wraz z wioską. Na końcu wioski był piec do chleba.

Dowiedzieliśmy się, że w dawnych czasach chleb wypiekany był dla całej rodziny i robiony raz na tydzień albo raz na miesiąc. Żeby chleb urósł potrzebne jest: ciepło, ciemno i musi być cicho. Potem Pani dała nam świeży, przepyszny chleb. Na końcu poszliśmy do muzeum kupić pamiątki z wycieczki. Gdy wróciliśmy mieliśmy dalej lekcje. Wycieczka była super. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo ciekawostek.

Wojtek Karpiński i Piotrek Nosek



Zjednoczone Królestwo bez tajemnic

W ramach zajeć rozwijających zdolnosci i uzdolnienia, podczas których poznajemy kulturę krajów anglojęzycznych uczniowie klasy VII przygotowali i zaprezentowali projekt multimedialny dotyczący Zjednoczonego Królestwa.

Prezentacja przyniosła nam wiele informacji na temat historii i życia współczesnego krajów Zjednoczonego Królestwa, a także okraszona była wieloma ciekawostkami. Wisienką na torcie była obecność wśród nas Strażnika Gwardii Królowej, która spowodowała niemałe zamieszanie i błysk fleszy wśród odbiorców.
A oto główni bohaterowie -->

Dariusz Mazurowski

Chemicznie-magicznie

W dniu 10.09.2019, wraz z klasą drugą, wybraliśmy się na wycieczkę do Kamienicy Alchemika. Pojechaliśmy tam tramwajem. Potem poszliśmy kawałek pieszo. Weszliśmy do środka i się rozebraliśmy. Potem pan zaprowadził nas do sali. Tam usiedliśmy w parach przy stołach. Zrobiliśmy: niebieską wodę, różową substancję i mini wulkan. Ten wulkan nawet trochę wybuchł! Dowiedzieliśmy się, że woda nazywa się inaczej H2O. Przed wykonaniem doświadczenia z wulkanem Pan wysypał na folię pomarańczowy proszek i potem zgasił światło i włożyliśmy tą folię pod ogień. Wtedy proszek zaczął wystrzelać jak popcorn. Gdy już przestało to się dziać to wtedy Pan zapalił światło. Okazało się wtedy, że proszek zmienił kolor na ciemnozielony. Wszystko to było bardzo fajne i ciekawe. Bardzo byśmy chcieli jeszcze tam wrócić.

Jan Lewandowski i Kuba Światowiak z kl. III


------------------ ROK SZKOLNY 2018/2019 ------------------

URODZINOWY TORT PANA MONIUSZKI

W środę 22 maja uczniowie klasy pierwszej i drugiej brali udział w audycji muzycznej “URODZINOWY TORT PANA MONIUSZKI” z udziałem trzech muzyków oraz animatora z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Z okazji przypadającej w tym roku 200.rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, uczniowie mieli możliwość wysłuchania najbardziej znanych utworów kompozytora oraz poznania jego twórczości.

Kinga Andruszkiewicz



Lekcja angielskiego w klasie VI

Hi, my name is Adam. I would like to describe one of our English lessons. At the very beginning, we were informed that two classmates had prepared a human body quiz for us. Of course, we were most pleased to hear that there would be prizes.
They hung sixteen envelopes on the board. There was one part of the body in each envelope (fortunately, drawn on paper). There was also information.
The girls, who had prepared a quiz, explained to us, that everyone would go to the board and choose one envelope.
And then a quiz about the human body began. It was very funny because a few of my colleagues thought that the "brain" was "intestines". For every good answer, we got a sweet reward. When there were no more envelopes (but fortunately there were candies) everyone was given a "consolation" reward. I've learned a few interesting facts about human body. That's probably all I wanted to tell you.
Thank you for devoting some time to read my story.

Adam Sobociński z klasy VI

Tutaj FOTORELACJA z zajęć

Wycieczka do Muzeum Piernika

Ostatnio byliśmy z klasą na wycieczce w Muzeum Piernika w Toruniu. Najpierw robiliśmy pierniki z tajnej receptury. Musieliśmy mocno ugniatać ciasto i natrzeć je mąką, żeby się nie kleiło. Potem je rozwałkowaliśmy i wkładaliśmy do foremek. W czasie kiedy mieliśmy przerwę Mistrz upiekł nasze pierniki. Po przerwie poszliśmy zwiedzać muzeum. Dowiedzieliśmy się jakie przyprawy używane były do pierników i skąd pochodziły. Wycieczka bardzo mi się podobała i mógłbym ją polecić moim znajomym.

Piotr Nosek, kl. II

Kosmiczna podróż uczniów klasy 6

Mieszkamy na planecie Ziemi, która jest jedną z planet Układu Słonecznego, czyli wraz z innymi planetami krąży dookoła gwiazdy zwanej przez nas Słońcem. Słońce to jedna z gwiazd, które znajdują się w galaktyce zwanej Drogą Mleczną. Droga Mleczna wraz z pięćdziesięcioma innymi galaktykami tworzy Grupę Lokalną. A to jeszcze nie koniec Wszechświata. Uczniowie klasy 6 postanowili na początek zgłębić tajemnice Układu Słonecznego, a następnie podzielić się swoją wiedzą z innymi uczniami. W tym celu wykonali gry planszowe i karciane, bo jak wiadomo, nauka najlepiej wchodzi do głowy podczas pracy zespołowej i wspólnej zabawy. W tworzenie gier uczniowie włożyli mnóstwo pracy, ale za to w czasie gry było dużo emocji i śmiechu. Gdybyście i Wy mieli ochotę na małą podróż kosmiczną poproście ich, żeby z Wami zagrali.

Jolanta Kola

Czy bagietka może pachnieć słodką pomarańczą?

Dla uczestników warsztatów chemicznych w świetlicy odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – oczywiście, że tak! Ponieważ bagietka to sprzęt laboratoryjny, o kształcie prostego pręta szklanego, którego używaliśmy do mieszania bazy mydlanej z barwnikami i olejkiem eterycznym o zapachu słodkiej pomarańczy. Wszystko to mieszaliśmy w zlewkach czyli naczyniach przypominających szklanki z dzióbkiem.
Co z tego powstało? – pachnące kolorowe mydełka, których tworzenie sprawiło nam wiele radości. Mieszaliśmy kolory, dodawaliśmy zapach, wlewaliśmy do foremek. Potem je pięknie zapakowaliśmy i sprzedaliśmy, a pieniądze zostały przekazane na produkcję filmu o naszej patronce - „Emisariuszka”.

Honorata Herman-Meler


EuroWeek











fotorelacja - nowe zdjecia













Czytamy książki w świetlicy szkolnej

Tymon z klasy II jest znanym szkolnym czytelnikiem. Przed feriami opowiedział mi o książce "Tonja z Glimmerdalen" autorstwa Marii Parr, okrzykniętej nową Astrid Lindgren.

Zainteresowany jego opowieścią pożyczyłem książkę od Tymona i całe ferie wraz z rodziną, wieczorami czytaliśmy Tonję. Jesteśmy zachwyceni książką. Dzisiaj na świetlicy rozpoczęliśmy głośne czytanie tej książki. Pierwsze wrażenia dzieci były wyśmienite. Tymon zgodził się opowiedzieć nam o książce. Zobaczcie, posłuchajcie i czytajcie



Krzysztof Maruszak

"Having fun helps learnig"

W klasach piątych pierwsze lekcje angielskiego po feriach upłynęły w duchu rywalizacji. Uczniowie przygotowali quizy sprawdzające wiedzę o sławnych osobach. Wszyscy z zapałem walczyli o cenne punkty, szlifując jednocześnie tworzenie pytań i odpowiedzi w języku angielskim. Quizy Ingi były przygotowane w aplikacji Kahoot - do ich rozwiązania potrzebowaliśmy telefonów komórkowych. Okrzyki zwycięstwa niosły się po całej szkole, lecz emocje towarzyszące grze trudno było opanować :)

Tutaj FOTORELACJA z zajęć



Anteta Zaustowicz

Uczymy się wzajemnie

Mówi się, że programowanie to kompetencja przyszłości. W naszej szkole uczymy się go od pierwszej klasy. Szczególnie cieszy mnie to, że uczniowie chcą wzajemnie wspierać się w tej nauce.
Zosia Chojecka podjęła wyzwanie - przeprowadziła lekcję programowania blokowego dla swoich kolegów i koleżanek w klasie pierwszej. Wykorzystała do tego swojego robota Verniego i oprogramowanie na tablecie. Zaprezentowała co potrafi jej robot i jak się go programuje. Każdy z uczestnitów zajęć mógł sam spróbować swoich sił w tworzeniu kodu. Emocji było sporo, nie wszystko od razu wychodziło, ale przy wsparciu zespołu każdy wykonał zadanie.

Reflekcje uczniów:
"Było trochę trudno, ale było fajnie. Najbardziej podobało mi się, że mogłam prowadzić lekcję i jednocześnie pobawić się z kolegami i koleżankami z klasy. Pokazałam im co potrafi mój robot Verni. Trochę trudne było pokazanie jak mój robot gra w piłkę, ponieważ zawsze boję się, że źle ustawię piłkę i nie zadziała." Zosia

"Podobała mi się lekcja, jak Zosia pokazała swojego robota. Zdziwiło mnie to, że on potrafi mówić! Z pomocą Zosi łatwo było go zaprogramować." Julka

Tutaj FOTORELACJA z zajęć

Honorata Herman-Meler

Lego Boost w świetlicy

Dzięki naszej uczennicy Zosi z klasy 1, na świetlicy, mogliśmy gościć robota Vernie, z zestawu Lego Boost. Zosia zademonstrowała nam jeo umiejętności. Potrafi wykrywać kolor, ruch i odległość.
Krzysztof Maruszak





Programujemy roboty

Ozoboty, to małe elektroniczne urządzenia, które poruszają się samodzielnie po wytyczonych trasach przez uczniów wykonując zadania tj. "jedź prosto", "jedź wolniej" "skręć w lewo", "zawróć" itd. Ozoboty w prosty sposób umożliwiają poznanie świata robotów poprzez tworzenie tras i pętli. Zabiera uczniów w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej.
Ozoboty nie są nowością w naszej szkole, ale lekcje programowania nabrały innego wymiaru dzięki drewnianym puzzlom, które pozwalają szybciej budować skomplikowane trasy.

Tutaj FOTORELACJA z zajęć w różnych klasach

Honorata Herman-Meler

Dzień tolerancji

W dniu 15 listopada 2018 klasa 2 przygotowała występ o tolerancji pod tytułem „Brzydkie kaczątko”. Wystąpili w nim między innymi: brzydkie kaczątko, łabędzie, kaczka z kaczątkami, kot, pies, kura oraz dzieci. Przedstawienie opowiada historię kaczątka, które jako ostatnie wykluło się z jajka i różni się od pozostałych kaczątek. Ponieważ czuje się niechciane, wyrusza w podróż. Dociera do jeziora, po którym pływały łabędzie. Następnego dnia łabędzie odleciały, a kaczątko zamarzło. Bawiące się dzieci zauważyły je i uratowały. Kilka miesięcy później kaczątko wyrosło na pięknego łabędzia. Wyruszył więc nad jezioro szukając innych łabędzi. Żaba powiedziała mu, że nie długo przylecą. Kiedy to nastąpiło dołączył do nich i wreszcie był szczęśliwy. Występ chyba wszystkim się podobał bo nagrodzili nas brawami.

Dziękujemy!

Wojtek Karpiński kl. II

Wycieczka do Warszawy klas 7 i 8

W ramach 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę klasa 7 i 8 pojechały na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zwiedzaliśmy je za pomocą audiogauidów , gdzie przy danych ekspozycjach wysłuchaliśmy 1000 lat dziejów Żydów w Polsce, dowiedzieliśmy się o ich pochodzeniu, życiu, tradycjach i historii. Muzeum to zrobiło na nas bardzo duże wrażenie. Następnie udaliśmy się do Sejmu, gdzie dowiedzieliśmy się jak obradują politycy, jaki jest ich układ w sejmie, jak funkcjonuje sejm. Na koniec obejrzeliśmy niesamowity spektakl w Teatrze Roma pt. "Piloci". Był to musical inspirowany wydarzeniami historycznymi z lat 30. i 40. ubiegłego wieku, przede wszystkim związanymi z Bitwą o Anglię. To także pełna emocji opowieść o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową, o wielkim uczuciu łączącym Jana, młodego polskiego lotnika i Ninę, warszawską aktorkę kabaretową i piosenkarkę.

Dorota Makowiecka FOTORELACJA: TUTAJ

Dzień Chłopaka w klasie 6

Z okazji Dnia Chłopaka, dziewczyny w raz z rodzicami zaprosiły chłopaków z klasy 6 na ognisko z niespodziankami. Były przepyszne kiełbaski i pieczony chleb. Chłopcy otrzymali niespodzianki z okazji ich święta. Pani Dorota Barczykowska, mama Zuzi zorganizowała szereg gier integrujących klasę, było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Piękna okolica ujścia rzeki Drwęcy i słoneczna pogoda wprawiły nas w niesamowity nastrój.

Dorota Makowiecka

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września po raz kolejny odbył się w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day). Jest to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września, wtedy to szkoły z różnych stron świata uczestniczą w tym wydarzeniu. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie młodsi uczniowie, w tym roku szkolnym byli to uczniowie z klasy 6.Tworzyli oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni byli w losy i przepytywali młodszych i starszych kolegów oraz dorosłych.

Dorota Makowiecka

Uczta bogów greckich w klasie Vb

Na historii mieliśmy ucztę bogów greckich. Gdy nadszedł czas na ucztę, złączyliśmy stoły, położyliśmy na nich duży zielony obrus oraz rozłożyliśmy najróżniejsze potrawy i słodycze, np. sałatkę grecką, szaszłyki z oliwek i fety, chałwę i oczywiście ambrozję.
Prawie każdy był przebrany za jakiegoś boga . Na znak pani Marty rozpoczęła się uczta. Potrawy zniknęły w mgnieniu oka, lecz uczta trwała prawie do końca lekcji.

Podczas uczty rozmawialiśmy o historiach bóstw, za które byliśmy przebrani. Następnie osoby, które miały ochotę zaprezentować się na forum klasy opowiadały o postaci, za którą się przebrały, w taki sposób, aby reszta klasy mogła zgadnąć, o kogo chodzi.
Podsumowując: To była najpyszniejsza lekcja historii na świecie!

Franek Fasula z Vb




Uczta bogów greckich w klasie Va

Spotkanie dyrektorów szkół partnerskich i koordynatorów projektu Erasmus+

EUROWEEK Wrzesień 2018

Jak słoneczko wyszło, to my też, ale nadal intensywnie pracujac.

Za oknem deszcz, brak Wi-Fi i zasięgu nie pozbawily nas świetnego humoru. Zajecia od 9.00 do 22.00 z przerwami na posilki, a mimo to, niektorzy są tu już czwarty raz.

Pozdrawiamy z Lądku Zdrój - uczniowie klas 6-8 z opiekunami.




----------------------------- 2017/2018 -----------------------------

Zajęcia, które się pamięta

Uczniowie na zakończenie koła matematycznego zbudowali z papierowych rolek szkielet kopuły geodezyjnej. Była to niezwykła praca zespołowa, liczyła się precyzją, dobry podział zadań i zgranie. Dzięki temu powstała bardzo mocna a jednocześnie bardzo lekka budowla wzniesiona na półsferycznym ażurowym szkielecie pięcio- lub sześciokątów podzielonych na trójkąty, Trójkąt jest jedynym sztywnym wielokątem, a zastosowany jako element strukturalny pozwala stworzyć wytrzymałą i samonośną, czyli nie wymagającą wewnętrznych podpór, konstrukcję.

Dorota Makowiecka

Warsztaty przyrodnicze

15 czerwca klasa IVa wybrała się na warsztaty przyrodnicze na Barbarkę. Zanim czwartaki zaczęły pochłaniać wiedzę przyrodniczą, najpierw rozkoszowały się „wolnym czasem” na łonie natury… Dzieci zjadły pożywne śniadanko, posiliły się pysznymi czereśniami oraz spożytkowały swoje niezniszczalne pokłady energii na placu zabaw, a także w czasie gry w tzw. „kręconkę”. Po przyjemnościach nadszedł czas na naukę… Przesympatyczny Pan oprowadził nas po lesie i pokazał wiele ciekawych gatunków drzew i krzewów, bardzo interesująco również o nich opowiadał. Była to dla nas cenna lekcja przyrody.

Anita Popowska

Zajęcia na Wydziale Chemii UMK

8 czerwca wybraliśmy się, razem z Panią Anitą, na Wydział Chemii UMK, aby trochę poeksperymentować i spojrzeć na chemię z nieco innej perspektywy, niż dotychczas. Zanim weszliśmy do laboratorium, musieliśmy założyć fartuchy. Następnie zajęliśmy przygotowane dla nas stanowiska pracy. Znajdowały się na nich odczynniki chemiczne, szkło i sprzęt laboratoryjny. Zajęcia poprowadzili dla nas przesympatyczni pracownicy Wydziału Chemii UMK. Wiele zagadnień, które pojawiły się na warsztatach, było nam znanych z lekcji pani Anity, naszej nauczycielki chemii, dzięki czemu mogliśmy pochwalić się swoją wiedzą. W czasie tych zajęć przeprowadziliśmy kilka ciekawych doświadczeń. Warsztaty chemiczne bardzo nam się podobały i z niecierpliwością czekamy na następne.

Anna Kondej kl. VII
Anita Popowska

Wycieczka do Poznania

21 maja 2018 odbyła się wycieczka do Poznania. Odbyliśmy spacer po Ostrowie Tumskim i Starym Mieście, podczas którego zobaczyliśmy: miejsca związane z początkami Państwa Polskiego (Katedra na Ostrowie Tumskim), rynek, renesansowy ratusz – pokaz koziołków, pomnik bamberki, barokową farę. Następnie udaliśmy się do ZOO – podczas spaceru po ogrodzie zoologicznym zobaczyliśmy m.in. tygrysy, żyrafy, nosorożce, odwiedziliśmy Motylarnię i Słoniarnię. Na zakończenie spotkała nas największa atrakcja a mianowicie najnowocześniejszy i największy wodny kompleks rekreacyjno-sportowy w Polsce, wykorzystujący naturalne wody termalne, położony nad brzegiem jeziora Maltańskiego, w samym centrum Poznania. Na obszarze 6 ha znajduje się 18 basenów sportowych i rekreacyjnych o całkowitej powierzchni lustra wody 5000 m2. Pełni wrażeń wróciliśmy do Torunia.

Dorota Makowiecka

ALE CHEMIA!

Nareszcie doczekaliśmy się pracowni chemicznej z prawdziwego zdarzenia. Nasza sala jest wyposażona w długo wyczekiwane przez nas wszystkich dygestorium, mnóstwo odczynników chemicznych, spory zasób szkła i sprzętu laboratoryjnego. Teraz uczniowie klasy VII zamieniają się w „małych chemików”, eksperymentując i wymyślając doświadczenia, które bawią, a jednocześnie uczą.

Anita Popowska








„Najlepsi gracze na świecie”

W marcu 2018 uczniowie klasy IVa uczestniczyli w badaniach dotyczących wpływu gier na rozwój wyobraźni twórczej i myślenia. Zajęcia były prowadzone przez studentkę V roku Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych, panią Kasię. W czasie badań dzieci miały okazję zagrać w gry stworzone przez studentkę. Były to m.in. „Kłopoty żabki”, „Skarby z kosmosu”, „(Nie)potrzebne”. Wszystkie gry bardzo się dzieciom podobały, świetnie się przy nich bawiły. W czasie zajęć czwartoklasiści ujawnili swoje zdolności twórczego myślenia oraz udowodnili, że posiadają niesamowitą wyobraźnię. Na zakończenie badań uczniowie otrzymali od autorki gier dyplom „Najlepsi gracze na świecie”. Pani Kasiu, bardzo dziękujemy za miło spędzony z Panią czas.

Anita Popowska

Wiosenne żonkile

27 marca 2018 uczniowie klas 4a i 4b uczestniczyli w zajęciach plastycznych w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka. Techniką kolażu wykonaliśmy prace, na których widniały wiosenne żonkile. Kolaż to technika artystyczna polegająca na łączeniu różnych materiałów i tworzyw. To były ciekawe zajęcia, na których powstały wyjątkowe prace.

Blanka i Pola z IVb


Dzień Kobiet w IVa

8 marca 2018 klasa IVa obchodziła Dzień Kobiet. Tego dnia chłopcy przygotowali dla swoich pań mnóstwo niespodzianek. Były to m.in. kwiaty i słodkie upominki. Ponadto dżentelmeni z klasy IVa przygotowali mały poczęstunek, którym dziewczynki były zachwycone. Chłopcy spisali się na medal! Na koniec uroczystości nasza sala zamieniła się w „minisalon kosmetyczny”, w którym dziewczęta mogły zaszaleć. Niektóre z nich zażyczyły sobie makijaż, inne malowanie paznokci, a jeszcze inne - również odświętną fryzurę. Jak się jednak okazało, nasz „minisalon kosmetyczny” stał się największą atrakcją dla… chłopców. Dziewczęta wykonały panom makijaż, pomalowały paznokcie i wyczarowały bajeczne fryzury na ich głowach. Śmiechu było co niemiara!

Anita Popowska

Świątecznie…

Nasionka owsa i rzeżuchy wykiełkowały. Wraz ze zrobionymi przez nas kurczaczkami ozdobią stoły w naszych domach. Uczniowie klasy I życzą wszystkim spokojnych świąt, no i oczywiście …bogatego zajączka.
Beata Kowalska





KARTKI DLA ZUZI

Klasy I-III odbyły niedawno praktyczną lekcję życzliwości… Pod okiem wychowawców napisały życzenia urodzinowe dla ciężko chorej koleżanki. Każdy uczeń życzył jej przede wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia. Marzeniem dziewczynki było otrzymanie jak najwięcej urodzinowych kartek. Mamy nadzieję, że choć troszeczkę przyczyniliśmy się do spełnienia tego marzenia.
Beata Kowalska



Wiosenny ogródek klasy I

Nadejście kalendarzowej wiosny klasa I uczciła założeniem mini ogródeczka. Każdy uczeń własnoręcznie nasypał ziemi do doniczki i posiał nasionka żyta lub rzeżuchy. Następnie nasionka podlaliśmy i odstawiliśmy w ciepłe, nasłonecznione miejsce. Ciekawe, co nam wyrośnie?
Beata Kowalska



Tworzymy własne książki

Book titled 'Moja szkoła' Read this free book made on StoryJumper

Story Jumper to program on-line, który pozwala na stworzenie własnej książki. Daje możliwość sprawdzenia się jako pisarz, ilustrator a nawet lektor. Uczniowie na lekcjach informatyki mieli okazję tego doświadczyć, powstało wiele książek. Zobaczcie jaką książkę stworzyła Melania Dąbrowska z klasy V. Życzę miłej lektury!

Honorata Herman-Meler

109. rocznica urodzin gen. Elżbiety Zawackiej

19 marca klasa I pojechała na cmentarz św. Jerzego, gdzie znajduje się grób naszej patronki- gen. ElżbietyZawackiej. Tego dnia przypada rocznica Jej urodzin, toteż w imieniu całej szkolnej społeczności najmłodsi uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Wysłuchali również opowieści o bohaterskiej „ZO”, poznając niezwykłą historię Jej życia.

Beata Kowalska






Uczniowie klasy VII na forum zawodowców

Dnia 16.03 uczniowie klasy VII w ramach doradctwazawodowego uczestniczyli w II toruńskim forum zawodowców, na którym prezentowały się szkoły branżowe i techniczne. Była to świetna okazja do zapoznania się z lokalną bazą szkół ponadpodstawowych, rozmów ze starszymi kolegami, a także podpatrzenia warsztatu pracy niektórych specjalistów zawodowych.
Uczestnictwo w forum bardzo się przydało, zwłaszcza, że przed siódmoklasistami wkrótce ważne decyzje- wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Już zadeklarowali swoją obecność na forum w przyszłym roku.

Beata Kowalska













ERASMUS+ WIZYTA NA SŁOWACJI

Nasze wrażenia z wyjazdu



Erasmus+ - Spacer po szkole goszczącej nas na Słowacji



Erasmus+ - Występy uczniów szkoły goszczącej



Składamy podpisy w księdze pamiątkowej



Formal reception at the Mayor in the Town Hall



Powitanie uczestników projektu przez dyrektora szkoły



EUROWEEK

an interview by Niko, Tobias




an interview by Ania, Marianka, Ola, Agata




an interview by Aniela, Misia, Natalka, Hania




EuroWeek Talent show class 7




EuroWeek Talent show class 4-6




EuroWeek dzień 2




EuroWeek dzień 1 klasa 4




EuroWeek dzień 1 klasa 7




EuroWeek powitanie




Świetlica uczy się programowania

Wszyscy uczymy się najlepiej poprzez zabawę, bezwiednie. Tak też nasi uczniowie na świetlicy są wprowadzani w tajniki kodu. Uczymy się programować przez zabawę. Dzieci mają świetną rozrywkę, a przy okazji uczą się programować

Uczymy się ratować

Dnia 30 stycznia naszą szkołę odwiedził ratownik medyczny. Uczył nas, jak pomagać osobom w różnych sytuacjach. Gdy ktoś zakrztusi się, trzeba dłonią w kształcie łopatki uderzyć go w plecy pomiędzy łopatkami, pochylić go do przodu i zachęcić do kaszlu. Gdy ktoś leży nieprzytomny, lepiej samemu do niego nie podchodzić, tylko zawołać dorosłego. Bardzo podobały mi się te zajęcia.
Helenka Gadomska z klasy 2








Stwórzmy drużynę Sieciaków!

6 lutego 2018 zapraszam wszystkich chętnych do przebrania się za Sieciaków. W tym dniu odbędzie się sesja fotograficzna z udziałem przebranych uczniów. Zapraszam serdecznie! Honorata Herman-Meler ps. Na zdjęciu drużyna Sieciaków z 2013 roku :)







Vernie w świetlicy

W czwartek 18.01 świetlicę odiwedził Vernie - robot przyniesiony przez tatę Tymona z klasy I. Tymon wraz z tata zaprezentowali możliwości jakie posiada robot. Dowiedzieliśmy sie jak można go zaprogramować, w jakie interakcje z użytkownikiem on wchodzi, na jakie komendy reaguje. Dzieci zobaczyły, że programowanmie, którego doświadczyły na informatyce, jest tym samym co programowanie Verniego.

Informacja zwrotna po zajęciach z Vernie od Zuzi z kl. III
Robot, którego zrobił Tymon z klasy I miał na imię Vernie. Robot był super, umie pierdzieć, powiedzieć "Jak masz na imię". MOżna go zaprogramować. Robot moim zdaniem jest super.
Zuzia



Nowe komputery w pracowni!

Od dziś (10.01.2018) w naszej pracowni pracuje 9 nowiutkich komputerów! Dzięki dotacji z Urzędu Miasta Torunia nasza pracownia znowu jest nowoczesna. Za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
Uczniowie 4a mieli dziś szczęście pracować na nich jako pierwsi:)
Honorta Herman-Meler



Prosto z Betlejem

Dzisiaj drużynowa 158 Toruńskiej Drużyny Harcerskiej "Wataha", przyniosła do szkoły Światełko Betlejemskie, które otrzymali od harcerzy słowackich. Światło to rozpoczęło swoją drogę w Betlejem i wędruje po całym świecie.
Krzysztof Maruszak

Misie w naszej szkole

21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Misia. Z tej okazji przybyły do nas najróżniejsze pluszaki: małe, duże, stare i te zupełnie nowe. Zrobiliśmy sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia.
Najmłodsi poznali historię pluszowego misa, były zawody sportowe i quiz wiedzy. Słuchaliśmy „misiowych przebojów”, oglądaliśmy bajki z misiami w rolach głównych. Tradycyjnie już odbyły się


wybory największego i najmniejszego misia. Dzień upłynął nam miło i kolorowo.
Beata Kowalska


Makulatura

Pierwsza zbiórka za nami i to z wielkim sukcesem. Zebraliśmy 1084,5 kg makulatury, czyli ponad tonę.
Zaangażowanie przeszło wszelkie oczekiwania za co duże podziękowania dla wszystkim uczniów i rodziców. Następna zbiórka już 20 grudnia.
Zbierajcie dalej :)

„Nie każdy z nas jest taki sam, ale każdy jest człowiekiem”

W dniach 13-17 listopada w naszym mieście obchodziliśmy II Toruński Tydzień Tolerancji. W tym czasie w klasach I-VII pedagog szkolny przeprowadził zajęcia profilaktyczne dotyczące tolerancji i szacunku. Oparte one były na opowiadaniach o przygodach chłopca Innego, poznającego dzieci różnych narodowości. Bohaterowie opowiadali o swoich problemach i przeżyciach wynikających z bycia innym. Uczniowie definiowali przejawy nietolerancji, ich przyczyny i skutki. Dzieci wykonały plakaty promujące bycie tolerancyjnym. W kl. V-VII za pomocą „burzy mózgów” uczniowie stworzyli definicję tolerancji. Odbyła się dyskusja na temat przyczyn nietolerancji wobec różnych odmienności oraz możliwości zmiany złego nastawienia ludzi wobec nich. Wspólnie układaliśmy dekalog człowieka tolerancyjnego. Podsumowaniem zajęć było stworzenie mapy myśli dotyczącej tolerancji oraz odezwy do ludzkości o akceptację i zrozumienie dla innych.
Beata Kowalska

W klasach VI - VII uczniowie poznali to co nas łączy i różni z krajami partnerskimi projektu Erasmus+. Portugalia, Bułgaria, Włochy, Litwa, Słowacja to kraje, których kultura, muzyka, sztuka, obyczaje, język, przyroda jest nam bliższa już nie "obca".
Krzysztof Maruszak

II Szkolny Tydzień Papieski już za nami

8 października w całej Polsce obchodzony był XVII Dzień Papieski pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”, w związku ze świętem w naszej szkole już po raz drugi zorganizowany został tydzień papieski. Podobnie jak podczas Dnia Papieskiego, obchodom szkolnego tygodnia papieskiego towarzyszyła akcja charytatywna na rzecz potrzebujących. W roku ubiegłym dochód ze sprzedaży papieskich kremówek został przekazany w ramach parafialnej zbiórki na rzecz uzdolnionej młodzieży, która prowadzona była przez wolontariuszy w całym kraju.


W tym roku dzięki dużemu zaangażowaniu szkolnych wolontariuszy, którzy upiekli wiele rodzajów słodkości, w tym rogale, ciasta, ciasteczka, oraz sprzedawali je aktywnie na terenie szkoły, mogliśmy wesprzeć nie tylko ogólnopolską zbiórkę, ale także przeznaczyć środki na wieniec i znicze dla zmarłej w tym roku mamy jednego z absolwentów, oraz znicze dla zmarłych mam obecnych uczniów szkoły, byłego proboszcza naszej parafii, oraz kwiaty i znicze na grób ks. Paluszyńskiego, nad którym sprawujemy stałą opiekę.
Szczególnym zaangażowaniem w akcję wykazał się Iwo Lewicki z klasy VII, który został mianowany wolontariuszem miesiąca października.

Beata Wilmanowicz, opiekun SKC

Drzewa na wagę złota

Lasy Państwowe sadzą każdego roku około 500 mln nowych drzew, to około 1000 drzew na minutę. W tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 27 w Toruniu przyłączyli się do akcji wysadzania sadzonek świerków i buków. Przekazane przez Nadleśnictwo w Dobrzejewicach 200 małych sadzonek trafiło w ręce dzieci, które zgłosiły udział w akcji, a te wraz z rodzicami posadziły drzewka na terenie swoich działek i posesji.


Sadzenie drzewek było dla wielu rodzin świetną zabawią, a dzieci z dużym zaangażowaniem podeszły do akcji. Samo posadzenie drzewka miało dla dzieci różny wymiar, jedne chciały przyczynić się do czystości powietrza, inne przyozdobić własny ogród, jeszcze inne traktowały sadzenie bardzo symbolicznie i brały do posadzenia tyle drzewek, ilu członków liczy rodzina.


Warto wspomnieć, że to nie jedyne działania szkoły na rzecz ekologii, co roku bierzemy bowiem udział w sprzątaniu osiedla, oraz realizujemy zbiórkę baterii.

Beata Wilmanowicz

Spotkanie koła Erasmus+

Pierwsze spotkanie koła Erasmus+ odbędzie się już w najbliższą środę, tj. 15 listopada 2017 r. o godz. 14.00. W związku z tym mamy do Was prośbę, Drodzy Uczniowie. Jeśli znacie jakąś ciekawą legendę związaną z naszym najbliższym regionem (np. z Toruniem, Kaszczorkiem, województwem), przygotujcie ją na pierwsze zajęcia. Postaramy się wspólnie wybrać legendę, którą zaprezentujemy w czasie wyjazdowego spotkania szkół partnerskich na Słowacji w lutym/marcu 2018 roku. Na naszych cotygodniowych zebraniach koła Erasmus+ będziemy między innymi przygotowywać prezentację wybranej przez nas legendy w różnorodnych formach - np. teatralnej, plastycznej, filmowej, dziennikarskiej, itp. Na pewno macie mnóstwo pomysłów! Liczymy na Waszą aktywność i zaangażowanie. A więc „Let’s MYTH together”.

Zbieramy makulaturę

Nasza szkoła przystąpiła do konkursu „Zbieramy Makulaturę” organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Jego celem jest propagowanie prawidłowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi. Dla placówek oświatowych- laureatów konkursu przewidziane są cenne nagrody finansowe, których fundatorem jest Urząd Miasta Torunia. Szkoła, która zostanie laureatem( otrzyma nagrodę 30000zł), wskaże najaktywniejszego ucznia, który otrzyma nagrodę w wysokości 500zł.
Zbiórka będzie prowadzona od 16 października 2017r. do 30 kwietnia 2018r. W tym okresie proszę o przynoszenie makulatury(związane paczki sznurkiem) według harmonogramu – 1 dzień w miesiącu. Ilość przyniesionej makulatury będzie ważona i zapisywana dla każdego uczestnika. Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie całej społeczności szkolnej.
Harmonogram:
15.11.2017r.
20.12.2017r.
22.01.2018r.
28.02.2018r.
20.03.2018r.
11.04.2018r.
Dorota Makowiecka

regulamin

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września odbył się w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.


Przez cały tydzień trwały przygotowania, uczniowie z klas 5-6 wykonali plakaty, które zostały rozwieszone na korytarzach szkolnych. Na kole matematycznym rozwiązywaliśmy zadania z ogólnopolskiego konkursu "Ekspert Tabliczki Mnożenia".


ŚDTM w naszej szkole uroczyście otworzyła Pani Dyrektor Anna Czarnowska i jednocześnie jako pierwsza zdobyła Certyfikat Tabliczki Mnożenia. Uczniowie z klasy 4A i 4B utworzyli Patrol Egzaminacyjny i egzaminowali swoich starszych kolegów i rodziców dając do losowania losy z tabliczki mnożenia. Około 100 egzaminowanych otrzymało Certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. W czasie lekcji, uczniowie podzieleni na grupy rozwiązywali różne zadania i łamigłówki z tabliczki mnożenia.


W między czasie odbywały się spacery matematyczne, na których uczniowie w parach nawzajem sprawdzali się z tabliczki mnożenia i wystawiali sobie ocenę koleżeńską. Dzień ten był doskonałym czasem do przypomnienia sobie w formie zabawy i w miłej atmosferze Tabliczki Mnożenia.

Dorota Makowiecka

Górzno

11 i 12 października uczniowie klasy V i dziewczyny z klasy VI uczestniczyli w wycieczce do Górzna. Pobyt opierał się głównie o ścieżkę edukacyjną wiodącą do Rezerwatu Przyrody Szumny Zdrój. Ponadto realizowane były zajęcia w sali, w oparciu o materiały przygotowane przez przewodnika jak np. prezentacje multimedialne i zagadki dla uczestników.


Co bardzo ważne, zajęcia prowadzone przez przewodników Ośrodka Wilga w Górznie, niezależnie od tego czy odbywają się terenie czy pod dachem angażowały wszystkich uczestników. Podczas wycieczki do Rezerwatu Przyrody Szumny Zdrój uczestnicy zapoznali się z formami ochrony przyrody w Polsce, dowiedzieli się jakie rzadkie rośliny i ich zbiorowiska występują na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, uczyły się rozpoznawania i poznawały różne właściwości pospolicie występujących ziół, zapoznali się z typami siedlisk leśnych, oraz obserwowali ślady bytności różnych zwierząt, ich wpływ na ekosystem, uczyły sie rozpoznawania wybranych gatunków drzew liściastych i ich właściwości. Uczniowie uczestniczyli również w spacerze po miasteczku -Górzno, poznali jego historię, zabytki, rynek i ukształtowanie terenu. Wieczorem odbyła się dyskoteka, gdzie do tańca zachęcał i porywał Didżej Mikołaj z klasy V.

Dorota Makowiecka

Lekcja biblioteczna klasy VI

W czwartek 5 października uczniowie klasy VI odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną. Brali udział w lekcji bibliotecznej poświęconej twórczości torunianki – Pani Iwony Chmielewskiej,


cenionej na całym świecie autorki i ilustratorki książek, twórczyni picture book. Poznali również drogę książki od momentu zamówienia do odebrania przez czytelnika. „Wykonywali” pracę magazyniera i bibliotekarza w dziale udostępniania książek. Poszukiwali tytuły w rozległym (ponad 127 tys.) księgozbiorze Biblioteki Pedagogicznej.
Kinga Andruszkiewicz

Festyn Ekologiczny na Barbarce

15 września kl. II i kl. V brały udział w festynie ekologicznym na Barbarce.


Uczniowie podzieleni na grupy przechodziły przez różne stanowiska: Parki Krajobrazowe, Gatunki Chronione, Odpady opakowaniowe, Energia Odnawialna, Grzyby, Las, Podchody Ekologiczne, Staw i Żywność Ekologiczna. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się dużo ciekawych rzeczy i ciekawostek na dany temat. Były one urozmaicone rożnymi zabawami, które sprawiły dużo frajdy, między innymi: koło fortuny, puzzle, Memory, labirynt, zagadki. Uczniowie zdobywali naklejki za dobre odpowiedzi. Na zakończenie festynu był niesamowity pokaz sokolniczy, Sokoły latały nad naszymi głowami i wyczyniały różne akrobacje.
Dorota Makowiecka, Katarzyna Dulska

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. 29 września 2017 roku szkoły z różnych stron świata będą uczestniczyć w tym wydarzeniu i również nasza szkoła też się przyłącza.


Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni są w losy i przepytują starszych kolegów oraz dorosłych, za prawidłową odpowiedź każdy z uczestników otrzyma certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia.
list
licencja
plakat
Dorota Makowiecka

TYDZIEŃ CZYTELNICZY 22.05. – 26.05.17

Czytelnik z prawdziwego zdarzenia wie, że "czytanie jest najwspanialszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła",jest niezwykłą przygodą, a książka może stać się przyjacielem. Na apelu rozpoczynającym Tydzień Czytelniczy większośc uczniów przyznała sie do tego, że są miłośnikami książek, a w dzisiejszych czasach to rzadkość.
Właściwie to spotkania z poetką Hanną Niewiadomską otworzyły Tydzień Czytelniczy. W prawdziwym czytelniku rodzi się naturalna potrzeba, aby pisać. Uczniowie naszej szkoły podczas spotkań z poetką poznawali również arkana pisania. Sami także mogli wykazać się umiejętnościami pisarskimi. W ciągu tygodnia mieli napisać wspólnie opowieść, której akcja dzieje się w Toruniu. Okazali się jednak tak twórczy, że zamiast jednej historii powstało ich wiele i to w dodatku pięknie ozdobionych ilustracjami.


Wybrane przez panią polonistkę i panie z klas I - III opowieści uczniowie czytali na apelu podsumowującym Tydzień Czytelniczy. Wtedy też odczytali swoje wiersze o Toruniu uczniowie kl. I - III napisane specjalnie na konkurs literacko- - literacko - plastyczny zorganizowany przez p. D. Sztubę. na apelu tym również przedstawione zostały wyniki konkursu na najpiękniejsza zakładkę do książki, który to konkurs organizowała świetlica szkolna. Przez cały Tydzień Czytelniczy starsi uczniowie czytali codziennie po 15 minut młodszym koleżankom i kolegom. W wyniku głosowania kl. I wybrała do czytania książkę H. Webb "Zagubiona w śniegu", zaś wszystkie pozostałe klasy (II, IIIa, IIIb) jednomyślnie wybrały książkę z serii " Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" pt. "Tajemnica urodzin".
Tydzień szybko minął, ale czytać warto każdego dnia, do czego zachęcała piosenka w wykonaniu dzieci z kl. I i IIIb pt. " Poczytaj z nami".
Beata Goc

Konkurs na zakładkę do książki

W dniach od 22.05 do 26.05.2017 r. trwał w naszej szkole „Tydzień czytelniczy”. Świetlica włączyła się w jego przebieg, ogłaszając konkurs na zakładkę do książki. Dzieci w ramach zajęć świetlicowych, wykonały z dostępnych materiałów jej projekt, pobudzając swoją twórczą stronę osobowości. Ocenie zostały poddane łącznie 32 prace w dwóch kategoriach: klasy 0 – 3 oraz klasy 4 – 6. Wyniki poniżej.
* I miejsce: Pola Meller kl. III B
* II miejsce: Zofia Wróbel, kl. I
* III miejsce: Zuzanna Kuligowska, kl. II
Wyróżnienia:
Olaf Hoffmann kl. III B
Zuzanna Śniady kl. III A

Spotkanie z pisarką Grażyną Bąkiewicz.

14 czerwca 2017 poszliśmy do biblioteki osiedlowej na spotkanie z pisarką Grażyną Bąkiewicz. Opowiadała nam o swoim życiu, jak była małą dziewczynką, a jedną z jej historii było to, jak musiała wymyślać dla swoich koleżanek i kolegów z klasy bajki na języku polskim. W tym dniu, kiedy trzeba było oddać pracę,


to chłopak - łobuz z jej klasy zabrał jej z plecaka bajkę. Na następny dzień dał jej dużego czerwonego lizaka i podziękował. Potem Pani Grażyna opowiadała nam o różnych swoich książkach. Najbardziej lubianą książką przez dzieci i młodzież jest ,,Korniszonek”. Opowiadała nam również o innych swoich książkach,


które przenoszą nas w czasie, bo Pani Grażyna uczyła też historii. Powiedziała nam, że książka którą napisała i ma 300 stron, była pisana przez rok. A ta, która ma 100 stron przez 6 miesięcy. Na koniec można było kupić jej książkę z jej autografem.
Olek Górecki i Damian Syrocki z klasy IIIA,
SP nr 27 w Toruniu

Gazetka klasy 3a

czytaj


Sprawozdanie z wycieczki do ruin zamku krzyżackiego

Dnia 8 czerwca poszliśmy do ruin zamku krzyżackiego w Toruniu. Najpierw pan pokazywał nam strój rycerza, potem zeszliśmy na dół do piwnic i oglądaliśmy, jak wyglądał ten zamek w średniowieczu. Potem przymierzaliśmy hełm o nazwie „Psi Kaptur”. Później poznaliśmy historię kucharza Jordana. Gotował on na zamku dla Krzyżaków. Kiedy Torunianie mieli już ich dosyć, powiedzieli kucharzowi, że chcą zrobić nalot.


Kucharz wtedy przygotował kolację, gdzie było pełno piwa i wina. Po czym wrzucali Torunianie pijanych Krzyżaków do odpływu „gdaniska”. „Gdanisko”, to była toaleta dla Krzyżaków. Nazwali ją tak, ponieważ ludzie z Gdańska ich bardzo nie lubili. Po czym ludzie z Torunia pomyśleli sobie, że wrzucą ich do odpływu, ale Krzyżacy mogli jeszcze odbić zamek. Torunianie zaczęli więc go burzyć, a kucharz Jordan wszedł na wieżę i krzyczał do ludzi, by się zbierali i niszczyli zamek. Niestety okazało się, że pod nim był ładunek i poleciał wysoko w chmury i wylądował na Bramie Chełmińskiej, bo zaczepił się na niej swoim fartuchem. Torunianie go zdjęli, a kucharz Jordan przeżył ten wypadek. Potem poszliśmy do lochów -strachów, a później strzelaliśmy z łuku i rzucaliśmy nożami do tarczy. Na koniec piekliśmy kiełbaski w ognisku. Było bardzo fajnie.
Zbyszek Caputa klasa IIIA

Sprawozdanie ze spotkania z Panią Hanną Niewiadomską


W dniu 22 maja 2017 roku spotkaliśmy się z panią poetką Hanną Niewiadomską, piszącą wiersze dla dzieci. Podczas spotkania Pani opowiadała nam o różnych wierszach, które napisała, przeczytała także fragmenty bajek: "Ośmiornica" ''Zebra'' i ''Kropka''.


Poetka była bardzo miła. Wszystkim nam bardzo się podobało to spotkanie.
Jacek Wróbel kl.3A

Sprawozdanie z wycieczki do Gdyni

W dniu 31.05.2017 wyjechaliśmy z klasą i pilotem na wycieczkę do Gdyni. Jechaliśmy ok. 3 godzin. Po dojechaniu na miejsce mogliśmy zjeść śniadanie.


Potem poszliśmy do teatru muzycznego w Gdyni na spektakl pt. "Piotruś Pan". Przedstawienie bardzo nam się podobało. W spektaklu występowało dużo osób np. Piotruś Pan, Kapitan Hak, Wanda i wiele innych postaci.
Po przedstawieniu poszliśmy zwiedzać żaglowiec - Dar Pomorza. Statek był bardzo ładny. Pilot wycieczki opowiadał nam o statku, jak spali marynarze kiedy pływał po morzach.


Później był czas na kupowanie pamiątek. Każdy z klasy kupił coś innego. Jak każdy kupił to co chciał poszliśmy na plażę i na plac zabaw. Ja z kolegami bawiłem się na placu zabaw. Dla mnie najlepsza była karuzela. Po pobycie na placu zabaw i plaży poszliśmy do autokaru.


Pan kierowca zawiózł nas do MacDonalda! Zjedliśmy jedzenie i pojechaliśmy dalej. Podczas jazdy autokarem bawiliśmy się spinnerami.
Wycieczka bardzo się nam podobała!
Autor: Jacek Wróbel

Warszawa -klasa IV

W dniach 4-5 maja klasa IV pojechała na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Atrakcji i wrażeń było co nie miara. Pierwszego dnia byliśmy z wizytą w Polskim Radiu, zapoznaliśmy się z pracą realizatorów, redaktorów i pracowników obsługi technicznej radia, podejrzeliśmy nadawanie audycji na żywo a oprowadzał nas znany głos z radia. Następnym punktem naszej wycieczki była Polska Telewizja, dowiedzieliśmy się jak zostają przygotowane programy i obejrzeliśmy kila planów audycji telewizyjnych, miedzy innymi TVP Kultura, Pytanie na Śniadanie, Jaka to melodia, każdy otrzymał pamiątkową smycz z logo TVP. Dzień zakończyliśmy spacerem po starówce warszawskiej. Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w teatrze Narodowym, to były przeżycia, zobaczyliśmy ogrom budynku, byliśmy za sceną i na scenie gdzie akurat była przygotowywana dekoracja na spektakl, leżał wielki wieloryb. Wjechaliśmy windą teatralną miej więcej na VI piętro, tam przeszliśmy przez garderoby aktorów, pracownię krawiecką, modelarnię, stolarnię i weszliśmy do garderoby teatralnej, gdzie wisiały stroje ze wszystkich przedstawień teatru. Na zakończenie zasiedliśmy na widowni i podejrzeliśmy próbę aktorów. Po tych wrażeniach udaliśmy się na spacer z przewodnikiem po Starym Mieście Warszawy i zakończyliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie obserwowaliśmy zmianę warty. Pełni wrażeń i niesamowitych wspomnień wróciliśmy do Torunia. galeria

Dorota Makowiecka

Zajęcia w Schronisku Miejskim dla Zwierząt

Klasa IV brała udział w zajęciach Edukacji Ekologicznej w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu "Mam psa i co dalej". Uczniowie zobaczyli w jaki sposób funkcjonuje schronisko, skąd biorą się bezdomne psy i koty.


Dowiedzieli się w jaki sposób można zaadoptować zwierzątko i jak dalej z nim postępować. Dyskutowali co zrobić, żeby było mnie bezpańskich zwierząt. Przed wyjściem do schroniska uczniowie klasy IV z własnej inicjatywy zorganizowali zbiórkę żywności dla zwierząt za co otrzymali pisemne podziękowanie. Chcą również w przyszłym roku zaadoptować pieska ze schroniska i wpłacać pieniążki na jego utrzymanie.
Dorota Makowiecka

Być jak Ignacy - podsumowanie

W tym roku szkolnym utworzyliśmy w naszej szkole naukowe koło "Piernikowi Naukowcy" i tym samym przystąpiliśmy do projektu Być jak Ignacy. Uczestnikami byli uczniowie z klas I-IV. Głównie poznaliśmy sylwetkę Ignacego Łukasiewicza, ale też wielu innych uczonych i sławnych ludzi. Zajęcia głównie opierały się na doświadczeniach i eksperymentach, przez co uczniowie sami dochodzili do różnych wniosków i badali prawa rządzące wokół nas. Koło współpracowało z instytucjami naukowymi na terenie Torunia, ze środowiskiem lokalnym, z rodzicami i miało duży wpływ na społeczność szkolną. Te wszystkie działania przyczyniły się do tego, że staraliśmy się o Tytuł Naukowej Szkoły Ignacego, w tym roku nie udało się ale może następnym razem. Zacytuję fragment listu, który otrzymaliśmy od organizatora projektu: "Szczerze doceniamy Państwa zaangażowanie i kreatywność w prowadzeniu koła naukowego. To był wspaniały czas wspólnej zabawy i poszerzenia wiedzy z zakres nauk ścisłych. Szczególne wyrazy podziwu przesyłamy dla uczniów biorących udział w zajęciach. Ich pracowitość i pomysłowość przeszły nasze oczekiwania. Drogą pocztową na adres Państwa szkoły zostanie przesłany specjalny DYPLOM UCZESTNICTWA, który będzie upamiętniał Państwa udział w projekcie „Być jak Ignacy”. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom koła za zaangażowanie i wspólne inicjatywy.
Prezentacja Być jak Ignacy
Dorota Makowiecka

III B w OŚRODKU CZYTELNICTWA CHORYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH

10 kwietnia klasa III B wzięła udział w spotkaniu z autorem projektu, pt. "Mów dziecku, że jest dobre, że mądre, że potrafi... - panem Adamem Bojarem - wychowawcą i pedagogiem, a także uczestnikami i realizatorami tegoż projektu, to jest: wychowankami i wychowawcami Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Toruniu, w związku z wydaniem audiobooka, pt. „ Cztery strony czasu”. 
  Wyjątkowość wydarzenia polegała na tym, że po raz pierwszy osoby z niepełnosprawnością intelektualną nagrały audiobook. Pani Iwona Chmielewska,  która napisała książkę, na podstawie której został on nagrany, mieszka w Toruniu. Jest ona nie tylko autorką, ale przede wszystkim, ilustratorką książek dla dzieci i dorosłych, znaną na całym świecie. Pani  Iwona Chmielewska użyczyła praw autorskich do nagrania płyty. Wychowawcy sami opracowali muzykę, podobnie jak projekt okładki, a moja mama nie tylko wzięła udział w nagraniu płyty, ale też przygotowała swoich wychowanków do nagrania. Mój brat Kacper opracował graficznie projekt okładki. Miałam szczęście, że mogłam obserwować i doradzać w procesie powstawania tego projektu :-). 


Wiem, że dla wszystkich osób biorących udział w tworzeniu tej płyty, zarówno dla młodzieży, jak i kadry pedagogicznej, była to niesamowita, wyjątkowa przygoda, którą zapamiętają na całe życie. Być w prawdziwej rozgłośni radiowej, nagrać audiobook, a potem móc go posłuchać, to jest to -  chwalili się uczestnicy projektu.  Podczas spotkania czytaliśmy fragmenty książki. Na uwagę zasługuje fakt, że akcja powieści rozgrywa się w naszym mieście! Chcąc poznać dalszy ciąg przygód bohaterów „Czterech stron czasu” możemy posłuchać audiobook, który każdy z nas otrzymał w prezencie :-). Dziękujęmy!  
W drodze powrotnej odwiedziliśmy pomnik Elżbiety Zawackiej. Pani Beatka przypomniała nam o tym, jaką wspaniałą Polką była  patrona naszej szkoły. 
   Inga Biczyk IIIB

WARSZTATY W DOMU LEGEND

Dnia 8 maja pojechaliśmy wraz z klasą IIIb do Domu Legend. Kiedy weszliśmy do środka przed nami ukazało się zejście na dół. Zeszliśmy schodami, a tam czekała na nas Pani w starotoruńskim stroju. Pani przywitała się z nami i zaprowadziła nas do sali, w której oglądaliśmy domki na drzewach krzyżaków. Pani poprosiła naszego kolegę z klasy - Wiktora o napięcie cięciwy kuszy. Wiktorowi bardzo spodobało się to zadanie. Wychowawczyni klasy IIIB Pani Beatka została


poproszona o założenie stroju krzyżaka. W trakcie zwiedzania Domu Legend poznaliśmy legendę o królu. Król Jagiełło przyjechał do Torunia i spotkała go niemiła przygoda - jedna z mieszczek zrzuciła na niego swoje odchody. Legendę tę nie tylko wysłuchaliśmy, ale mogliśmy ją obejrzeć w formie przedstawienia. Aktorami tego występu były dzieci z naszych klas. W kolejnym pokoju Pani opowiadała nam legendę o Flisaku, o tym, jak poradził sobie z żabami oblegającymi Toruń i jaka nagroda go za to spotkała. Pod koniec opowieści odbył się mini- turniej, w którym próbowaliśmy się zepchnąć z łódek flisaków. Wygrani dostawali beczkę z winem, a raczej beczkę po winie. Odwróciliśmy się i za nami stał Pan, a za jego plecami dostrzec można było klatkę. Do tej klatki weszli nasi dwaj koledzy i jedna koleżanka. Pan udawał, że ich tam zamyka i opowiadał o tym jak w dawnych czasach w takich klatkach zamykano wiedźmy i złodziejaszków. Wiedźmom obcinało się jeszcze głowy, a ich ciała palono na stosie. Dalej zapoznaliśmy się z historią wielkiego starego dzwonu w Toruniu - Tuba Dei. Po tak wyczerpującej atrakcji, opadliśmy trochę z sił. Pani Dorota i Pani Beata zabrały nas zatem do MC Donaldsa, aby zapełnić na wycieczce nie tylko nasze głowy, ale i brzuchy. Wycieczkę wspominamy bardzo mile i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie znowu wybierzemy się w poszukiwaniu takich przygód.
Franek Nalaskowski i Konrad Młynarczak z klasy IIIA

Klasowa wycieczka do muzeum fundacji gen. Elżbiety Zawackiej

4.V.2017r. wyszliśmy z klasą IIIb do fundacji gen. Elżbiety Zawackiej. Właściwie cała nazwa brzmi: Fundacja Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu.


Po przyjściu na miejsce spotkaliśmy się z panią, która przywitała nas z radością, dużym uśmiechem i przedstawiła się jako Pani Ania. Weszliśmy razem do wielkiej sali, a Pani puściła nam hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego. Pokazywała i opowiadała nam też o różnych ciekawych historiach np. o dzieciach, które pomagały walczyć z Niemcami w czasie II wojny światowej.


Potem weszliśmy do innej sali, gdzie niektóre dzieci przebierały się w mundury. Było śmiesznie, bo jeszcze nigdy nie byłam przebrana w mundur. Bardzo mi się podobało, a pani Ania w czasie całej naszej wycieczki była bardzo miła!
Pola Piotrowska IIIa

4 maja 2017 roku wyjechaliśmy z klasą IIIb do Fundacji Gen. Elżbiety Zawackiej, ponieważ Elżbieta Zawacka już od pięciu lat jest patronką naszej szkoły. Pani Elżbieta była drugą kobietą generałem oraz jedyną kobietą wśród „Cichociemnych”. Gdy dotarliśmy na miejsce przywitała nas miła pani – Anna Rojewska i zaczęła opowiadać o Elżbiecie Zawackiej i o drugiej wojnie światowej. Zaciekawiło nas to, że Elżbieta Zawacka żyła prawie 100 lat. Na koniec oglądaliśmy jej ordery i mundury. Uważamy, że ta wycieczka była bardzo udana.
Uczniowie IIIA

WARSZTAY W ALCHEMIKU

22 marca całą klasą III wybraliśmy się do Domu Alchemika w Toruniu. Na warsztatach wykonaliśmy własnoręcznie mydełka w kształcie serca, w różnych kolorach. Na początku zajęć Pani dała nam tłuszcz w kostkach, mięliśmy go rozpuścić. Jeszcze kiedy tłuszcz był w kostce, to Pani dodała nam barwnika.


Ja i Konrad wzięliśmy kolor zielony, reszta wybierała żółte, zielone, fioletowe i czerwone barwy. Aby mydełko miało piękny zapach, potrzeba było dodać zapach, zdecydowaliśmy się na zapach gumy balonowej. Daliśmy to Pani, aby nam to rozpuściła. Gorącą ciecz należało przelać do odpowiedniej formy. Pani dała nam formy w kształcie serduszka. Aby nasze dzieła wyglądały jeszcze bardziej efektownie dodaliśmy do nich ozdobne makaroniki w kształcie w gwiazdek. Wszyscy mogli ozdobić własnoręcznie wykonane mydełka kolorowym brokatem. Pani zabrała mydła na dwór, aby szybciej stężały i były gotowe do pakowania w folię. Nasze serca cieszą nas tym bardziej, że są niespodzianką dla mamy z okazji jej święta.


Warsztaty bardzo nam się podobały, mamy nadzieję, że wybierzemy się tam jeszcze i uda nam się zrobić inne wyjątkowe działa. Połączenie nauki i zabawy to najlepsza forma lekcji, jaką mogliśmy sobie wyobrazić.
Autorzy
Franciszek Nalaskowski
Kondrad Młynarczak

Wizyta w bibliotece szkolnej

W środę 29.03.2017 r. wybraliśmy się całą klasą do biblioteki osiedlowej. Pani Bibliotekarka poprosiła nas, abyśmy podzielili się na trzy grupy. Ja byłam w grupie z: Zuzią, Misią, Polą i Anielą. Naszą grupę nazwałyśmy „Czekoladowa grupa”. Chłopcy utworzyli dwie kolejne grupy. Następnie Pani Bibliotekarka przeczytała nam cztery ciekawe opowiadania pt: „Krzyś i nieznajomy”, „Jacek sam w domu”, „Adaś i nałóg”, „Marek i koledzy”.


Po ich przeczytaniu Pani pytała nas, jak można pomóc bohaterom opowiadań. I tak oto poradziliśmy, aby Krzyś nie rozmawiał z nieznajomymi, oraz żeby Jacek nigdy nie bawił się ogniem. Adasiowi, aby poszedł do lekarza, który pomoże mu schudnąć, a jego kolegom, by nie dokuczali Adasiowi, z powodu jego problemów. Markowi radziliśmy, aby nigdy nie słuchał nieodpowiedzialnych kolegów i polegał na swoim rozumie. Wszystkie grupy bardzo się udzielały w radach i wypowiedziach. Nasza „Czekoladowa grupa” zdobyła najwięcej punktów. Wszyscy świetnie się bawili.

Natalia Więcławska kl. III A

Nowy sprzęt sportowy

W ostatnich dniach szkoła wzbogaciła sie o nowy sprzęt do nauki i doskonalenia pływania. Otrzymaliśmy deski i jedną dużą matę do pływania

W Kamienicy Alchemika po raz kolejny

Dnia 20 kwietnia 2017 roku, w czwartek, razem z klasą 3 “a” pojechaliśmy tramwajem na zajęcia chemiczne do Alchemika.


Tego dnia pogoda była nieprzyjemna, ale i tak cieszyliśmy się na wycieczkę. To już kolejne zajęcia w tym miejscu. Tym razem naszym zadaniem było zrobienie świeczek na Dzień Mamy. Pracowaliśmy w 4 osobowych grupach. Każdy z nas miał przed sobą metalowy pojemniczek z woskiem.


Najpierw musieliśmy rozpuścić wosk, aby przygotować swoją świeczkę. Później otrzymaliśmy foremkę w kształcie gwiazdy, w którą wlewaliśmy roztopiony wosk. Niektórzy postanowili zrobić świeczkę w jednym kolorze, a inni w wielu kolorach. Aby to wykonać, musieli nalać pierwszą warstwę koloru, odczekać aż zastygnie, wlać kolejną warstwę innego koloru i powtarzać te czynności, aż świeczka będzie wyglądała tak jak chcieli. Nie można było również zapomnieć o włożeniu knota do wosku, kiedy jeszcze był płynny. Po zakończeniu zajęć, wróciliśmy autobusem do szkoły. Zajęcia były bardzo fajne i wszyscy cieszyliśmy się, że przygotowaliśmy taki wspaniały prezent dla mamy.
Nikodem Markiewicz, kl. IIIb

Chemia Kolorów

W ramach koła naukowego Być jak Ignacy w naszej szkole zagościło Koło Naukowców z wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pani Marta Ziegler-Borowska w raz ze swoją asystentką Panią Dorotą i pomocnikami z naszego koła naukowego, pokazała nam szereg doświadczeń chemicznych. Powstały piękne chemiczne ogrody, kolorowe kuleczki, krwawiący metal, mieszanie barw a na koniec efektowny wulkan. Efekty i wrażenia były niesamowite.
galeria

Dorota Makowiecka

Rzeka Wisła

W ramach lekcji przyrody klasa 4 była na zajęciach terenowych nad rzeką Wisłą w Kaszczorku. Uczniowie mieli do wypełnienia karty pracy i kilka zadań. Obserwowali brzeg rzeki, sprawdzili kompasem w jakim kierunku płynie, jakie występują rośliny i zwierzęta. Określiły jaka jest jej dolina. Dzieci obserwowały czy miejsce w, którym prowadzimy obserwacje jest czyste, czy zaśmiecone, po której stronie rzeki jesteśmy, czy brzeg jest zagospodarowany. Zaobserwowały nad brzegiem głównie łąki i pola. Uczniowie nabrali do słoika wodę z Wisły i określiły jej cechy, a następnie za pomocą kija, taśmy mierniczej i stopera wyznaczyły prędkość nurtu rzeki.
galeria

Dorota Makowiecka

Być jak Ignacy

W ramach naukowego koła Być jak Ignacy, uczestnicy zorganizowali pokaz doświadczeń dla dzieci świetlicowych. Były to doświadczenia związane z wodą, z kroplami oleju, z balonikiem i świeczkami. Pokazaliśmy magiczne jajko, które okopcone nad świeczką w wodzie staje się srebrne. Było trochę magii, hałasu i efektów wizualnych.
galeria

Dorota Makowiecka

Relacja z przedstawienia z okazji uchwalenia konstytucji 3 Maja



Rocznica uchwalenia Konstytucji w naszej szkole
28 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji klasa VI przygotował a ciekawe przedstawienie, na którym mogliśmy obejrzeć scenkę historyczną z udziałem ucznia przebranego za króla Augusta Poniatowskiego. Dzięki przedstawieniu wróciliśmy do czasów, kiedy uchwalono konstytucję i została powołana Rzeczpospolita Polska. Na przedstawieniu nie zabrakło też piosenek patriotycznych. Dziękujemy starszym uczniom za przygotowanie tej uroczystości.
Blanka Gapska kl. IIIb

DLA DZIECI O ICH PRAWACH

W dniu 13 marca 2017 r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony prawom dziecka. Uczestniczyła w nim cała społeczność szkolna – uczniowie i nauczyciele. Na początku zabrał głos nauczyciel informatyki. Przypomniał nam o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa- prawa dziecka. Są to m.in prawo do wychowania w rodzinie, szacunku, nietykalności, nauki i rozwijania zainteresowań , odpoczynku, zabawy.


Na straży praw dziecka stoi Rzecznik, który dba o to, aby prawa dziecka były przez wszystkich przestrzegane. Dziecko również powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
W dalszej części apelu kolega z klasy wraz z innymi uczniami wykonał piosenkę przy akompaniamencie pani Kingi. Wszyscy uczestnicy otrzymali brawa. Na zakończenie, po podsumowaniu apelu przez nauczyciela informatyki wszyscy uczniowie wrócili do sal lekcyjnych.
Karolina Nowak Kl.IIIb

Warsztaty Żywieniowe

27 marca w naszej szkole w klasie IV odbyły się warsztaty kulinarno-edukacyjne , jest to akcja promująca zdrowe odżywianie „Zielona kraina. Edukacja ze smakiem”. Uczniowie dowiedzieli się między innymi: jak jeść zdrowo i ze smakiem, w jaki sposób przygotować pyszne koktajle i sałatki na bazie świeżych, zielonych warzyw, dlaczego warto jeść różne kasze, uprawiać sport, być aktywnym fizycznie i sięgać po słodycze na bazie naturalnych składników, bez dodatku cukru.
Projekt powstał z inicjatywy firm Jeronimo Martins Polska i Green Factory Holding. Partnerem merytorycznym akcji jest Instytut Żywności i Żywienia. Spożywanie nieprzetworzonej żywności roślinnej (warzywa, owoce, orzechy, pestki) korzystnie wpływa na zdrowie, a odpowiednia dieta pomaga zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. Podczas warsztatów dzieci nauczyły się prawidłowych nawyków żywieniowych, co w przyszłości zaowocuje dobrym zdrowiem i samopoczuciem.
Zajęcia składały się z trzech części:
1. Część teoretyczna - Interaktywna – angażująca uczniów, omówiono Piramidę Zdrowego Żywienia i zasadę- 5xU.
2. Część praktyczna - przygotowanie i degustacja zdrowych sałatek, koktajlów owocowo­-warzywnych, słodyczy i innych posiłków przygotowanych według podanych przepisów .
3. Utrwalenie wiedzy i podsumowanie warsztatów – Quiz
Sałatkę, koktajl i słodycze wykonaliśmy według przepisu na dołączonej ulotce.

ulotka
galeria
Dorota Makowiecka

Dzień Kobiet w klasie 4

8 marca klasa 4 świętowała Dzień Kobiet w Bunkrze 51. Wszyscy aktywnie spędzili czas, kiedy dwie grupy walczyły w elektroniczny paintball pozostali grali w piłkarzyki, w tenisa stołowego lub gry towarzyskie. Chłopcy podarowali dziewczynom drobne upominki, było bardzo wesoło, sympatycznie i zabawnie.

galeria
Dorota Makowiecka


Wielkanoc w IIIb

Już jakiś czas przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkiejnocy. Sialiśmy owies i rzeżuchę i wykonywaliśmy ozdoby świąteczne.


Wszystko zabraliśmy do domów, aby świąteczne stoły wyglądały prześlicznie. Życzymy wszystkim spokojnych, radosnych świąt!

Uczniowie klasy IIIb

Co w przyrodzie piszczy?

Na spotkaniach koła „Tropicieli-odkrywców” próbujemy rozwikłać złożoność


świata przyrody. Jak tylko pogoda pozwala wychodzimy w teren. Podczas jednego z takich wyjść szukaliśmy oznak wiosny, widocznych nie tylko „gołym


okiem”. Nasza wyprawa, oprócz cennych obserwacji, przyniosła nam wiele radości i dobrej zabawy, a przecież o to chodzi!

Beata Kowalska


17.02.2017 - Apel Walentynkowy

Samorząd Uczniowski wraz z Panią Kingą Andruszkiewicz przygotował zabawy związane z Walentynkami. Było to malowanie wielkiego serca, wypisanie jak największej ilości imion rozpoczynających się na literę "W", ułożenie rymów do słowa serce czy własnego refrenu do piosenki Skaldów "Ktoś mnie pokochał". Większość z nas w ten dzień przyszła z elementami czerwonego koloru w swoim ubiorze.


Relacja z zajęć chemicznych w Alchemiku

Przed feriami, 19 stycznia pojechaliśmy całą klasą do Alchemika. Tematem lekcji były gazy. Pierwsze ćwiczenie polegało na sprawdzeniu działania tlenku azotu na rośliny. Do probówki z miedzią dodaliśmy kwas azotowy i koper.


Pod wpływem reakcji wydzielił się tlenek azotu, a koper zrobił się brązowy. Wywnioskowaliśmy z tego doświadczenia, że tlenek azotu jest szkodliwy dla roślin. W drugim doświadczeniu do probówki z wodorotlenkiem sodu wrzuciliśmy kawałek foli aluminiowej. Probówkę podgrzaliśmy i zauważyliśmy wydzielające się pęcherzyki gazu. Zbliżyliśmy do probówki zapalone drewienko i wtedy nastąpił wybuch gazu – wodoru. Były to już kolejne zajęcia naszej klasy w Alchemiku. Bardzo mi się podobało.

Antek Wiśniewski klasa 3a

The Hour of Code

Grupa chłopców z klasy II wzięła udział w międzynarodowej akcji "Godzina kodowania"
Godzina kodowania to jednogodzinne wprowadzenie do informatyki, mające na celu wyjaśnienie kodu i pokazanie, że każdy może nauczyć się podstaw programowania.


Uczniowie Ci otzrymali specjalne certyfikaty uczestnictwa.
Akcja ta rozpoczęła zapoznawanie z tajnikami programowania uczniów klas 1-3 w naszej szkole.

Przykładowy certyfikat tutaj

WYJŚCIE DO ALCHEMIKA

24 listopada klasy IIIA i IIIB uczestniczyły w zajęciach chemicznych w kamienicy Alchemika. Na początku zajęć zmieszaliśmy wodę z pokabrylanem sodu i otrzymaliśmy z tego sztuczny śnieg. Następnie dodaliśmy kolejne 30 kropli wody posługując się pipetami. Dowiedzieliśmy się przy okazji, że toruński zakład Bella dosypuje właśnie taki proszek do pieluszek dla niemowląt. Ta substancja może wciągnąć, aż półtora litra wody a w dotyku przypomina galaretkę. Potem dodaliśmy do "galaretki" barwniki; mieliśmy do wyboru kolor żółty, niebieski i czerwony.


Dodaliśmy również zapachy: waniliowy lub czekoladowy. Zrobione przez nas pachnące kulki mogą służyć jako odświeżacz do łazienki (tego typu odświeżacz kosztuje w sklepie około 40zł). Na koniec każdy zapakował swój zapach do małej foliowej torebeczki i mógł zabrać go do domu. Na zakończenie zajęć otrzymaliśmy jeszcze świecące w ciemności pałeczki. Zajęcia w Alchemiku bardzo nam się podobały, ponieważ uwielbiamy chemiczne eksperymenty.

Hanna Lewandowska, Michalina Kuczkowska

W dniu 7 XII 2016 roku pojechaliśmy do Kamienicy Alchemika. Na miejscu rozebraliśmy kurtki i usiedliśmy przy stolikach w parach. Potem pani, która prowadziła zajęcia rozdała nam bombki. Oczywiście najpierw musieliśmy je zrobić. A robiliśmy je tak, że wlewaliśmy w nie różne składniki. Do bombek wlewaliśmy: sole srebra, wodorotlenek sodu, wodę amoniakalną oraz glukozę.


Następnie wkładaliśmy bombki do gorącej wody. Gdy pani wylewała z bombek składniki, pani Ela rozdała nam kolejne pojemniki. Potem pani Ela wlewała do nich różne kolory lakierów do paznokci. Ja wybrałam zielony kolor. W pojemniki wkładaliśmy bombki. Po wyjęciu z wody wyszły ładne kolorowe bombki. Bardzo mi się podobało

Anielka Kwiatkowska Klasa III a

„Dwanaście miesięcy”

14 grudnia byliśmy z klasą w Teatrze im. Williama Horzycy na spektaklu pod tytułem ,,Dwunastu Braci”. Gdy już dojechaliśmy i weszliśmy do teatru zanieśliśmy kurtki do szatni i usiedliśmy na miejscach. Gdy zaczął się spektakl była zima. Do lasu przyszła sierotka nazbierać chrustu. W lesie spotkała żołnierza, który przyszedł po choinkę dla królowej.


Pomógł sierotce nazbierać chrustu a ona pomogła mu znaleźć choinkę. Macocha i siostra sierotki usłyszały dekret królewski, który brzmiał tak: „Ten kto przyniesie pierwiosnki do pałacu dostanie kosz złota, tak dużo ile mu się zmieści do kosza, w którym przyniesie pierwiosnki i dostanie futro z lisa”. Więc jak sierotka przyszła do domu to macocha woła do niej: przynieś kosz pierwiosnków, a sierotka z niechęcią znowu się ubiera i idzie do lasu. Sierotka spotyka dwanaście miesięcy i mówi, że przychodzi po pierwiosnki a miesiące dają jej pierwiosnki i pierścionek. Jak ten pierścionek się zamoczy to przybywają miesiące. Gdy sierotka wróciła do domu i przyniosła pierwiosnki to macocha i córka od razu pobiegły do pałacu z pierwiosnkami. Królowa ucieszyła się z pierwiosnków i kazała macosze przynieść więcej. Macocha nie wiedziała, gdzie znaleźć te kwiatki, więc pytała sierotki, gdzie je znalazła. Sierotka nie chciała powiedzieć gdzie znalazła, bo przyrzekła miesiącom, że nikomu nie powie. Królowa znalazła pierścionek i wrzuciła go do przerębla, więc zjawiły się miesiące i wszystko skończyło się dobrze. Przedstawienie mi się bardzo podobało, pewnie wam też!

Hania Lewandowska, Klasa III A


„Opowieść Wigilijna”

16 grudnia pojechaliśmy całą klasą do Baja Pomorskiego na spektakl pt. "Opowieść Wigilijna". Najpierw poszliśmy na chwilę do sklepiku. Przedstawienie odbyło się przy pełnej sali. Opowieść była o panu, który nie obchodził Świąt Bożego Narodzenia. Odwiedził go duch jego wspólnika i powiedział, że nawiedzą go trzy duchy. Pierwszy duch pokazał mu jego przeszłe noce wigilijne, drugi teraźniejszą, a trzeci przyszłe. Pierwszy duch przypomniał, że jego dawni przyjaciele bawią się bez niego, bo on siedzi w szkole. Drugi, że jak umrze, to nikt o nim nie będzie pamiętać. Trzeci, że po śmierci zostanie okradziony. Pan przestraszył się, że spotka go taki los. Postanowił się zmienić i stał się dobry dla innych. Dał czek swojemu księgowemu, żeby wyleczył syna , a sam święta spędził z siostrzeńcem. Spektakl mówi, że nie warto być samolubnym. Przedstawienie mi się podobało, choć chwilami było trochę straszne.

Antoni Orłowski

Relacja Janka Wojcinowicza tutaj

Bezpieczne ferie - apel

Podczas apelu na temat bezpiecznych ferii uczniowie klasy 2 przedstawili krótką scenkę profilaktyczną. Następnie zostały wręczone nagrody w I Szkolnym Konkursie na Lapbooka Świątecznego. Prace były staranne i bardzo kreatywne.Można się z nich wiele nauczyć.Błyszczące, rozkładane, grające, a nawet pachnące lapbooki stały się wartościowymi pomocami uczącymi zwyczajów i obrzędów

Brawo! Beata Wilmanowicz

VI klasa wyjście do kina


Wybraliśmy się do kina na film "Sing". Po drodze odwiedziliśmy naszą Panią Generał, która nas ciepło przyjęła w ten dość zimny dzień.


Przed kinem spotkaliśmy dwóch kłócacych się panów, ale na nasz widok staneli koło siebie zgodnie i zrobiliśmy sobie z nimi zdjęcie - okazało się, że to Kargul z Pawlakiem - no takie przygody mieliśmy :)




KLUB CZYTELNIKÓW I PISARZY W NOWEJ ODSŁONIE

W tym roku szkolnym spotykamy się co 2 tygodnie w piątki podczas pobytu w świetlicy.
Co się zmieniło?
- nieco inny jest skład osobowy, ale niektóre osoby pozostały wierne Klubowi
- inne miejsce spotkań Klubu
- trochę inny przebieg spotkań

Co pozostało bez zmian?
- przynosimy założony przez siebie Zeszyt Czytelnika
- nadal zachęcamy się wzajemnie do czytania książek
- czytamy fragmenty książek, opowiadamy o książkach
- prezentujemy własne próby pisarskie, również scenki dramatyczne
- atmosfera jest dość luźna
- przynosimy czasem coś do pochrupania.
Ostatnio ulubioną formą prezentowania książek stała się, obok opowiadania, pantomima, a ulubioną maskotką spotkań klubu – lalka Basia.
Zapraszamy! Beata Goc

Być jak Ignacy

Na naszym kole naukowym tuż przed Dniem Babci i Dziadka wykonaliśmy przepiękne kartki okolicznościowe.


Nie były one zwyczajne, uczniowie tym razem życzenia zapisali atramentem sympatycznym, a dokładniej sokiem z cytryny.


Podczas podgrzewania sok się utlenia i napisy wybarwiają się na brązowo tworząc ciekawy artystyczny efekt. Zajęcie rozpoczęły się od tego, że pani od przyrody przygotowała niespodziankę w postaci krótkiego listu do uczestników koła, podgrzewając


go nad świeczką ukazywała się jego zawartość, po odczytaniu wszyscy przystąpili do wykonania swojej kartki dla Babci lub Dziadka.
Dorota Makowiecka

Andrzejki

W ramach "Pomocnej Dłoni", klasa IV zorganizowała dla klasy I i III A wróżby andrzejkowe.


Pierwszoklasiści razem z czwartoklasistami wróżyli sobie przy kolejnych stanowiskach. Dowiedzieli się co czeka ich w przyszłości,


jaki będą wykonywać zawód, gdzie pojadą w podróż, jak będzie miała na imię pierwsza dziewczyna czy pierwszy chłopak. Na koniec najwięcej frajdy sprawiło lanie wosku,


wychodziły niesamowite rzeczy, przypominały różne kształty, wszyscy wspólnie odgadywali co wyszło.
Dorota Makowiecka



Mikołajki w Teatrze Muzycznym


30 listopada w ramach Mikołajek klasa IV, V i VI pojechała na musical Piotruś Pan w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Był to spektakl familijny, który wprowadził widzów w magiczny świat baśni i ekscytujących wydarzeń, który dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii 3D stał się dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Widzowie byli uczestnikami jedynej w swoim rodzaju zabawy łączącej świat dziecięcej wyobraźni z niesamowitymi możliwościami współczesnej techniki. tej wielkiej przygodzie, zmierzyliśmy się ze złowrogimi piratami, ogrzaliśmy się w kręgu indiańskich ognisk i odkryliśmy nowe lądy.


Przed spektaklem udaliśmy się na krótki spacer do portu w Gdyni, obejrzeliśmy statki, Dar Młodzieży, Błyskawicę, pospacerowaliśmy po plaży a na koniec ukazała nam się przepiękna tęcza. Dorota Makowiecka

Być jak Ignacy


W ramach koła na grudniowych zajęciach poznaliśmy sylwetkę Ignacego Łukasiewicza, jego biografię i najważniejsze wydarzenia z jego życia.


Uczniowie dowiedzieli się kim był Ignacy Łukasiewicz i czego dokonał, poznali wydarzenia z dzieciństwa Ignacego Łukasiewicza, zobaczyli jak wygląda lampa naftowa i poznali jej budowę, poszerzyli zasób słownictwa: m.in. chemia, nafta, ropa naftowa. Na koniec zagrali w grę karcianą „Ja mam, kto ma”- utrwalającą zdobytą wiedzę z życia i działalności Ignacego Łukasiewicza.


Na zajęciach tuż przed świętami Bożego Narodzenia wszyscy uczestnicy koła ozdobili świeczki techniką decoupage i sprezentowali swoim najbliższym.

Szachy – Mistrzostwa Szkoły - 15.12.2016

Turnieje szachowe w naszej szkole to już tradycja. Tegoroczny turniej, był turniejem nr IX.

Do zawodów zgłosiło się 10 uczniów. Wartym podkreślenia jest fakt, że w turnieju startowali uczniowie klas I-VI.


Sędzia po konsultacji z zawodnikami ustalił, że walczymy systemem „każdy z każdym”, co dawało nam 9 rund – sportowej rywalizacji przy szachownicy. Uczestnicy turnieju zmagali się nie tylko z wylosowanym przeciwnikiem ale również z upływającym czasem. Przy każdym stanowisku szachowym stał bowiem zegar odliczający uciekające sekundy.


Każdy z zawodników miał do dyspozycji 20 minut na każdą partię. Uczniowie wykazali się olbrzymią dojrzałością, gra w szachy wymaga bowiem od uczestników cierpliwości, spokoju i ciszy. Turniej trwał prawie 4 godziny. Po tym czasie sędzia ogłosił wyniki.


Na podium stanęli : 1. Jakub Smyczyński kl. VI 2. Mateusz Kamiński kl. V 3. Piotr Więckowski kl. VI

Wszystkim uczestnikom turnieju gratuluję udziału w zawodach i bardzo dziękuję za wspaniałą postawę. A najmłodszym zawodnikom turnieju składam szczególne słowa uznania!

Nauczyciel wf Marcin Zawadzki.



Opis przedstawienia „Opowieść Wigilijna’’

16 grudnia uczniowie klasy II i IIIa wybrali się do Baja Pomorskiego na „Opowieść Wigilijną’’. Spektakl opowiadał o panu, który był samolubny, zły i nie znosił Świąt Bożego Narodzenia.


Zaczęło się od tego, że odwiedził go duch wspólnika. Chciał go ostrzec przed trzema duchami, które przyjdą do niego w trzy kolejne noce o godzinie 12:00. Każdy z Duchów chciał przekazać mu wiadomość.


Pierwszy o smutnej przeszłości w czasach szkolnych, drugi o teraźniejszości, kiedy stał się zły, a inni przez niego cierpią i wreszcie trzeci o przyszłości, kiedy zostanie przez wszystkich zapomniany i okradziony.


Wizyta duchów sprawiła, że główny bohater- Ebenezer Scrooge stał się dobry i polubił Boże Narodzenie.


To przedstawienie było ciekawe i pouczające, na pewno wszystkim się podobało.

Michalina Orłowska klasa 2



Sztuczki magiczne, czy (al)chemiczne?

24 listopada wzięliśmy udział w kolejnych warsztatach chemicznych w Kamienicy Alchemika (pamiętacie, jak nie mogliśmy się ich doczekać?). Tym razem to pan, a nie pani, je poprowadził w arcyśmieszny sposób. Wszystkich nas zaraził swoim poczuciem humoru.


Zaprowadził nas do innej, niż poprzednio, wielkiej sali. Podzielił nas na grupy: VIP 1 oraz VIP 2. Usiedliśmy w parach i.... rozpoczęła się nasza kolejna chemiczna przygoda!
Do plastikowej bazy dodaliśmy około 60 kropelki H2O ( wiemy już, że to nazwa chemiczna wody), a następnie musieliśmy to baaardzo dłuuuugo mieszać. Potem okazało się, że otrzymaliśmy, tak zwany, sztuczny śnieg - taki granulat, który pochłania wilgoć i którym wypełnia się pieluszki dla niemowląt.
Później dodawaliśmy barwniki, aromaty i okazało się, że zrobiliśmy.... Nie uwierzycie! Zrobiliśmy ODŚWIEZACZ POWIETRZA!


Ciekawe, co zrobimy następnym razem? Już jesteśmy umówieni na kolejne zajęcia. Oby to było jak najszybciej!

Inga Biczyk, Ola Kawecka z klasy III B.


Śnieżna świetlica

Zima zaskoczyła drogowców ;) ale nie świetlicę w SP 27.


Wszyscy byliśmy przygotowani na zabawy w białym puchu, który od rana padał i pięknie pokrył okolice szkoły.


W blasku południowego słońca zmierzyliśmy się z lepieniem ogromnych kul śnieżnych i tych mniejszych latających wokół nas również ;)



Pierwszaki w bibliotece

Dnia 09.11.2016 r. uczniowie klasy I wybrali się do biblioteki na zajęcia. Dzieci obejrzały pokaz slajdów multimedialnych, na których mogły zobaczyć jak wygląda jesień w lesie, na wsi, w mieście. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o oznakach jesieni, przemianach zachodzących w przyrodzie wśród zwierząt i roślin oraz odpowiadały na pytania, dlaczego lubią tę porę roku i co ona nam daje. Na zakończenie uczniowie wykonali prace plastyczne. Po zajęciach pierwszaki poszły na targowisko i rozpoznawały owoce i warzywa jesienne. Po powrocie do szkoły każdy pierwszak zjadł soczystą gruszkę.

galeria

Być jak Ignacy

Przystąpiliśmy do konkursu o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego. W ramach zajęć świetlicowych uczniowie z klas I-IV w raz z nauczycielem matematyki i przyrody założyli koło naukowe aby przeżyć fascynującą przygodę z eksperymentami i wynalazkami. „Być jak Ignacy” to akcja skierowana do dzieci i młodzieży – twórców przyszłości Polski i polskiej myśli technicznej. To właśnie im najbardziej potrzebne są dobre przykłady, na których mogliby się wzorować, a przede wszystkim odwaga i przekonanie o tym, że warto wierzyć we własne siły i marzenia.
Celem Konkursu jest:
- propagowanie wiedzy na temat polskiej myśli naukowej wśród uczniów szkół podstawowych,
- propagowanie wiedzy na temat sylwetki Ignacego Łukasiewicza oraz rozwoju przemysłu naftowego i gazowego,
- propagowanie nauk matematyczno-przyrodniczych,
- propagowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu, obserwowaniu, tworzeniu sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy.


Organizatorem Konkursu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Patronem honorowym Konkursu jest Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz Telewizja Polska i Polskie Radio. Koło będzie działało według programu przygotowanego przez opiekuna, który głównie uwzględnia działania uczniów ukierunkowane na doświadczanie i badanie otaczającej rzeczywistości. W ramach zajęć planowane jest działanie promujące koła naukowe w środowisku lokalnym, zorganizowaniu współpracy z podmiotami działającymi na rzecz nauki i oświaty oraz współpracy z rodzicami, zaprezentowaniu efektów działania koła naukowego i jego wpływu na społeczność szkolną. Działalność koła na bieżąco będzie prezentowana na stronie www szkoły.

Opiekun koła Dorota Makowiecka


O lnie, płótnie i koszuli

Dnia 27października byliśmy w Muzeum Etnograficznym na zajęciach pt. "O lnie, płótnie i koszuli". Najpierw wyświetlono nam film o uprawie lnu. Następnie dowiedzieliśmy się, że len wysiewali mężczyźni, a kobiety pieliły go, czyli wyrywały zielsko. Później kobiety len wyrywały ręcznie i wiązały w snopki, które rozkładały na polu do wysuszenia.


Mężczyźni zaś bili len cepami, aby wytrząsnąć ziarno. Wiązali gałęzie lnu i wrzucali do wody na dwa tygodnie. Oddzielała się wtedy łodyga od włókna. Na koniec len należało wyczesać. To zadanie wykonywały kobiety. Po filmie oglądaliśmy maszyny i narzędzia jakich kiedyś używano do wykonywania lnianych koszul. Zajęcia były bardzo ciekawe podobały się wszystkim uczniom z naszej klasy!
Jan Wojcinowicz z klasy III A


Muzeum Etnograficzne

W dniu 29 września 2016 roku pojechaliśmy do Muzeum Etnograficznego w Toruniu na zajęcia ,,Upiecz się nam chlebie”. Najpierw pani czytała nam historię o rolniku i wilku. W bajce tej wilk usłyszał od człowieka ile czasu i pracy trzeba, żeby powstał chleb. Potem dowiedzieliśmy w jakim procesie kiedyś był wyrabiany chleb i jakie narzędzia były do tego używane. Zobaczyliśmy jak wygląda starodawna wieś.


Zgadywaliśmy w jakiej kolejności robi się chleb. Szukaliśmy, gdzie na wsi znajduję się piec do pieczenia chleba, a kiedy go znaleźliśmy, pani powiedziała nam, jak z niego korzystać. Na koniec pani z poczęstowała nas prawdziwym świeżym chlebem. Wszystkim bardzo smakowało. Po zjedzeniu pożegnaliśmy się z panią i wróciliśmy do szkoły. Bardzo mi się podobało. Mam nadzieję że będzie więcej takich wycieczek.
Janek Jackowiak IIIa


Qmple Stefana - 7 wspaniałych ;)

W ostatnim czasie wielką popularnścią w szkole cieszy się Ozobot Stefan, jednak żył on w osamotnieniu i Pani Dyrektor zadecydowała o sprowadzeniu mu towarzyszy. Takim sposobem szkoła zakupiła kolejnych sześć Ozobotów. Dziękujemy.
galeria


Świetlica szkolna poznaje zwyczaje Halloween

28 października uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w zajęciach dotyczących poznania zwyczaju Halloween obchodzonego 31 października w krajach anglosaskich. Tego dnia dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach tematycznych, które sprzyjały integracji i współpracy w grupie: zdobienie dyni, konkurs wiedzy o Halloween, tradycyjna konkurencja jedzenia jabłka bez użycia rąk. Spotkanie zakończyło się rozdaniem nagród w kategoriach: najładniejsza dynia oraz najlepsze przebranie. Zgodnie z tradycją halloweenową "cukierek albo psikus", na wszystkich uczniów czekał słodki poczęstunek.
galeria


Jak to z lnem bywało…

Dnia 28 października 2016 roku cała klasa była w Muzeum Etnograficznym na zajęciach „o lnie, płótnie i koszuli”.


Na początku zajęć pani prowadząca puściła uczniom film o tym, jak dawniej robiło się ubrania.


Następnie pani pokazywała jak skomplikowany jest proces, żeby kolejno uzyskać: ziarna lnu, nici i płótna, po to, by móc uszyć ubrania. Taką bieliznę robiło się bardzo ciężko, dlatego takie ubranie starczało każdemu na pół życia. Wszystkim bardzo podobały się te zajęcia.

Emilia Kamińska kl. 3b


Na tropie bocianów

27 października klasa IIIb poszła na film „Bociany”. Przed seansem odbyły się warsztaty na temat bocianów. Uczyliśmy się, co ze sobą zabierają, dokąd lecą oraz przez które kraje przelatują. Rozwiązywaliśmy różne quizy na temat bocianów.


Po warsztatach byliśmy przygotowani do obejrzenia filmu. Film opowiadał o tym, jak bociany przestały roznosić dzieci swoim rodzicom, lecz przez przypadek pewna dziewczynka „wyprodukowała” jedno dziecko. Następnie ta dziewczynka i jej przyjaciel bocian próbowali dostarczyć to dziecko do właściwych rodziców. Po wielu perypetiach udało im się wykonać tę misję, po czym bociany znowu zaczęły roznosić dzieci. Polecam ten film innym dzieciom.

Sambor Radziecki kl. IIIb


„Muzyczny savoir vivre”

18 października 2016 wybraliśmy się na audycję muzyczną, która odbyła się w CKK Jordanki. Spotkanie zaczęło się od muzycznego przywitania i przedstawienia wykonawców.


Następnie pani prowadząca pokazała i opowiedziała nam jak należy zachowywać się podczas koncertu. Dowiedzieliśmy się, że idąc na koncert należy ładnie się ubrać, wyłączyć telefon i nie można zasnąć! Potem muzycy zagrali różne utwory m.in "Dla Elizy".


Pani nauczyła nas dwóch wesołych piosenek. Muzyczne spotkanie bardzo nam się podobało. Chętnie pójdziemy tam jeszcze raz.

Inga i Pola z IIIB


Guinness World Records

17 października po wielu tygodniach przygotowań, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Guinness World Records w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, prowadzonej przez jak największą liczbę osób! Akcję po raz czwarty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować". Ta data nie jest przypadkowa, bowiem 16 października obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Tegoroczna akcja udzielania pierwszej pomocy była pierwszą próbą zdobycia wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa. Aby pobić rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej potrzeba co najmniej 11 841 uczestników. Poprzedni rekord został ustanowiony w Niemczech, wzięło w nim udział 11 840 osób. W poniedziałkowym rekordzie wzięło udział ponad 85 000 osób Czekamy na oficjalną decyzję! Poniżej link do filmów z tego wydarzenia. i zdjęcia.

film
galeria

Beata Wilmanowicz - Instruktor Pierwszej Pomocy

Święto Drzewa 2016

17 października w naszej szkole odbyło się Święto Drzewa przy współpracy z klubem Gaja i Nadleśnictwem Dobrzejewice - Szkółka na Bielawach. W tym roku przebiegało ono pod hasłem „Święto Drzewa – wśród pól”, chodzi o to aby zachęcić mieszkańców z terenów wiejskich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony zadrzewień śródpolnych. Krajobraz jest naszym dziedzictwem kulturowym, a zadrzewienia śródpolne stanowią jego ważny element i służą zwierzętom oraz lepszym plonom. Twórzmy remizy śródpolne, sadźmy drzewa i krzewy. To nie tylko ratunek dla naszej Planety, ale i piękno w czystej postaci – podkreśla Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. Uczniowie z poszczególnych klas miały różne zadania: klasa I i II rozwiązywały karty pracy związane z gatunkami drzew, z ich ochroną, mieszkańcami lasów i bawiły się w zabawę integracyjną "Ptaki szukają swojego gniazda"; klasa III A, III B i IV brały udział w podchodach, które prowadziła klasa VI, uczniowie rozwiązywali 10 zdań interdyscyplinarnych: z języka polskiego, z języka angielskiego, matematyki, przyrody, techniki i wychowania fizycznego, klasa V wybrała się do szkółki leśnej na Bielawach po sadzonki drzew liściastych. Na podsumowanie święta w klasach młodszych zostało przeczytane opowiadanie "Drzewo, które umiało dawać" Shela Silversteina. Podczas tegorocznych obchodów wręczone zostały także nagrody za konkursy plastyczne dla klas I-III "Moje Bajkowe Drzewo", a dla klas IV-VI "Moje Jesienne Drzewo". Wręczono również nagrody za zbiórkę kasztanów, które trafiły na karmę dla zwierząt. W tym roku dzieci stanęły na wysokości zadania i zebrały bardzo dużą ilość. I miejsce zajęła klasa IV a tuż za nią II miejsce klasa IIIB. Gratulacje! Sadzonki drzew trafiły do uczniów, którzy mieszkają na wsi. Mają za zadanie posadzenia drzewka na terenie wiejskim wśród pół razem z rodzicami, albo dziadkami czy też sąsiadami i zrobić zdjęcie przy sadzeniu. Wkrótce galeria zdjęć z tej akcji na stronie naszej szkoły.

galeria
organizator Dorota Makowiecka


Konkurs na album z wakacji rozstrzygnięty!!!

Podczas apelu z okazji Święta Drzewa wręczone zostały również nagrody w konkursie plastycznym na album: „Moje wakacyjne wspomnienia”.





I miejsce zdobyła Inga Biczyk z kl. IIIb, II miejsce ex aequo: Aleksandra Kawecka z kl. IIIb i Franciszek Nalaskowski z kl. IIIa, III miejsce-Pola Piotrowska z kl. IIIa. Wyróżnienia zdobyli: Julia Kaatz i Szymon Laskowski z kl. II. Gratulujemy! Zwycięskie prace w najbliższych dniach oglądać będzie można w bibliotece szkolnej.
Beata Kowalska


Sprawozdanie z wyjścia do teatru na spektakl „Przygody Tomka Sawyera”

W dniu 15.09.2016 byliśmy w teatrze CKK Jordanki na spektaklu muzycznym ,,Przygody Tomka Sawyera”. Spektakl był o chłopcu, który miał na imię Tomek. Zaczął się tym, że Tomek malował płot (zmusiła go do tego jego Ciocia Poly) i przyszedł do niego kolega i miał karmelki, a karmelki lubili wszyscy.


Chciał go zabrać nad rzekę, ale Tomek przechytrzył go i powiedział że woli malować płot. Ten kolega też chciał malować i wykupił od Tomka malowanie za paczkę karmelków. I tak zebrali się wszyscy chłopcy i po kolei pomagali Tomkowi w malowaniu. Najlepszym przyjacielem Tomka był Huck który miał kurzajkę. Chciał się jej pozbyć, dlatego o północy Huck z Tomkiem poszli na cmentarz z zdechłem kotem i wierzyli że to pomoże w zniknięciu kurzajki. Na cmentarzu spotkali pijanego człowieka, Indianina i Doktorka. Indianin zamordował Doktorka a oskarżył o tą zbrodnię pijanego człowieka, którego wcześniej uderzył łopatą i ten zemdlał. Udało się jednak dowieść, że to nie pijany człowiek zabił Doktorka. Wszystko dobrze się skończyło. Spektakl był pełen piosenek i tańców. Cały czas coś się w nim działo. Aktorzy byli śmieszni i weseli. Wszyscy wyszli zadowoleni i bardzo nam się podobało!

Hania Lewandowska, III A





Wizyta w bibliotece klasy III A

6 Października byliśmy w bibliotece. Było bardzo zimno i padał deszcz. Szliśmy na piechotę w czapkach, kurtkach. Jak doszliśmy do biblioteki to rozebraliśmy się z kurtek i poszliśmy do czytelni. Pani pokazała nam film o psie i zającu, a potem pokazała opis zająca szaraka. Zając ma długość od 35cm do 75cm, a wysokość około 30cm. Ogon jego nazywa się omyk i ma długość od 8-10cm. Zając waży od 3-6kg, ogon jego jest od góry czarny a na dole biały. Uszy są dłuższe od głowy, a nogi jego są nazwane skokami natomiast uszy słuchami. Tylne nogi są znacznie dłuższe od przednich futro ma szarobrązowe. Upodabnia się do podłoża w zimie, futro staję się jaśniejsze w lecie. Zając szarak żywi się rosą, kwiatami i wodą. I pani przeczytała nam fragmenty książki o zającu Filipie. I wyszliśmy z czytelni i poszliśmy do szkoły.
Zuzanna Śniady






Chemicy z III B


W czwartek, 29 września, wybraliśmy się (nie pierwszy raz) z wizytą do Kamienicy Alchemika. Mieliśmy ochotę przeżyć coś wyjątkowego i nie zawiedliśmy się!
Pani zaprowadziła nas do sali nr 3 i opowiedziała nam o różnych ciekawostkach chemicznych, a następnie pozwoliła nam na dokonywanie eksperymentów. Mogliśmy, między innymi, rozpuszczać sól nad świeczką, potem rozpuszczaliśmy proszek nad świeczką, który początkowo był czerwony, a potem zmienił kolor na… zielony. Kolor zmienił się wskutek dokonanego przez nas wybuchu ? Ciekawe też było dodawanie barwnika do wody. Wiemy już, co to jest probówka, rozróżniamy też pipetę i rozumiemy, że do profesjonalnego wyposażenia każdego chemika należą też zapałki, klamerki. Pani miała też – jak mówiła: „…profesjonalne świeczki, prosto z Biedronki”. Ogromnie nas tym rozbawiła.


Bardzo nam się tam podobało. Pani Beata obiecała, że będziemy tam zaglądać raz w miesiącu. Pani zawsze dotrzymuje słowa. Nie możemy doczekać się następnego razu. Może znowu zrobimy jakiś wybuch?!
Inga i Ola, klasa III B



Gazetkę klasy IIIa można obejrzeć tutaj

Ozobot w szkole


W tym tygodniu na zajęciach komputerowych mieliśmy niebywałą przyjemność gościć OZOBOTa. Jest to robot do szkolnych zadań dydaktycznych związanych z informatyką i robotyką. Zdobywca głównych nagród w kategorii "Best Robot" na międzynarodowych targach w USA: "Consumer Electronics Show" w 2015 r. i "International Toy Fair" w 2014 r.


Ozobot jest jedym z najmniejszych na świecie inteligientnych robotów, który otwiera drzwi do świata informatyki, robotyki i kodowania. Robot rozpoznaje kolory, potrafi podążać po liniach, wykrywać ich skrzyżowania narysowane na papierze lub na ekranie tabletu.


Niestety, Stefan - bo tak został nazwany przez jedną z grup uczniów - wyjeżdża już z naszej szkoły. Będziemy za nim tęsknić. Jest możliwość zakupu Stefana i kilku jego kolegów ;) jednak potrzebujemy wsparcia...











O krok bliżej natury - czyli szkolna wycieczka na Barbarkę


W dniach 22-23 września 2016r. uczniowie klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w wyjątkowej lekcji przyrody w Szkole Leśnej na Barbarce. Pierwszy dzień związany był z rozpoznawaniem drzew, uczniowie dowiedzieli się jakie drzewa najczęściej występują w naszym regionie i jak je rozpoznawać (zwłaszcza te łudząco do siebie podobne). Po małym wysiłku intelektualnym i fizycznym przyszła pora na wieczorne ognisko, a potem nocny spacer po lesie. Drugi dzień poświęcony był zajęciom ornitologicznym, dzięki którym uczniowie dowiedzieli się znacznie więcej o ptakach, warunkach ich życia i sposobach na ich rozpoznawanie.


Wyjazd był okazją na poszerzenie wiedzy przyrodniczej, spędzenie wspólnie czasu poza szkołą, a także odpoczynek na łonie natury – z dala od miejskiego zgiełku.
Beata Wilamowicz

Relacja Jacka tutaj

Relacja Zuzi tutaj











O historii wypieku chleba


20 września 2016 r. pojechaliśmy całą klasą do Muzeum Etnograficznego. Uczestniczyliśmy tam w zajęciach "Upiecz się nam, chlebie". Kiedy czekaliśmy na zajęcia znaleźliśmy małego gołębia, nazwaliśmy go Gobuś. Chłopcy otoczyli Gobusia i się przestraszył. Na zajęciach w muzeum pani tłumaczyła nam jak się uprawia zboże. Opowiadała nam jak dawniej robiono chleb. Chłopcy młócili zboże cepem.


Za to dziewczyny mogły trzeć ziarna kamień o kamień. Pani Beatka powiedziała nam, że aby utrzeć kilogram mąki trzeba trzeć 8 godzin. Na koniec pani poczęstowała nas pysznym chlebem. W końcu wiemy jak dawniej robiono chleb.
Blanka i Pola z klasy IIIb











Sprzątanie Świata


16 września przystąpiliśmy do miejskiej akcji Sprzątanie Świata z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Toruniu. Wszystkie klasy czynnie włączyły się w akcję i wysprzątały wyznaczone tereny: klasa I i II sprzątały lasek przy ul. Bolta, klasa IIIa i IIIb zbierały śmieci od wiaduktu przy ul. Szczęśliwej do Kościoła w Kaszczorku, a klasa IV, V i VI wysprzątały las w Kaszczorku przy ul. Światowida. W czasie akcji śmieci były segregowane, do białych uczniowie wrzucali szkło, do żółtych papier i plastyk, a do czarnych pozostałe śmieci. Byliśmy mile zaskoczeni bo śmieci było mało. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze mniej.








Z WIZYTĄ U TOMKA SAWYERA


W czwartek 15 września 2016 r. byliśmy w CKK Jordanki na musicalu pt. „Tajemnica Tomka Sawyera”. Spektakl przeniósł nas w świat przygody, dobrej zabawy oraz historii kryminalnych. Opowiada o fascynujących przygodach Tomka Sawyera i jego przyjaciela Hucka Finna. Tomek mieszkał z ciocią w miasteczku leżącym nad rzeką Missisipi. Przedstawienie jest śmieszne pełne dowcipów, piosenek i tańca. Bardzo mi się podobało. Wszystkich zachęcam do obejrzenia musicalu.

WIKTOR CHOŚCIŃSKI 3B


KLASY DRUGIE NA SPOTKANIU Z PANEM ANDRZEJEM GRABOWSKIM

W dniu 13.06.2016 r. klasa II A i II B poszły na spotkanie z autorem Andrzejem Markiem Grabowskim.
Autor opowiadał nam o swoich książkach: „Instrukcja obsługi Pieska Jacósia”, „Kulfon i Monika. Zapraszamy do przygody”, „Zając Poziomka”. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z życia Pana Andrzeja, między innymi o jego pracy w telewizji przy programach dla dzieci, o pisaniu książek oraz tworzeniu piosenek, a także o jego wspaniałych kukiełkach. Autor miał ze sobą magiczną walizkę, w której mieściły się kukiełki. Pan Andrzej zaprosił kilka osób do zabawy kukiełkami i nauczył obsługiwania ich.
Spotkanie nam się bardzo podobało i na długo zapadnie w naszej pamięci. Zakończyło się ono wspólnym zdjęciem z Panem Andrzejem i jego kukiełkami.
Inga, Ola i Nadia z Klasy II B


KLASY IIB i III RAZEM NA ZIELONEJ SZKOLE

Wyjazd na Barbarkę trwał trzy dni. Brały w nim udział dwie klasy z naszej szkoły: II B i III. Podczas wyjazdu uczyliśmy się przyrody. Zaczęliśmy zajęcia od spaceru, podczas którego pani opowiadała nam o przyrodzie. Po obiedzie lepiliśmy z gliny różne przedmioty. Dzieciom bardzo podobały się te warsztaty. Pokoje, w których spaliśmy były wieloosobowe i dużą atrakcją było spanie na piętrowych łóżkach. Na drugi dzień p śniadaniu mieliśmy warsztaty edukacyjne polegające na dokończeniu mapy. Żeby ułożyć całą mapę musieliśmy wykonać dodatkowe zadania. Następnie robiliśmy rysunki z nasion. Wykonaliśmy m.in. samochód, łabędzia i wróbla. Potem zaś przygotowaliśmy ognisko, przy którym usmażyliśmy pyszne kiełbaski. Tak skończył się drugi dzień naszej wycieczki. W ostatnim dniu po śniadaniu wracaliśmy do szkoły. Większość dzieci była tak zadowolona z tego wyjazdu, że chciałaby pojechać jeszcze raz na Barbarkę.
Sambor Radziecki , kl. IIB


Koszyk wiklinowy - zrób to sam

Na zajęciach "Zręczne ręce" dzieci poznały nową technikę wyplatania papierowej wikliny. W ramach kółka plastycznego dziewczynki przygotowywały wielogodzinny projekt pt. "Koszyk wiklinowy - zrób to sam". Koszyki dzieci powstały z niczego innego, jak ze starych gazet! Pracę nad wiklinowym cudaczkiem dzieci rozpoczęły od skręcania rurek, a następnie oplatały nimi stelaż. Na koniec dziewczynki malowały swoje wyroby kolorowymi sprayami oraz ozdabiały wstążeczkami. Misterne dzieła wymagały od dzieci zaangażowania i duuużo cierpliwości. :) Efekty prac dziewczynek można podziwiać na załączonych zdjęciach.
Aleksandra Krupa


Podwodny Świat Świetlicy

W poniedziałek na zajęciach świetlicowych pierwszaki dyskutowały o istotach, jakie żyją w morzach i oceanach. Swoje wyobrażenia dzieci przeniosły na dużą kartkę papieru - bo i pomysłów było wiele... I tak powstał nasz świetlicowy podwodny świat! :)
Aleksandra Krupa


Czytamy Drzewom

23 maja zaproszeni goście przeczytali baśnie dla drzew, które uczniowie napisali w tygodniu ekologicznym. Za scenografię posłużyły prace plastyczne, wykonane przez poszczególne klasy i stworzyły malowniczy i magiczny las. W filmie udział wzięli:

Ewa Pilarek – pracownik obsługi Szkoły Podstawowej nr 27 i czytała bajkę klasy I, BAJKA
Marcel Borowski – uczeń klasy III, czytał bajkę klasy II A, BAJKA
Krzysztof Kowalski – policjant, czytał bajkę klasy II B, BAJKA
Przemysław Semczuk – pisarz, rodzic ucznia klasy IV, czytał bajkę klasy III, BAJKA
Bartłomiej Jóźwiak – radny Miasta Torunia, czytał bajkę klasy IV, BAJKA
Maja Maksim – absolwentka Szkoły Podstawowej nr 27, laureatka z języka polskiego, czytała bajkę klasy V, BAJKA
Nikodem Gapski – uczeń klasy VI, laureat z języka polskiego, matematyki, przyrody i Ligii Zadaniowej, czytał bajkę klasy VI. BAJKA

Operatorem kamery był Kacper Biczyk – absolwent Szkoły Podstawowej nr 27, a za dźwięk odpowiedzialny był Michał Wójcik – absolwent Szkoły Podstawowej nr 27, laureat Ligii Zadaniowej. Niedługo premiera.
Dorota Makowiecka, Lidia Bęben

Wycieczka na Mazury klasy IV

Już Dnia 12.05.2016 r. klasa IV wyruszyła na wycieczkę klasową na Mazury. Naszymi opiekunami byli pan Marcin oraz pan Darek. Mieliśmy też do dyspozycji przez całą wycieczkę panią przewodnik. Wyjechaliśmy o godz. 7:00 i jechaliśmy pięć godzin. Po drodze wstąpiliśmy do Muzeum Etnograficznego w Olsztynku gdzie zobaczyliśmy jak wyglądały dawniej domy, budynki i kościoły. Był tam też czas na zakup pamiątek. Później przyjechaliśmy do leśniczówki gdzie na początku pan leśniczy opowiadał o Ildefonsie Konstantym Gałczyńskim. Bawiliśmy się też w podchody bardzo nam się tam podobało! Następnie dojechaliśmy do Twierdzy Boyen w Giżycku gdzie spędziliśmy jedną noc. Poszliśmy na obiadokolację a następnie czekało nas nocne zwiedzanie twierdzy. Twierdza była bardzo stara ale pokoje duże i przytulne. Rano wstaliśmy spakowaliśmy się a gdy opuszczaliśmy twierdze można było kupić pamiątki. Potem poszliśmy na śniadanie poczym udaliśmy się do portu i mieliśmy tam rejs statkiem. Statek był bardzo ładny a widoki przepiękne. Po drodze do Torunia

zwiedziliśmy zamek Ryn gdzie legenda głosi, że w murach zamku została zamurowana Anna z dziećmi. Wchodząc do zamku przebraliśmy się w różnego rodzaju stroje. W zamku można było zobaczyć m.in. bogaty zbiór oryginalnych elementów charakterystycznych dla uzbrojenia wojska. Wśród zgromadzonych eksponatów można było zobaczyć niezwykłe przedmioty: topory rycerskie, włócznie , hełmy i miecze ,które znajdowały się na uzbrojeniu wojsk krzyżackich i polskich w XII –XIII w. Po zwiedzaniu zjedliśmy obiad, poczym wróciliśmy do autokaru i jechaliśmy prosto do Torunia. Wycieczka była bardzo fajna szkoda tylko ,że byliśmy tam tak krótko.
Kinga Gutmańska i Julia Rachuba kl.IV


KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

Jak większość szkół podstawowych w Polsce, także nasza szkoła przystąpiła do programu rządowego „Książki naszych marzeń”. Pierwszym etapem było pozyskanie funduszy. Czas oczekiwania skrócony został poprzez wybór książek, jakie miałyby być kupione w ramach programu. W tym celu nawiązana została współpraca biblioteki z Samorządem Uczniowskim. Uczniowie zebrali propozycje książek do listy „Książki naszych marzeń”. Okazało się, że doskonale orientują się, jakie nowe pozycje książkowe są obecne na rynku wydawniczym i co chcieliby przeczytać. Niestety, nie wszystkie pozycje z obszernego katalogu uczniowskich „marzeń” udało się zakupić, sporą jednak część tak.
Po opracowaniu książki zostały wyeksponowane i zaprezentowane, a następnie trafiły na półki, skąd bardzo szybko znikały, ciesząc się ogromną popularnością.
Wykaz książek zakupionych w ramach programu „Książki naszych marzeń”
Hania Kuligowska


WYCIECZKA DO BYSTRZYCY KŁODZKIEJ

Nasza wycieczka zaczęła się od spotkania na dworcu. Mieliśmy dokładnie trzy przesiadki. Pierwsza była w Inowrocławiu druga we Wrocławiu, a trzecia w Kłodzku. Z Kłodzka pojechaliśmy autokarem na miejsce. Gdy dotarliśmy na miejsce, dostaliśmy klucze do pokoi i od razu do nich pobiegliśmy. Były dwa pokoje czteroosobowe i jeden pięcioosobowy. Po zajęciu swoich pokoi, poszliśmy na kolację, a po kolacji odbyło się uroczyste otwarcie Euro Weeku. Na nim poznaliśmy kilku wolontariuszy. Każdego wieczoru była organizowana dyskoteka, a przedostatniego wieczoru odbył się Talent Show. Codziennie rano wolontariusze

organizowali nam różnego rodzaju zabawy na pobudkę. Wolontariusze z różnych krajów pokazywali nam prezentacje na temat swojego kraju. Na całej wycieczce poznaliśmy trzynastu wolontariuszy z czego z dziewięcioma mieliśmy zajęcia. Zajęcia mieliśmy z : Jonasem- Dania, Lisette- Filipiny, Mr. Masakra- Azerbejdżan, Memo- Meksyk, Varma Varma- Indie, Pratul- Indie, Patrick- Kenia, Phuong- Wietnam, Dża dża- Chiny. Gdy wyjeżdżaliśmy było nam strasznie smutno i płakaliśmy. Na pożegnanie daliśmy im toruńskie pierniczki bardzo im smakowały. Była to bardzo fajna i udana wycieczka, zachęcamy inne klasy aby na nią pojechały. Olga, Martyna i Matylda z klasy VI


Klub Piosenki (nie tylko harcerskiej)

Już od I semestru spotykamy się raz na 2 tygodnie w Klubie Piosenki w ramach zajęć świetlicowych. Jak być może domyślacie się, swoją szczerą chęć wspólnego śpiewania deklarują jak na razie wyłącznie dziewczęta. Podczas naszych spotkań zdążyłyśmy już zapoznać się z kilkoma znanymi piosenkami harcerskimi, m.in. „Krajka”, Dym z jałowca”, „Pieśń pożegnalna”. Korzystamy z tablicy multimedialnej zapoznając się z melodią i tekstem, potem próbujemy samodzielnego śpiewu, śpiewamy karaoke. To pierwsza część. W drugiej części spotkania klubu mamy możliwość zaprezentować własne piosenki lub osobiście wykonać ulubioną znaną piosenkę. Czasem nagrywamy nasz śpiew.

- Najbardziej podoba mi się to – mówi Karolina z kl. III – że można prezentować wymyślone przez siebie piosenki. Ja na przykład bawię się słowami, wymyślam zabawny tekst, melodię, czasem taniec i razem z Oleną mamy zespół „ Orzeszki ziemne”. Korzystamy z rapu, ale też z innych stylów muzyki.Prezentujemy różne piosenki, np. „Trik dziecięcy”, kilka piosenek o przygodach balona. Czasem sama śpiewam piosenki Ariany Grande. Z Oleną także śpiewamy piosenki w wymyślonym przez siebie języku, tzw. „piosenki kropeczkowane”.
Jeśli jesteście ciekawi – przyjdźcie i posłuchajcie!
Beata Goc


II b w bibliotece

W dniu 27 kwietnia byliśmy z moją klasą IIB w Bibliotece Osiedlowej. Tam pani czytała książkę pod tytułem ,,Turbo chce zostać piłkarzem” . Turbo jest najszybszym biegaczem w szkole i dobrze gra w piłkę. Jego kolega chodzi do klubu piłkarskiego i powiedział mu, że jak chce to może iść z nim do klubu. Turbo się zgodził. Trening piłkarski okazał się bardzo ciężki. Po kilku dniach grał pierwszy mecz. Rozgrywka zakończyła się wynikiem zero – zero. Następny mecz grali z bardzo dobrą drużyną. Mecz zakończył się wynikiem dwa – dwa. Trener przeciwnej ekipy zaproponował Turbo grę w jego klubie. W przyszłym tygodniu będą grali o puchar. Chłopiec zgodził się na przejście do nowej drużyny. Były tam jeszcze cięższe treningi ale dał radę. Mecz o puchar wygrali dwanaście – jeden. Turbo opowiedział o tym w szkole, a koledzy byli z niego dumni. Jego kolega chciał, aby wrócił on do starej drużyny, Turbo się zgodził i wrócił do zespołu. Lekcja w bibliotece bardzo mi się podobała.
Adam Piotrowski, kl.II b


Spotkanie z Dorotką

Dnia 26 kwietnia wybraliśmy się z klasami I i III do Teatru Profilaktycznego Alert na spektakl „Dorotka po drugiej stronie tęczy”. Spektakl odbył się o 10.20 w Sali Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. Na początku przedstawienia Dorotka marzyła żeby iść w świat. Zaczęło się tornado, które przeniosło Dorotkę na druga stronę tęczy, a wujaszka gdzieś indziej. Dorotka spotkała tam bezrozumnego stracha, beztroskiego blaszanego drwala oraz tchórzliwego lwa. Wiedźma uśpiła bohaterów i porwała Dorotkę. Przyjaciele poszli do zamku wiedźmy. Strach powiedział pozostałym aby zatkali nosy i odzyskał rozum, blaszany drwal zaczął się troszczyć o innych a lew zaczął być odważny. Dzięki lwu wiedźma pękła ze śmiechu a Dorotka w końcu się obudziła. Oddali miotłę czarnoksiężnikowi, a Dorotka mogła wrócić do wujka za pomocą trzykrotnego stuknięcia w pantofelki. Po spektaklu zostałem odebrany przez dziadka a klasa wróciła do szkoły autobusem.
Jurand Dubiel, kl. II b


DLA ZIEMI

W piątek 22 kwietnia 2016r. w Święto Ziemi udaliśmy się z całą klasą do pobliskiego lasu, w celu pozbierania śmieci. W grupach szukaliśmy pozostawionych przez ludzi odpadów i wrzucaliśmy je do worków. Chłopcy z trzeciej klasy znaleźli w lesie nawet materac. Zebraliśmy kilka worków śmieci, które zostawiliśmy w wyznaczonym miejscu dla MPO. To był ciekawy dzień dla Nas i dobry dla Ziemi.
Tymek Angowski, kl.II B


Klasy drugie w Cinema City

Dnia 21 kwietnia br. pojechaliśmy z klasą 2 B do kina Cinema City, żeby obejrzeć film pt. ,,Kung Fu Panda 3’’ i uczestniczyć w warsztatach z okazji Dnia Ziemi. Na miejscu zakupiliśmy popcorn i napoje, następnie udaliśmy się do sali nr 6. Przed seansem była pogadanka na temat środowiska, pani zadała nam kilka pytań na temat ekologii. Potem obejrzeliśmy film. ,,Kung Fu Panda 3’’ to film animowany, który opowiada o przygodach pandy o imieniu Po. Podczas wędrówki do sekretnej krainy pand Po spotkał swojego ojca oraz pandę Mei, z którą kiedyś miał się ożenić. Przeciwnikiem Po okazał się duch Kai, który ukradł moc wszystkim nieżyjącym mistrzom kung fu i zaczął niszczyć całe Chiny. Po wyszkolił wszystkie pandy i stworzył drużynę niepokonanych pand, żeby stawić czoła złemu duchowi. Film skończył się optymistycznie, ponieważ Po wygrał walkę z Kaiem. Po wyjściu z kina wróciliśmy tramwajem do szkoły. Film bardzo mi się podobał, był tak samo ciekawy i zabawny, jak jego dwie poprzednie części.
Hubert Szostak, kl. II B

Ratownik medyczny w klasie trzeciej

19.04.2016 r. klasę trzecią odwiedził pan ratownik Grzegorz Górecki. Uczył nas jak postępować z osobami poszkodowanymi w różnych wypadkach. Powiedział, gdzie znajduje się tętno i jak wykonać masaż serca. Odtworzyliśmy parę scenek o ratowaniu człowieka w różnych sytuacjach. W jednej scence ja ratowałam,

a mój kolega Mikołaj był ranny w wypadku, i miał ranę - oczywiście sztuczną. Ja zaś musiałam owijać go bandażami. Ratownik pokazał jak trzeba ułożyć osobę nieprzytomną. Lepiej żebyśmy nie musieli tego stosować, ale ta wiedza jest ważna.
Martyna Wiśniewska, klasa III





„Co w lesie piszczy?”

W poniedziałek, 18 kwietnia odwiedził nas w szkole, pan leśniczy ze swoim psem Tika. Opowiedział nam wiele ciekawych zeczy o lesie i zwierzętach w nim żyjących. Dużo mówił na temat gatunków zwierząt leśnych, dowiedzieliśmy się na przykład, że samica daniela to łania, samiec to byk, a młody to cielak. Pan leśniczy zadawał nam pytania dotyczące lasu, kto dobrze odpowiedział, został nagrodzony. Były bardzo fajne nagrody: długopisy, książki, kolorowanki i ołówki.
Ola i Nadia z klasy, IIB


Wyjazd do zoo

14 kwietnia 2016 pojechaliśmy do zoo. Najpierw kupiliśmy pamiątki i karmę. Potem oglądaliśmy zwierzęta: bociana, węże, żubry, mundżaka chińskiego, surykatki i różne gatunki ptaków. Nam najbardziej podobały się rysie. Cała klasa była zadowolona z odwiedzin w zoo. Po obejrzeniu zwierząt robiliśmy kartę pracy. Obok jedno zwierzątko z zoo w Toruniu – surykatka.
Antek Orłowski i Wiktor Górny, kl. IIa


"Wiosna w ogrodzie"

Dnia 14.04.2016 wyszliśmy na zajęcia pt. ''Wiosna w ogrodzie'' do Ogrodu Zoo-Botanicznego w Toruniu. Najpierw omawialiśmy zasady, jak należy zachowywać się w ogrodzie zoo-botaniczym. Później pan przewodnik pokazywał nam zwierzęta. Dowiedzieliśmy się, że żubry mogą ważyć nawet tonę! W trakcie zajęć wypełnialiśmy karty pracy, które otrzymaliśmy od przewodnika. Potem, dokarmialiśmy bardzo łakome kozy i osły. Po tym wyjściu wiemy co jedzą niedźwiedzie. To wyjście bardzo nam się podobało!!!
Jacek Wróbel


Czytamy drzewom

Wiosenną porą drzewom przeczytała klasa V. Uczniowie podzielili się z przepięknym wiosennym drzewem sentencjami na wiosnę. Czuły, że przyroda rodzi się do życia, drzewa wypuściły piękne, soczyste zielone liście, na niektórych pojawiły się białe, różowe i żółte kwiaty, które zwabiają owady. Delikatny szum liści i głosy ptaków dawały nam znaki, że nas słuchają i cieszą się z naszej obecności. Czytajmy drzewom!!! Zostańmy ich przyjaciółmi!!!
Dorota Makowiecka


CO SŁYCHAĆ W ŚWIETLICOWYM KLUBIE CZYTELNIKÓW I PISARZY

- Prześcigamy się, żeby opowiedzieć o tym, co ostatnio przeczytaliśmy!
- A czytamy sporo – jedni więcej, jedni mniej, każdy na miarę swoich możliwości.
- Czasem przynosimy książki i czytamy ulubione fragmenty; uczymy się słuchać innych i czekać na swoją kolej (to uczy cierpliwości).
-Prezentujemy swoje Zeszyty Czytelnika (przykładowe na zdjęciu obok).Musimy nieustannie sobie przypominać o tym, a by oprócz tytułu zapisać także nazwisko autora książki, bo bez tego trudno potem zachęcić koleżanki czy kolegów do jej przeczytania.
- Mamy kilka osób nowych, w tym jedną z kl. I! Widzimy, że od początku czują się one u nas jak ryby w wodzie. Przybył również jeden chłopiec (a chłopcy są na wagę złota, bo przez cały czas panował deficyt płci męskiej).

Nasi chłopcy czytają „zwyczajne” książki, ale też baśnie, a nawet książki biograficzne, np. o piłkarzach (jaką drogę musieli pokonać, zanim stali się sławni).
- Niektórzy z nas piszą – czasami prezentują nam to, co w przypływie twórczego natchnienia napisali. Są to najczęściej opowiadania lub scenki dramatyczne.
- Dowiadujemy się o tym, jak powstaje książka i jak pisać, aby przykuć uwagę czytelnika.
- Nie panuje u nas bynajmniej poważna czy sztywna atmosfera, przeciwnie – jest wesoło, czemu sprzyja mały poczęstunek, jakim na zmianę się dzielimy.
- Nadal spotykamy się w piątki od 13.00 do 14.00 (najczęściej w bibliotece). Jesteście mile widziani - przybądźcie!
Beata Goc z Czytelnikami

Klasa II b w pizzerii Dominium

W dniu 13.04.2016 byliśmy na wycieczce w pizzerii Dominium. Byliśmy tam za wcześnie, więc wzięliśmy małą mapę Galerii Copernicus i pokazywaliśmy gdzie jest Dominium. Później jak przyszliśmy do pizzerii, pani przeczytała nam historię powstania pizzy. Następnie pan wypiekł nam ciasto, a my nakładaliśmy składniki, zaczynając od sera. Były też do nakładania pieczarki i szynka. Oczywiście pan włożył pizzę jeszcze raz do piekarnika. Pizza była smakowita, ale jeden kawałek z naszego dzieła został. Ciekawe co się z nim później stało?
Szymon Szot II b


Zajęcia chemiczne

13 kwietnia byliśmy na zajęciach chemicznych. Robiliśmy małe wybuchy. Pan pytał nas jakie miejsce w naszym domu jest najromantyczniejsze. Według nas to była toaleta. Pan też mówił co mamy robić kiedy nam się zatka toaleta. Mieliśmy użyć kreta - takiej żrącej substancji. Opiszę jeden eksperyment jaki robiliśmy. Pan kazał nam podzielić się w pary. Ja byłam z Michaliną. Pan powiedział że musimy ustalić kto trzyma probówkę. Ten, który nie trzymał probówki

wlewał substancję - KRET. Potem pan zapalił świeczkę, zgasił światło i powiedział nam, że mamy zwinąć aluminium w rulonik. Potem powiedział żebyśmy włożyli rulonik do probówki i zaobserwowali. Rulonik stał się koloru metalowego. Potem kazał nam wziąć bambusa czyli długą wykałaczkę. Włożyliśmy bambusa do ognia a potem do probówki i był mały wybuch. A potem jeszcze i jeszcze … Zajęcia bardzo nam się podobały i czekamy na następne!
Hania Lewandowska, klasa 2A


Projekt „ Lubimy Czytać”, sekcja poetycka

W ramach realizacji naszego klasowego projektu czytelniczego, 07.04.2016 r. wystąpiła grupa poetycka . Na początku przygotowań wymyśliliśmy, że to będą: krzyżówka i zagadki do wybranych wierszy Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Michała Rusinka. Hasłem krzyżówki było słowo "wiersz", a zagadki brzmiały tak: " Jaki to wiersz?" oraz "Czy znasz wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima?". W krzyżówce pytań za trzy punkty nikt nie zgadł , tak samo jak zagadek. Dzieci z klasy podzielone były na dwie drużyny: czerwoną i niebieską. Jedna z drużyn wygrała, jak myślicie która?
Blanka, Franek i Szymon Szot, kl. IIB


Wyjście do biblioteki osiedlowej

6. kwietnia byliśmy z klasą w bibliotece osiedlowej. Najpierw Pani bibliotekarka mówiła nam, jak są poukładane książki i jak można je znaleźć. Potem weszliśmy do czytelni i Pani czytała nam książkę. Książka była o księżniczce, która bała się wiatru w nocy, bo to był wietrzny zamek. Księżniczka miała dużo zwierząt, które spały w nocy, a bawiły się w dzień. Chciała więc mieć takie, które bawiło się w nocy, a spało w dzień, żeby dotrzymało jej towarzystwa. Okazało się, że takim zwierzątkiem jest chomik. Potem pani wyświetliła na ścianie, jak można opiekować się chomikiem i pytała się czy ktoś z nas ma chomika. Ja odpowiedziałam, że mam chomika. Pani opowiedziała jakie są rasy chomików. Ja mam dżungarskiego. Jest jeszcze chomik syryjski. Chomik syryjski i dżungarski to nie wszystkie rasy, jest jeszcze wiele innych. W bibliotece mi się podobało, a wam?M
Hania Lewandowska, klasa IIA

W świecie baśni - Realizacja projektu czytelniczego w kl. IIb

Kilka dni temu w naszej klasie rozmawialiśmy na temat baśni. Klasa brała udział w projekcie zaproponowanym przez Panią Beatę. Mieliśmy nauczyć się samodzielności i współpracy w grupie. Pani podzieliła nas na grupy: wierszową, sportową, przyrodniczą i baśniową. W tej ostatniej znaleźli się: Inga, Nadia, Ola, Pola i Wiktor. Pani Beata wyznaczyła też liderów grupy: Olę i Polę. Przygotowania do projektu zaczęły się już chyba w lutym. W grupie baśniowej emocje sięgały zenitu. Padło wiele propozycji dotyczących wyboru baśni. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na: „Trzy świnki” i „O rybaku i złotej rybce”, które napisali bracia Grimm. Początkowo, zadaniem, które przygotowaliśmy dla klasy, miała być zabawa w

podchody. Jednak po dłuższym zastanowieniu i licznych konsultacjach ustaliliśmy, że nastąpi podział zadań w następujący sposób:
- Pola i Nadia wymyślą kalambury;
- Ola opowie baśń pt. „O rybaku i złotej rybce”, a potem zada pytania dotyczące treści;
- Wiktor opowie baśń pt. „Trzy świnki”,
- a Inga przeprowadzi quiz.
Tak też się stało. Wszyscy z zaciekawieniem przysłuchiwali się opowieściom, a następnie zaangażowali się w udział w zabawie. Jesteśmy zadowoleni z przebiegu projektu, choć było to dla nas bardzo trudne zadanie. Współpraca w grupie wymaga dyscypliny, dojrzałości, umiejętności porozumienia, negocjacji oraz osiągania kompromisu. Wymaga też odpowiedzialności za koleżanki i kolegów z grupy. W takiej sytuacji łatwo jest kogoś skrzywdzić albo sprawić mu przykrość. Z pomocą Pani i rodziców udało nam się doprowadzić zadanie do końca. Pani nagrodziła naszą pracę szóstkami.
Inga, Ola i Wiktor kl.IIb

Sprawozdanie z wyjścia do biblioteki osiedlowej

31 marca udaliśmy się do biblioteki osiedlowej na zajęcia biblioteczne. Pani Ela przeczytała nam książkę pt. ,,Turbo chce zostać piłkarzem”, której autorem jest Ulf Swdt. Głównym bohaterem tej książki jest Turbo. Jego koledzy to Simon i Ole. Turbo został przyjęty do nowej drużyny piłkarskiej i był bardzo dobry w grze. Chłopcy zazdrościli mu i pewnego razu Erik podłożył mu nogę, a Turbo ją złamał. Erik nie chciał, aby Turbo pojechał na zawody. Wtedy koledzy Turbo: Simon i Ole pomagali mu niosąc na zmianę jego plecak do szkoły. Na szczęście Turbo szybko powrócił do zdrowia i do gry w piłkę nożną. Potem Pani Ela zapoznała nas z książką Ralfa Butschkowa pt. „ Mam przyjaciela piłkarza ekstraklasy”. Omówiła z nami na prezentacji zasady gry w piłkę nożną, zadania obrońcy, napastnika, pomocnika i kapitana oraz podała ciekawostki o Robercie Lewandowskim. Dowiedzieliśmy się, że jego rodzice też byli sportowcami (tata – judoka, mama –siatkarka). Był w klubie Lecha Poznań, Borusii Dortmund, a obecnie gra w Bayernie Monachium. Strzelił dotąd 209 goli w 397 rozegranych meczach. Zajęcia bardzo nam się podobały zwłaszcza, że niektórzy z nas marzą o piłkarskiej karierze i jesteśmy fanami Roberta Lewandowskiego.
Uczniowie klasy IIA

Przed Sprawdzianem


Zbieraj makulaturę i ratuj konie

Po raz kolejny zorganizowaliśmy w naszej szkole akcję zbierania makulatury na pomoc dla koni. Tym razem zrobiliśmy i w szkole i w naszych domach wiosenne porządki. Zebraliśmy 228 kg - BRAWO!!! Pomału przygotowujcie się do ostatniej zbiórki, która odbędzie się na początku czerwca.
Dorota Makowiecka



Świetlicowe WESOŁYCH ŚWIĄT

Świetlicowe zajączki zrobili uczniowie klasy II a i uczennice klasy IV. Uśmiechają się do Was :):)
WESOŁYCH ŚWIĄT !!!!!





Dzień Wiosny w naszej szkole

Dzisiaj w mojej szkole obchodziliśmy pierwszy Dzień Wiosny. Było bardzo wesoło i kolorowo. Na trzeciej godzinie lekcyjnej przyszły do nas cztery koleżanki ze starszych klas. Dziewczyny zaproponowały nam fajne zabawy, czytały nam wierszyki a my musieliśmy dokańczać zdania. Potem robiliśmy pajęczynę z włóczki, bawiliśmy się w starego niedźwiedzia, następnie w lisa koło ulicy. Na samym końcu robiliśmy ilustrację do przeczytanych wierszyków. Zajęcia były bardzo fajne i podobały się całej klasie.
Szymon Podolecki kl.II b


"OŚMIORNICZKI"

W poniedziałek 14.03.2016 r Z Panią Dominiką robiliśmy ośmiorniczki. Moja ośmiorniczka ma 50 nóg i pomarańczową głowę. Mieliśmy do wykorzystania różne kolory wełny: żółty, błękitny, granatowy, różowy, zielony, seledynowy w kropki w kwiatki i różne inne. Zajęcia były super. Pani Dominika była dla nas bardzo miła i fajnie minął nam czas. A po zakończeniu wyglądało to tak.
Maria Górna, kl. III


Zwierzogród

W środę 02.03.2016 poszliśmy z klasą do kina. „Zwierzogród” to film o przeróżnych zwierzętach, a głównym bohaterem jest królik Judy. Judy jest młodą policjantką i chce rozwiązywać ważne sprawy. Spotyka różne zwierzęta i wplątuje się w dziwne sytuacje. Co z tego wynika - nikt się nie spodziewał. Film miał ładną grafikę i bardzo mi się podobał.
Martyna Wiśniewska, kl. III


WYCIECZKA DO MUZEUM OKRĘGOWEGO

Pewnego razu klasa 2a wybrała się na wycieczkę do muzeum Okręgowego na ul. Łaziennej. Celem wizyty było poznanie historii miasta Torunia. Pan przewodnik opowiadał jak Toruń wyglądał w dawnych czasach i o tym jak ludzie żyli. Poznawaliśmy królów Polski. Widzieliśmy szaty krzyżaków. Oglądaliśmy stare bronie i siekiery. Widzieliśmy bardzo stare narty. Zobaczyliśmy dzwon Tuba Dei [Trąba Boża]. Tuba Dei to najstarszy dzwon w Polsce! Ta wycieczka bardzo nam się podobała.
Jacek Wróbel, kl.IIa


Muzeum Okręgowego w Toruniu

26 lutego pojechaliśmy na zajęcia do Muzeum Okręgowego w Toruniu. Podobała mi się sala, w której stała zbroja rycerska. Potem poszliśmy na pietro, było tam dużo napisane o starym dzwonie Tuba Dei, który znajduje się w Toruniu. Potem weszlismy do sali, w której było dużo broni palnej. Bardzo podobała mi się tam zbroja strażnika. Była tam też strzelba, która miała 3 metry !! Przewodnik mówił, że strzelano z niej tylko z zamku. Pokazywał nam też prwadziwy miecz, jakim kiedyś ścinano głowy.Widziałem też stary telewizor, starą gitarę, radio i starą maskę przeciwgazową.
Zbyszek Caputa, kl.IIa


Czytamy Drzewom

Tym razem spotkanie z drzewem miało miejsce w Toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym. Zimową porą opowiadanie o ptakach przeczytała klasa II B. Dzieci szczególnie odczuły związek literatury z przyrodą, słuchały bardzo uważnie wszystkich dźwięków dookoła. Co prawda liści na drzewie nie było, ale były pewne, że drzewo żyje i słucha. Na koniec wszyscy przytulili się do drzewa, przystawili ucho i pożegnali się z myślą, że niedługo będzie piękne bo nadejdzie wiosna. Czytajmy drzewom. Zostańmy ich przyjaciółmi!!!
Dorota Makowiecka


SPOTKANIE Z PISARZEM – TOMASZEM STOCHNALEM

Przyszedł do nas pisarz i opowiadał nam o Helu. Mówił nam dużo o latarniach morskich. Najwyższa latarnia ma 300 metrów. Pan też mówił, że w jakiejś latarni jest tak ciasno, że jak jedna osoba idzie z góry a druga z dołu, to nie mogą się wyminąć. Aby wejść na latarnię w Helu, trzeba pokonać 200 schodów. Opowiadał nam o tym, ponieważ jego książka dzieje się na Helu. Książka ma tytuł Mataszkowie. Jej bohaterami są Mataszek, Grzybcio i Kasztanek, którzy postanowili w piwnicy założyć swój klub. Książka opowiada o ich przygodach. Spotkanie z pisarzem było bardzo ciekawe. Pan Tomek najpierw opowiadał o tym jak wspomina rodzinne podróże na Hel, opowiadał o tym, że dużo zapominał o pisanych wspomnieniach. Po latach powrócił do spisanych wspomnień i postanowił wydać książkę. Po tym, jak wysłuchaliśmy historii o powstaniu książki, robiliśmy gry, niektórzy rysowali przygody Mataszków, a inni kolorowe bajki.
Zbyszek Caputa, kl. IIa


Spotkanie z pisarzem

W piątek przyszedł do nas pisarz, Tomasz Stochmal. Powiedział nam, że w dzieciństwie dużo podróżował, i że swoją pierwszą opowieść napisał w zwykłym zeszycie. Przepraszam – dopiero jej kawałek, który był zainspirowany Muminkami (autorstwa Tove Jansson). Tyle, że ten kawałek został zapomniany na długo. Opowiedział nam też, że po kilku latach przypomniał sobie o starym zeszycie. Kontynuował przygody swoich bohaterów, ale wkrótce opowieść znowu została zapomniana przez wszystkich. Gdy był już dorosły, przypomniał sobie o zeszycie, a wtedy jego synek zechciał przeczytać opowieść, którą pisał jego tata, a w dodatku (początkowo) jako jego rówieśnik! Kiedy chłopiec przeczytał opowieść, zawołał: „ Tato, proszę, proszę cię – napisz zakończenie, bo ta historia jest strasznie ciekawa!” Tak więc pisarz poprawił błędy, znalazł dobre wydawnictwo, ilustratorkę – Ciekawa opowieść została wydana. Potem zabraliśmy się za wyrób gier planszowych – super! Były grupy po trzy osoby, a grę można było zrobić na dowolny temat. Każda gra była piękna i unikatowa! Po skończeniu gier (zostało mało czasu) Tomasz Stochmal wręczył książkę „ Mataszkowie i tajemnice Helu” z dedykacją dla każdego, kto tego zapragnął.
Małgorzata Smyczyńska klasa III

Mataszkowie z wizytą w naszej szkole

W czwartek 18.02.2016 spotkaliśmy się z pisarzem, który nazywał się Tomasz Stochmal. Napisał on wiele książek o podróżach. Pokazał nam jedną z nich pt. "Mataszkowie i tajemnice Helu", której bohaterami byli: Mataszek, Grzybcio, Kasztanek, Danuta i Janusz, Tata i Mama Mataszka, Wujek i Kot Gacek. Każdy z nich był pół elfem, pół człowiekiem, oprócz Kota Gacka. Później robiliśmy w grupach gry planszowe: rysowaliśmy pola, przygotowaliśmy kostkę i pionki. Gdy były skończone, można było w nie grać. Na końcu zajęć pisarz wręczył każdemu z dedykacją i autografem książkę o Mataszkach. Mamy nadzieję, że Pan Tomasz Stochmal jeszcze nas odwiedzi.
Szymon Szot, klasa II b

Wizyta klasy II b w bibliotece

Dnia 16 lutego nasza klasa z panią Beatką Kowalską poszła do biblioteki na osiedlu Na Skarpie, która jest filią Książnicy Miejskiej w Toruniu. Kiedy weszliśmy do środka, usiedliśmy na wygodnych pufach. Pani bibliotekarka wyświetliła na ścianie zagadki na spostrzegawczość. Mieliśmy pokazać, gdzie ukryły się zwierzaki. Później trzeba było pogrupować gatunki zwierząt. Potem pani opowiadała nam czym się żywią zwierzęta i przeczytała nam fragment książki o wężach, z którego dowiedzieliśmy się, że węże zrzucają swoją skórę. W bibliotece było bardzo ciekawie. Olaf był najbardziej aktywną osobą i za to dostał szóstkę.
Blanka Gapska, kl. II B

Klasa IIB w Muzeum Historii Torunia

W piątek 12 lutego z całą klasą pojechaliśmy do Muzeum Okręgowego w Toruniu. Jest to bardzo ciekawe miejsce, gdzie możemy poznać historię naszego miasta. Najbardziej mi się podobało jak pani przewodnik opowiadała o królach. Pierwszy raz widziałem stary dokument z pieczęcią królewską. Bardzo interesujące były zadania,

które polegały na dopasowaniu przedmiotu do czasu jego pochodzenia. Moje zadanie polegało na znalezieniu przedmiotów z XIX wieku. Bardzo sprawnie „nakrywaliśmy do stołu”, choć nie było to łatwe. Zajęcia nam się podobały i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy to miejsce. Na pewno kiedyś zabiorę tam swojego brata.
Tymoteusz Angowski, kl. IIB


WYCIECZKA DO ZOO

Pojechaliśmy do ogrodu zoologicznego tramwajem. Na miejscu byliśmy o godzinie 9.00. Poszliśmy do sali gdzie robiliśmy koguciki. Trzeba było skręcić kilka bibułek i przykleić je na jajka. Następnie robiliśmy z czerwonej bibuły dzióbek oraz korale i grzebień. Dostaliśmy też oczka, które przykleiliśmy na wydmuszkę. Na koniec naszej pracy podchodziliśmy do Pani, która ozdabiała nam koguciki. Następnie wyszliśmy z sali i oglądaliśmy różnego rodzaju ptaki i inne zwierzęta. Widzieliśmy też niedźwiedzia, który wylegiwał się na słońcu. Na koniec odwiedziliśmy galerię gdzie były różne prace z kotami. Wycieczka bardzo mi się podobała i myślę że moim koleżankom i kolegom również.
Antek Wiśniewski, kl.IIa


Spotkanie z Ekopingwinami

5 lutego 2016 r. pojechaliśmy autokarami na spektakl teatralny pod tytułem Ekopingwiny, który odbył się w auli Szkoły Muzycznej w Toruniu. Przedstawienie opowiada o przygodach czterech pingwinów. Dowiedziały się one od króla Juliana o kradzieży korony. Okazało się, że ukradła ją Wściekła Pirania, która chciała zawładnąć światem. Pingwiny poleciały więc na ratunek Ziemi i żywym stworzeniom. Napotkały na swojej drodze różne przeszkody. Walczył ze złymi robotami Wściekłej Piranii. W końcu zniszczyły ją dzięki bombie atomowej. Król Julian odzyskał swoją koronę. Ekopingwiny zwyciężyły !! Spektakl podobał się wszystkim dzieciom. Było dużo śmiechu. Każdy z nas był pod dużym wrażeniem.
Olaf Hoffmann, kl. IIB


Bal Karnawałowy

4 lutego 2016r. odbył się bal przebierańców. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 1 - 3 Szkoły Podstawowej nr 27. Bal odbył się na sali balowej przy stadninie koni w Kaszczorku. Dzieci były przebrane za: • Lorda Vadera - 3 osoby, • Kopciuszka, • Elzę, • Kościotrupa - 2 osoby, • Frankensteina, • baletnicę, • karatekę, • Hulka, • żołnierza, • Indiankę, • Pilota z Gwiezdnych Wojen, • kowboja, • księżniczkę, • cheerleaderkę. Na początku klasa 2a ustawiła się do zdjęcia, które wykonał tata Olka - żołnierza. Potem były huczne zabawy i tańce.
Anielka Kwiatkowska, Klasa 2a


Bal Karnawałowy

W dniu 4 lutego o godzinie 16 odbył się „Bal karnawałowy” dla dzieci z naszej szkoły. Celem balu było zapoznanie dzieci z tradycją zabawy karnawałowej. Zabawę prowadzili moi rodzice, którzy organizowali dla nas różne konkursy i zabawy. Na balu nie zabrakło kolorowych, ciekawych strojów i przebrań. Dzieci miały możliwość zaprezentowania się w tańcu jak i w konkursach. W trakcie balu odbyła się sesja zdjęciowa, a po niej był słodki poczęstunek–pączek. Uczniowie podczas dwugodzinnego balu bawili się świetnie.
Olek Górecki


„Majsterkowicze” z II b.

4 lutego 2016 odwiedziliśmy sklep Castoramę. Najpierw pani zabrała nas do sali, gdzie odbywają się spotkania ważnych ludzi z firmy. Potem zwiedzaliśmy sklep. Dział dekoracyjny był najciekawszy. Dziewczynom najbardziej spodobały się naklejki na ścianę z Krainą Lodu a chłopakom z Star Wars i Marvel:). Następnie odbył się warsztat majsterkowania, mieliśmy za zadanie zrobić maskę na bal karnawałowy. Dobrze się przy tym bawiliśmy. Na koniec w sali konferencyjnej czekała na nas niespodzianka - PĄCZKI! -bo to był Tłusty Czwartek. Cała wyprawa była bardzo fajna i śmieszna.
Nadia i Pola z II B

BAL KARNAWAŁOWY

W dniu 02.02.2016 roku w naszej szkole został zorganizowany bal karnowałowy w stylu sportowym dla klas IV-VI. Poza tradycyjnym wieczorkiem tanecznym dla uatrakcyjnienia balu przeprowadzone były liczne konkursy z nagrodami, które w różny sposób nawiązywały do sportu. Spośród wszystkich uczestników balu wybraliśmy Trzech Królów i Trzy Królowe. Dodatkowo podczas balu można było poczęstować się pysznymi przekąskami. Zabawa się w pełni udała i wszyscy jej uczestnicy radośni i wybawieni wrócili do swoich domów.
Iwona Szczucka


BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

W piątek 15.01.2016 r. odbył się apel poświęcony bezpieczeństwu podczas ferii zimowych. Wspólnie z uczniami klas IV-VI, a później z uczniami klas I-III omówiliśmy zasady bezpiecznych zabaw na śniegu oraz zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych. Przypomnieliśmy sobie, jakie środki ostrożności należy zastosować w kontaktach z obcymi. Na koniec życzyliśmy sobie udanego i bezpiecznego wypoczynku. Został również ogłoszony konkurs plastyczny na temat: „Moje bezpieczne ferie zimowe”. Na prace czekamy do 5 lutego.

Drodzy rodzice!

Planując zorganizowany wypoczynek dzieci pamiętajcie o konieczności dokładnego sprawdzenia organizatora zajęć (proponowanych form, ubezpieczenia, kwalifikacji kadry). Poinformujcie również o ewentualnych trudnościach zdrowotnych dziecka i przyjmowanych lekach. Doładnie wypełnijcie kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku. Z pewnością ułatwi to pracę organizatorom, a Waszym pociechom zapewni dobrą, bezpieczną zabawę.
Udanych ferii!!!
Beata Kowalska

JASEŁKA 2015

22 grudnia 2015r, w kościele parafialnym odbyło się przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów klasy szóstej. Uczniowie naszej ostatniej klasy wykazali się nie tylko talentem aktorskim, ale wyobraźnią w tworzeniu wizerunku scenicznego. Jasełka były radosnym hołdem złożonym Dzieciątku. Świątynia była pełna rozbawionych i rozśpiewanych dzieci wokół Betlejemskiego światełka odebranego przez Panią dyrektor od harcerzy. Uczniowie młodszych klas wybrali spośród aktorów kandydatów do ”Oskara Jasełkowego” Dzisiaj poznaliśmy laureatów głosowania. Są nimi Oliwia Urbańska, która zagrała Śmierć i Nikodem Gapski, który wcielił się w rolę pasterza i Króla Heroda. Tu możecie obejrzeć fragment ich aktorskich umiejętności.

Jasełka SP27 Grudzień 2015

Beata Wilmanowicz

Światło Betlejemskie

Mamy w szkole Światło Betlejemskie, które przekazał nam 158 Szczep Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych „Wiklina” . Bardzo dziękujemy!








Wycieczka do Gniezna

W dniu 18 grudnia 2015 roku, w ramach prezentu Mikołajkowego, klasa II A , II B oraz III pojechały na wycieczkę do Fabryki Bombek w Gnieźnie. Tam zobaczyć mogliśmy kolejne etapy powstawania bombek. Najpierw bombki są wytapiane i „dmuchane”, następnie wysrebrzane w odczynnikach chemicznych. Potem zyskują różne kolory, a na sam koniec są malowane na nich różnorodne dekoracje i zdobienia. Każdy z nas na pamiątkę otrzymał bombki z własnym imieniem. Na koniec zwiedzania trafiliśmy do sklepu firmowego, gdzie mogliśmy zakupić bombki. Trudno było się zdecydować na konkretną, ponieważ wzorów, kolorów i kształtów była niezliczona ilość :).

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Państwa Polskiego w Gnieźnie. Pani Przewodnik, w każdej sali puszczała nam filmy o powstaniu Polski oraz pierwszych królach naszego kraju. Oglądaliśmy też zgromadzone zabytki i eksponaty.
Bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia wsiedliśmy do autokarów i wróciliśmy do Torunia.
Piękne pamiątki w postaci bombek ozdabiają choinki w naszych domach i przypominają o mile spędzonym dniu.
Inga Biczyk i Ola Kawecka z kl. IIb



„JAK NIE KOCHAĆ JESIENI...”

10.12.2015 miłośnicy jesieni spotkali się na konkursie recytacji wierszy poświęconych tej pięknej porze roku. Może to klimat jesieni, a może dźwięki „Jesieni” Vivaldiego dyskretnie snujące się w tle sprawiły, że byliśmy tak zasłuchani w strofy o jesieni… Jury zwracało uwagę na pamięciowe opanowanie tekstu przez uczestników konkursu, na dykcję, poprawność artykulacyjną, ale najważniejsza jak zwykle okazała się sztuka interpretacji i ogólny wyraz artystyczny. Niektórzy nie lubią tej pory roku, jej nostalgii, tego, że przypomina o przemijaniu, ale spoglądając na to, co dzieje się w naturze i słuchając wierszy o jesieni, łatwiej pogodzić się z tym, co się nam nie podoba w naszym życiu, nie sposób też nie pokochać jesieni! Uczniowie pięknie recytowali wiersze znanych polskich poetów, dostarczając wielu pozytywnych, głębokich emocji. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale. Ale najbardziej zachwyciła nas interpretacja wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Kot w pustym mieszkaniu” w wykonaniu Korneliusz Dębiaka z klasy VI. ornel zajął I miejsce w konkursie, II miejsce przyznano Natalii Nalaskowskiej z klasy VI, III miejsce zajęli ex aequo – Alicja Wojak, Marianna Maksim i Hubert Chościński z klasy V. Gratulujemy!
Lidia Bęben i Beata Goc


Świetlicowy bałwanek

Wczoraj podczas zajęć świetlicowych udało nam się stworzyć nietypowego bałwanka. Jego unikalność wynika z materiałów, z jakich został stworzony. Mianowicie były to plastikowe kubeczki, kolorowa krepa i kartki z bloku technicznego. Dodatkowo udało nam się przygotować świąteczne ozdoby wykonane z filcu, papieru i koraloków. "Lepienie" bałwana pozwoliło nam poczuć magiczny klimat Świąt. Z tej też okazji chcielibyśmy życzyć Wszystkim Zdrowych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
Iwona Szczucka


Klasa IIB w Baju Pomorskim

10 grudnia 2015 byliśmy w Baju Pomorskim na przedstawieniu "Opowieść wigilijna". Jest to historia o panu, który nie lubi świąt. Opowieść dzieje się w noc wigilijną, gdy do głównego bohatera przychodzą trzy duchy. Pierwszy duch zabiera go do wigilii jego przeszłości. Drugi duch pokazuje mu jak pokazuje mu jak przebiegną obecne święta. Trzeci duch zabiera go do przyszłości. Podróż w czasie uświadomiła starszemu panu dlaczego nie lubi świąt oraz jakie będą tego następstwa. Ostrzeżony przez duchy zmienił swoje życie na lepsze. Morał z tego taki, żeby w zgodzie z ludźmi żyć i być dla nich życzliwym.
Nadia K. i Pola M. z IIb

Koraliki opanowały Świetlicę

Ostatnie dni w szkolnej świetlicy upłynęły pod znakiem tworzenia ozdób świątecznych i własnych wzorów wykonywanych z koralików. Układanie wzorów tak spodobało się dzieciom, że niechętnie opuszczają świetlicę. Wszyscy zadowoleni są z owoców pracy, których część dzieci mogą zabrać do domów, a z pozostałych zostanie przyozdobiona choinka szkolna.
Iwona Szczucka







Spotkanie z panem Semczukiem

Zdjęcie obok pokazuje okładkę jednej z książek pana Przemysława Semczuka, z którym 04.12.2015 spotkaliśmy się w Klubie Czytelnika. Dziennikarz, publicysta, a prywatnie tata Janka z kl.IV, odsłonił przed nami niektóre z tajemnic sztuki pisania. Wielu z nas marzy o tym, aby zostać pisarzami, ale nie każdy się na to odważy. Pan Przemysław gorąco zachęcił nas do czytania – co nieustannie robimy, my, członkowie Klubu Czytelników i Pisarzy – bo to konieczne, aby umieć pisać ładnym stylem, ale pocieszył też, że niekoniecznie tylko orły z języka polskiego mogą zostać pisarzami, dziennikarzami. Okazuje się, że w redakcjach wielu czasopism pracuje niewiele osób, które ukończyły dziennikarstwo. Te słowa naprawdę bardzo nas zachęciły, zaraz też niektórzy z zapałem zabrali się do pisania. Znam tytuł sensacyjnej książki, którą tworzą właśnie dwie z naszych pisarek, ale nie mogę go zdradzić.
Choć pan Semczuk nie pisze książek dla dzieci, to udzielił nam wielu informacji o tym, jak pisze się książkę. Ponieważ opiera on swoją twórczość na faktach, najdłuższym i najmozolniejszym etapem w procesie pisania jest zbieranie faktów, dokumentacji i zapoznanie się z nią. W przypadku ostatniej książki trwało to rok! Potem sporządza się plan szczegółowy, a następnie pisze się według tego planu. Długo trwają korekty, korekty, korekty zanim książka zostanie wydana drukiem. Pan Przemysław zaprzeczył też obiegowej opinii jakoby pisarz miał być człowiekiem odciętym od świata, kimś kto tylko pisze, pisze... Dziękujemy panu za spotkanie w naszym gronie i za wyrozumiałość dla naszych próbek pisarskich, z którymi zechciał się pan zapoznać.
Beata Goc z Czytelnikami

Shrek na Mikołajki

3 grudnia klasa V i VI były na wycieczce w Trójmieście na Musicalu "Shrek" w ramach zbliżających się Mikołajek. Po przyjeździe na miejsce wykorzystaliśmy chwilę czasu na spacer do portu, gdzie zobaczyliśmy Dar Pomorza i Błyskawicę, no i nasze Morze Bałtyckie. Przedstawienie odbyło się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, byliśmy zachwyceni, przede wszystkim błyskotliwy humor, plejada bajkowych postaci, nawiązanie do kultury popularnej i watki obyczajowe - dzięki temu SHREK łączy pokolenia dzieci i

dorosłych, rodziców i dziadków. Bawił, wzruszał i budził pozytywne emocje. Musicalowa wersja przygód zielonego ogra to największa z dotychczasowych produkcji Teatru, angażująca najnowocześniejszą technikę teatralną, efekty specjalne, piękne kostiumy i skomplikowaną charakteryzację. Po spektaklu udaliśmy się na obiad a później przejechaliśmy do Gdańska. Podczas spaceru po Długim Targu zobaczyliśmy :Dwór Artusa, fontannę Neptuna, Ratusz, Kościół Mariacki, Żurawia i Złotą Bramę. Pełni humoru wróciliśmy do Torunia.
Dorota Makowiecka

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

W środę (02.12.2015r.) byliśmy na pierwszym zebraniu Klubu Dyskusyjnego w bibliotece osiedlowej. Podczas zebrania pani czytała nam książkę, a potem o niej rozmawialiśmy. Autor tej książki to Wojciech Feleszka â?? ta książka ma tytuł „Lądowanie rinowirusów. Przeziębienie”. Opowiada o tym, w jaki sposób powstaje choroba i jak organizm się przed nią broni. Na początku historii bohater zaraził się od chłopca z przedszkola. Najpierw choroba wdarła się przez nos, a potem zaczęła niszczyć komórki w nosie. Dzięki temu zostali poinformowani strażnicy organizmu i zaczęli zbierać broń do ataku. W pojedynku wirusy zyskały przewagę, ale lekarz przepisał lekarstwo, które już pędziło, by pomóc strażnikom. Dzięki temu organizm wygrał z chorobą. Polecam to opowiadanie każdemu, kto chce się dowiedzieć, jak działa nasz organizm.
Sambor Radziecki kl.IIb

Wróżby andrzejkowe w świetlicy

Andrzejki to czas wróżb. Postanowiliśmy wykorzystać tę niecodzienną okazję i sprawdzić co nas czeka w nadchodzącym roku. 27 listopada w świetlicy szkolnej czekały na dzieci najbardziej popularne wróżby. Dzieci poznały znaczenie kolorów, magicznych przedmiotów i liczb, a także dowiedziały się jak ma na imię ich sympatia oraz jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Przy zabawie było dużo śmiechu i radości. Wszyscy doskonale się bawili!
Aleksandra Krupa

ANDRZEJKI – wieczór wróżb andrzejkowych

Zgodnie z tradycją w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Jej organizatorami byli członkowie Rady Samorządu Szkolnego. Bawiliśmy się w sali klasy VI, gdyż jest największa i mogliśmy nauczyć się kroków do korowodu tanecznego. Naukę poprowadzili: Klara Kotkiewicz i Kosma Jezierski. W sali klasy IV odbywało się wróżenie i przepowiadanie przyszłości. W sali na parterze mogliśmy przekąsić co nieco. Wieczór wróżb bardzo się nam podobał, dostarczył wiele radości i pozytywnej energii na kolejne pracowite dni.
Maria Gabryszak

V Przegląd Piosenki Żołnierskiej za nami, ale sukces wywalczyliśmy

21 listopada 2015 roku odbył się finał V Przeglądu Piosenki Żołnierskiej organizowanego przez Klub Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema w Toruniu. Naszą szkołę reprezentowało solistów i zespół. A oto oni:
Hanna Lewandowska, Michalina Kuczkowska i Pola Piotrowska IIA – Serce w plecaku










Wiktor Chościński IIB – Legiony










Antoni Gadomski III – Biały krzyż










Zosia Gadomska V – Ojczyzno ma










Sara Jabłońska IV – Rozkwitały pąki białych róż, Maja Markiewicz IV – Gdzie są kwiaty z tamtych lat, Matylda Ratajczyk VI – Dziewczyna z granatem w ręce










Całodniowe zmagania konkursowe były bardzo wyczerpujące, ale nasi reprezentanci świetnie wypadli i jak profesjonaliści poradzili sobie ze stresem. Natomiast Antoni Gadomski za bardzo spokojne i refleksyjne wykonanie piosenki Biały krzyż otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów na drodze muzycznej kariery!
Maria Gabryszak

Zbieraj makulaturę, ratuj konie

W listopadzie przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji "Zbieraj makulaturę, ratuj konie" organizowanej przez Klub Gaja. Uczniowie z klas I-VI przynieśli w danym dniu jak najwięcej makulatury. Zebraliśmy łącznie 415 kg makulatury, a pieniądze zostały wpłacone do organizatora. Pieniądze z akcji Klub Gaja przeznacza na interwencje, leczenie, pomoc i ratowanie koni. Uratowane zwierzęta trafiają m.in. do stowarzyszeń i fundacji zajmujących się hipoterapią, do niewielkich gospodarstw gdzie mają zapewnione dobre warunki i opiekę. Z roku na rok akcja „Zbieraj Makulaturę ratuj konie” cieszy się coraz większym powodzeniem wśród współpracujących szkół. Dzięki tej pomocy udało się uratować już 60 koni! Zbierajcie makulaturę cały czas, bo odbędą się jeszcze 2 zbiórki, jedna na wiosnę i druga w czerwcu.
Dorota Makowiecka


Sketchnoting w świetlicy – a po naszemu ŚWIETRYŚ

Czym jest sketchnoting? Z angielskiego sketch – szkic, noting – notowanie. Czyli notatki rysunkowe, notowanie z elementami szkicowania, bazgrania, rysowania – bo przecież każdy może rysować czasem lepiej, a czasem trochę gorzej. To zupełnie nieważne, że to co pojawia się na papierze może odczytać tylko sam autor. Ważne, że samo rysowanie/bazgranie sprawia

OGROMNA frajdę... Wystarczy kropka, kreska, trójkąt, gwiazdka ……..i już mamy w głowie projekt jakiegoś obrazka. Tak właśnie bawiły się na zajęciach dzieci z klasy 2a, które kilka tygodni temu rozpoczęły swoją przygodę rysunkową. Mamy nadzieję, że wkrótce RYSUNEK oprócz dobrej zabawy będzie także elementem skutecznej nauki. Klasa IIa


Czytamy Drzewom

W ramach XIII już edycji Święta Drzewa przystąpiliśmy do akcji pod hasłem "Czytamy Drzewom". Warto dostrzec związek pomiędzy naturą i literaturą. Drzewa od zawsze inspirowały pisarzy, bo ich symbolika jest niezwykle bogata. Drzewo jest symbolem życia i odradzania się natury. W wielu kulturach drzewa mają magiczną lub nawet boską moc.Drzewa i lasy chronią nas przed najgorszymi skutkami zmieniającego się klimatu. Dają życie, cień i poczucie trwania. Rozpościerają nad nami niewidoczny baldachim opieki. My tę akcje rozszerzyliśmy o czytanie w różnych porach roku wokół naszej szkoły. Może ktoś z was znajdzie drzewo w okolicy swojego domu i mu poczyta, zachęcam i proszę o zdjęcia. Pierwszy raz czytała nam Pani Sylwia Adryjańczyk wiersze związane z jesienna porą na naszym szkolnym boisku. Czytajmy drzewom. Zostańmy ich przyjaciółmi!!!
Dorota Makowiecka

„KLUB CZYTELNIKÓW I PISARZY”

Łączy nas miłość do książek i do czytania. Każdy z nas założył Zeszyt Czytelnika, w którym zapisuje przeczytane książki (tytuł i autora), wpisuje ulubione fragmenty książek lub rysuje. Każdy może tu polecić innym ulubioną książkę, np. czytając jej fragment. Czytamy też jako początkujący pisarze opowiadania, które sami napisaliśmy. Na razie Karolina W., Maja M. i Julia R. zaprezentowały się jako pisarki. Spotykamy się raz w tygodniu w piątki w świetlicy szkolnej 13.00 – 13.45 (na ogół można nas znaleźć w bibliotece). Wybrana osoba przynosi małe co nieco. Jeśli też jesteś miłośnikiem książek, lubisz słodycze (ale niekoniecznie), odwiedź nas jak najszybciej. Hej, chłopcy! - do was też jest skierowane to zaproszenie. Są już wśród nas 2 osoby płci męskiej, ale przydałoby się jeszcze trochę. ZAPRASZAMY!
Beata Goc z Czytelnikami

STREET LEARNING W NASZEJ SZKOLE!

Street learning to alternatywna metoda nauki angielskiego. Założeniem akcji jest mimowolna nauka języka angielskiego - akcja przewiduje oklejenie infrastruktury szkolnej nazwami (słówkami) w języku angielskim. Zwykły spacer po szkole zaowocuje poznaniem/ przypomnieniem słówek. Do prezentacji słownictwa zostaną wykorzystane kartki, na produkcję których wykorzystano papier z recyclingu. Zwracamy tym samym uwagę na problem ochrony środowiska. Akcja Street Learning odbędzie się w naszej szkole w przyszłym tygodniu (19-23 X). Z akcją związany będzie konkurs dla uczniów klas młodszych. Zainteresowane osoby z klas 1-3 otrzymają od nauczyciela j. angielskiego dzienniczki, w których do piątku będą zapisywać "znalezione" w szkole słówka. Zwycięży ta osoba, która po tygodniu poszukiwań pozna i zapisze w dzienniczku najwięcej angielskich słów. Zachęcamy do wspólnej nauki i zabawy :)
Aneta Zaustowicz i Joanna Otręba - Szkoła Językowa "Mała Lingua"

Ratujemy i Uczymy Ratować

Kolejny raz postanowiliśmy wspólnie z Programem "Ratujemy i Uczymy Ratować" pobić ubiegłoroczny rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób. 16 października podczas “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca” pokazaliśmy całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstawowych czynności ratujących życie (czyli uciśnięć i wdechów na fantomach przekazanych przez WOŚP). Do udziału w wydarzeniu przystąpili uczniowie klasy VI naszej szkoły, którym Pani dyrektor wręczyła przysłane przez WOŚP apteczki Udało się !!!. Od godziny 12.00 do 12.30 bez przerwy prowadzili resuscytację na fantomach. Wymagało to wielkiego wysiłku fizycznego, dali radę. Myślę, że jest to prawdziwy zespół ratowniczy.
Koordynator programu Beata Wilmanowicz

Dzień Chłopaka

2 października klasa VI pojechała na integracyjną uroczystość klasową z okazji Dnia Chłopaka na taras widokowy do Osieka nad Wisłą zorganizowaną przez jedną z mam - Panią Karolinę. Już na samym początku jak wszyscy zobaczyli to piękne malownicze miejsce było jedne wielkie "wow". Spotkanie rozpoczęło się od ogniska z pieczonym kiełbaskami. Dodatkowo było można skosztować smalec własnej roboty z chlebem, który był przepyszny, ale największą frajdę sprawiła prawdziwa czerwona oranżada. Dziewczyny wręczyły drobne upominki chłopakom, a następnie wszyscy pośpiewali piosenki przy akompaniamencie gitary Michała. Było bardzo sympatycznie i nastrojowo.

Poznaliśmy historię tego urokliwego zakątka Osieka i udaliśmy się na podchody. Chowała się grupa chłopaków z Panią Karoliną. Dziewczyny ich goniły, szukały znaków w postaci strzałek i rozwiązywały pozostawione zadania. Między innymi zmagały się z ułożeniem z rozsypanki miejscowości, w której byliśmy, układały puzzle, obiegały 5 razy drzewo, robiły przysiady, układały nazwę Kaszczorek z kijków, rozszyfrowywały nazwiska autorów bajek, rozwiązywały zadanie matematyczne i miały do obliczenia wiek całej swojej grupy. Cały czas był dreszczyk emocji bo szliśmy przez las i nie wiadomo dokąd. Największe zaskoczenie było na koniec, kiedy nagle znaleźliśmy się nad jeziorek w Osieku, znaleźliśmy chłopaków i pełni humoru wróciliśmy do domu.
Dorota Makowiecka

Górzno 2015

W dniach 29-30 września klasa V i VI brała udział w dwudniowej wycieczce do Górzna. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej Wilga. W pierwszym dniu tuż po pysznym objedzie cała grupa udała się na ścieżkę ekologiczną do Rezerwatu Przyrody Szumny Zdrój. Uczestnicy zapoznali się z formami ochrony przyrody w Polsce, dowiedzieli się jakie rzadkie rośliny i ich zbiorowiska występują na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, uczyli się rozpoznawania i poznali różne właściwości pospolicie występujących ziół, zapoznali się z typami siedlisk leśnych, oraz obserwowali ślady bytności różnych zwierząt, ich wpływ na ekosystem, uczyli się rozpoznawania wybranych gatunków drzew liściastych i ich właściwości.Co bardzo ważne, zajęcia prowadzone przez przewodnika Ośrodka Wilga

w Górznie, angażowały wszystkich uczestników, można było dotknąć, zobaczyć czy wziąć do ręki to co było w lesie a to dodatkowo absorbowało i ciekawiło dzieci. Po powrocie odbyły się zajęcia w sali dydaktycznej, gdzie była pogadanka o zwierzętach żyjących na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i dzieci obejrzały film o "Rysiu". Na drugi dzień po śniadaniu pojechaliśmy do nowego Ośrodka Edukacji Ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie. Tam odbyły się zajęcia "Podróż w krainę meteorologii". Zajęcia zachęcały do obserwowania i analizowania pogody oraz eksperymentowania - obieg wody w woreczku strunowym. Uczniowie poznali wyposażenie stacji meteorologicznej i odczytywali wskazania przyrządów pomiarowych. Na koniec poznali rodzaje chmur i wykonali swój własny atlas chmur. Na zakończenie leśnicy zorganizowali dla nas ognisko z pieczonymi kiełbaskami. W ośrodku Wilga wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety przyrodnicze, które sprawiły wiele radości. Pogoda nam dopisała, pełni energii i świeżego powietrza wróciliśmy do Torunia.
Dorota Makowiecka

Śpiewnik pieśni patriotycznych

27 września 2015 r. nasza szkoła brała czynny udział w przygotowaniach oraz obchodach 76. rocznicy powstania Podziemnego Państwa Polskiego. W związku z tak doniosłym wydarzeniem Pani dyrektor ogłosiła konkurs plastyczny, na okładkę śpiewnika pieśni patriotycznych. Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 27. Otrzymaliśmy wiele prac konkursowych, z których wyłoniliśmy zwycięską. Autorką pracy była uczennica kl. VI, Laura Śniegocka. Jej praca zdobiła okładkę śpiewnika, który towarzyszył nam podczas uroczystości w toruńskim Muzeum Etnograficznym. Serdecznie gratulujemy! (wkrótce wręczenie nagród)
Aleksandra Krupa












Zwycięska praca konkursowa
Autor: Laura Śniegocka, kl. VI

Uczestnicy konkursu plastycznego na okładkę śpiewnika

Opiekun plastyczny Aleksandra Krupa:
Kl. I:
Amelia Wojciechowska,
Emilia Caputa,
Juia Kaatz.
Kl. II a:
Aniela Kwiatkowska.
Kl. III:
Oliwia Dalbiak,
Julia Moch.

Opiekun plastyczny Iwona Szczucka:
Kl. VI:
Laura Śniegocka – praca zwycięska,
Ariadna Sadowska,
Agata Karaszewska.

Jestem EKO - festyn ekologiczny na Barbarce

W dniach 9 i 10 września klasy I-VI brały udział w Festynie Ekologicznym Kujawsko-Pomorskie Jestem EKO organizowanym w Osadzie Leśnej na Barbarce.Organizatorem było Stowarzyszenie "Tilia" na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko -Pomorskiego. W programie były konkursy i zabawy sportowe z nagrodami,edukacyjna zabawa ekologiczna w koło fortuny oraz zajęcia aktywizujące na różnych stanowiskach i warsztatach. Nasi uczniowie brali udział w warsztatach dotyczących recyklingu, gdzie główną atrakcją była gra terenowa dotycząca elektroodpadów o wymiarach 5 x 5 z dużą kostką do gry.

W warsztatach dotyczących energii odnawialnej, gdzie prezentowane były doświadczalne modele wykorzystujące odnawialne źródła energii i zasady ich działania. W warsztatach doświadczalnych dotyczących ochrony i badania wody oraz gleby. Uczniowie poznali i posmakowali ekologiczną żywność regionalną oraz uczestniczyli w warsztatach "Od ziarenka do bochenka", gdzie zobaczyli różne typy ziarna, chleba i urządzenia służące do wyrobu chleba. Brali udział również w warsztatach garncarskich. Starsze klasy wzięły udział w podchodach według wytyczonej trasy, gdzie musieli wykonać cztery zadania ekologiczne. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w quizie przyrodniczym gdzie wygrali cenne nagrody.
Dorota Makowiecka

WIELKA ZBIÓRKA KARMY

W tym roku szkolnym uczniowie klasy 3 z organizowali wielką zbiórkę suchej karmy dla mieszkańców toruńskiego schroniska dla zwierząt. Podczas zbiórki zebraliśmy ok. 160 kilogramów karmy! Pod opieką schroniska są nie tylko psy ale też koty i króliki, więc wsparcie było ogromne. Rozwieszaliśmy plakaty, roznosiliśmy ulotki i na jednym ogromnym plakacie można było zobaczyć większość podopiecznych schroniska np. królik Alonzo, piesek Eklerek i kot Ozzy. Więc pomagajmy i Adoptujmy zwierzęta!!! Gdy zawieźliśmy karmę, zwierzęta na pewno się ucieszyły. Nawet dostaliśmy podziękowania od schroniska.
Uczniowie klasy III